Pierwsza edycja Warszawskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyła się w latach 2011-2015. Koncentrowała się na potrzebach osób z zaburzeniami psychicznymi w zakresie dostępności opieki medycznej i pomocy społecznej oraz stworzenia im możliwości aktywizacji zawodowej. Prowadzone były również działania informacyjno-edukacyjne sprzyjające postawom zrozumienia i akceptacji osób w kryzysie psychicznym – poinformował w komunikacie stołeczny ratusz.
Celem drugiej edycji programu, realizowanego w latach 2018-2022, było zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi m.in.: dalszej opieki zdrowotnej, zróżnicowanych form pomocy, w tym aktywizacji zawodowej oraz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w szkołach.
Zapobieganie stygmatyzacji i wykluczeniu
Podobnie jak w poprzednich edycjach, w ramach Warszawskiego Programu na lata 2024 – 2030 będą realizowane cele wyznaczone w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego.
– W obecnej edycji Programu nasze działania będą się koncentrowały na ochronie zdrowia psychicznego młodych osób, w tym zapobieganiu ich stygmatyzacji i wykluczeniu. Podkreślam, że w Warszawie stworzyliśmy największy w Polsce miejski system wsparcia dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów. To m.in. sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, opieka dla młodych pacjentów w poradniach zdrowia psychicznego oraz miejskich szpitalach – powiedziała zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska, cytowana w komunikacie.
W programie na lata 2024-2030 kontynuowane będą działania związane z upowszechnianiem ochrony zdrowia psychicznego w oparciu o model opieki środowiskowej, czyli blisko miejsca zamieszkania osób potrzebujących w każdym wieku.
Cele programu
Główne cele Programu na najbliższe lata zakładają również m.in.:
- upowszechnianie i zapewnienie dostępu do specjalistycznych programów terapeutycznych oraz procedur diagnostycznych,
- aktywizację zawodową osób z zaburzeniami psychicznymi,
- udzielanie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniom, rodzicom i nauczycielom,
- opracowanie i wdrożenie nowego, zintegrowanego i kompleksowego modelu opieki nad osobami uzależnionymi i ich bliskimi.
Koordynatorem realizacji stołecznego programu na lata 2024-2030 będzie, podobnie jak przy poprzednich edycjach, Warszawska Rada Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Leczenie w miejskich placówkach
W miejskich poradniach osoby pełnoletnie mogą korzystać z opieki psychiatrycznej oraz terapii uzależnień. W zasobach miasta znajduje się również wyspecjalizowana placówka - Centrum Odwykowe, prowadząca wyłącznie terapię uzależnień, zarówno od alkoholu jak i substancji psychoaktywnych. W dwóch miejskich szpitalach - Szpitalu Bielańskim i Szpitalu Wolskim - prowadzony jest program pilotażowy w zakresie Centrów Zdrowia Psychicznego dla osób dorosłych z oddziałami stacjonarnymi i oddziałami dziennymi psychiatrycznymi. Szpital Wolski zapewnia również leczenie uzależnień i współuzależnień.
Psychologowie i pedagodzy w szkołach
Miejska oferta wsparcia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jest systematycznie rozszerzana. W trosce o dzieci i młodzież w każdej miejskiej szkole zapewniony jest dostęp do psychologów i/lub pedagogów szkolnych, a miasto kontynuuje program wsparcia psychicznego dla uczniów i ich bliskich oraz dla kadry szkolnej. W Warszawie działa również sieć 28 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym 4 specjalistyczne.
W ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków, w Polsce funkcjonuje system oparty o 3 poziomy referencyjne. Pierwszy poziom to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w których świadczenia udzielane są w trybie ambulatoryjnym przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady. Przeznaczone są dla osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii. Funkcjonują w każdej dzielnicy Warszawy. Łącznie działa ich 32, z czego 9 w miejskich podmiotach leczniczych.
Gdzie zadbać o zdrowie psychiczne młodych?
Drugi poziom opieki psychiatrycznej obejmuje funkcjonowanie centrum zdrowia psychicznego, gdzie młodzi pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń niż w ośrodkach opieki psychologicznej. Ośrodki drugiego poziomu zapewniają dostęp do świadczeń realizowanych przez psychiatrę oraz oddział dzienny. Takich ośrodków działa w Warszawie 9, z czego 2 w miejskich podmiotach leczniczych.
Najbardziej specjalistyczną pomoc w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego (III poziom referencyjny) udzielają wysokospecjalistyczne placówki, do których wymagane jest skierowanie.
Adresy podmiotów znajdują się na stronie: nfz.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze