Reklama
ReklamaBanner

Najsłodsze muzeum w kraju. Wedel otwiera nowoczesny kompleks

Już niedługo Warszawa zostanie wzbogacona o kolejną, bardzo słodką atrakcję. Mowa o Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel, które zostanie otwarte 4 września - w Dzień Czekolady, a jakże, na Pradze Południe. Kompleks jest największą inwestycją firmy od prawie stu lat. Budynek swoją elewacją przypomina tabliczki czekolady, a z jego tarasu widokowego będzie można podziwiać Warszawę.
Widok na gmach nowego muzeum
Widok na gmach nowego muzeum

Autor: Firma E.Wedel

Nowa inwestycja znanej firmy cukierniczej ma być jedynym miejscem w Polsce, w którym będzie można poznać historię oraz świat Wedla i produkowanej przez niego czekolady. Gmach jest usytuowany przy alei o bardzo wdzięcznej nazwie, bo Emila Wedla 5. Muzeum będzie funkcjonować tuż obok działającej fabryki czekolady. 

– Odwiedzający będą mogli odkrywać fascynujący świat produkcji czekolady, który dostarczy wrażeń angażujących wszystkie zmysły. To jedyne miejsce o takiej skali w Europie Środkowo-Wschodniej i jedno z zaledwie kilku na całym świecie – zapowiada Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel.

Firma w swoich materiałach prasowych chwali się, że uruchomienie muzeum jest jej największą inwestycją w ciągu ostatni stu lat. Z zewnątrz gmach przypomina gigantyczne kostki czekolady. Z kolei materiały i szare cegły ułożone w dekoracyjne motywy, mają nawiązywać do dawnych zabudowań fabryki oraz wpisywać się w architektoniczne dziedzictwo warszawskiego Kamionka. Całość kompleksu wraz z zapleczem wystawowym kosztowała ponad 200 mln zł. Budowa trwała dwa lata. Muzeum stanęło w miejscu danych silosów, w których jeszcze w latach 60. przechowywano i przetwarzano kakao na czekoladę.

Wedel to już nie tylko czekolada?

– Ta przełomowa inwestycja jest elementem realizacji naszej długoterminowej strategii, w ramach której chcemy zaskakiwać naszych konsumentów nie tylko bogatą ofertą produktową, ale także zapraszać ich do doświadczania świata czekolady w zupełnie nowej formie – dodaje dyrektor Herman.

Wydaje się, że firma podchodzi poważnie do oferty muzealnej, ponieważ na czele kompleksu ma stanąć Robert Zydel, który przez ostatnie trzy lata kierował Państwowym Muzeum Etnograficznym, a wcześniej pracował w marketingu m.st. Warszawy.

- Marka E.Wedel od zawsze związana jest z moim rodzinnym miastem, dlatego cieszę się, że mogę być częścią projektu, który z pewnością dołączy do listy kultowych atrakcji na warszawskiej mapie. [...] Poprzez interaktywne wystawy, zapachy, smaki i tekstury, inspirujemy zmysły i dzielimy się pasją do czekolady, pozwalając naszym gościom odkrywać tajemnice wyjątkowego procesu jej tworzenia – reklamuje ofertę muzeum Robert Zydel.

W projekcie pomagali renomowani architekci

Tworząc nowe przestrzenie oraz część wystawienniczą Fabryki Czekolady E.Wedel, firma współpracowała z wieloma znanymi pracowniami architektonicznymi oraz lokalnymi instytucjami kultury. Dodatkowo, w ramach otwartych konsultacji społecznych projekt prezentowany był na spotkaniach organizowanych przez Urząd Dzielnicy Praga Południe, a także zatwierdzany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Widok na gmach muzeum / autor: Firma E.Wedel

Tak więc w projektowaniu muzeum uczestniczyła m. in. pracownia BiM Architekci czy Pracownia WWAA. Głównym wykonawcą inwestycji jest firma HOCHTIEF Polska. Jak zapewniają władze firmy, kompleks ma być także dostosowany do osób z niepełnosprawnościami, w czym pomagała Fundacja Polska Bez Barier.

- Muzeum jest rezultatem i jednocześnie kontynuacją naszego zaangażowania w zachowanie dziedzictwa marki E.Wedel [...]. Tworzymy innowacyjny obiekt, który nie tylko prezentuje historię i proces jej produkcji, ale również staje się centrum edukacyjnym i kulturowym. Jesteśmy przekonani, że Fabryka Czekolady E.Wedel przyciągnie zarówno lokalną społeczność, której jesteśmy integralną częścią i aktywnym uczestnikiem, ale także miłośników słodyczy z Polski i całego świata, oferując im niezapomniane doświadczeniamówi dyrektor muzeum, Robert Zydel.

Eksponaty będzie można nie tylko dotknąć, ale i spróbować

Muzeum jest tak dobre, jak dobra jest wystawa w nim prezentowana. Przedstawiciele firmy zapewniają, że oferta przygotowana dla warszawiaków i gości z całej Polski, a nawet zagranicy, jest wyjątkowa. W ich słowach ma to być obszar muzealny na miarę XXI wieku. To dosyć odważne słowa. W praktyce oznaczają one, że wystawa będzie interaktywna. Goście będą mogli dotknąć eksponatów, a nawet podjadać słodkości.

Na każdym piętrze Fabryki Czekolady E.Wedel goście będą mogli poznać proces wytwarzania czekolady, od zbioru ziaren kakaowca, do pakowania tabliczek i wystawiania ich na półki sklepowe. Dostępny będzie specjalny odcinek wystawy, w którym przewodnicy opowiedzą o historii powstania opakowania produktów marki Wedel.

Jedna z przestrzeni ekspozycyjnych / autor: Firma E.Wedel

Firma zapewnia, że pod koniec każdej wystawy będzie można zatrzymać się przy wyspie „Pijalni Czekolady E.Wedel”. Dodatkowo dla każdego odwiedzającego dostępny będzie taras widokowy ulokowany na 6. piętrze, skąd będzie można podziwiać panoramę Warszawy, Parku Skaryszewskiego oraz Jeziora Kamionkowskiego. Wejście do muzeum jest płatne, a bilety można kupić na stronie internetowej Wedla.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama