Reklama

Elektrociepłownia Siekierki buduje potężny blok gazowy. Pozwoli spalać milion ton węgla mniej. Każdego roku

Szykuje się największa inwestycja w stołecznej energetyce. W EC Siekierki powstanie nowy blok gazowo-parowy. Co ważne, zastąpi aż sześć najstarszych bloków węglowych. To oznacza, że po otwarciu nowej instalacji na Siekierkach rocznie będą spalać aż milion ton węgla mniej. Czy to dużo? Żeby przewieźć taką ilość, potrzeba aż 10 tysięcy wagonów-węglarek.
Wizualizacja elektrowni gazowej
Tak wyglądać ma nowa elektrociepłownia gazowa w Warszawie.

Autor: mat. pras.

Jak zapowiadaliśmy w grudniu, Orlen Termika szykuje sporą inwestycję w Warszawie. W EC Siekierki powstanie nowy blok – gazowy. To element strategii polegającej na ograniczaniu zużycia węgla, który obecnie jest głównym paliwem stołecznej elektrociepłowni.

Pod koniec roku spółka otrzymała dwie zgody środowiskowe na bloki gazowo-parowe. Jeden o mocy 300 MW, drugi o mocy 500 MW. Ten drugi dokument otrzymał tzw. rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że można od razu zabierać się do prac. Tak się też stało. 

Kiedy powstanie nowy blok w Elektrociepłowni Siekierki? 

W czwartek spółka ogłosiła przetarg na nowy blok gazowo-parowy. Zastąpi on sześć (!) najstarszych bloków węglowych. Pozwoli na ograniczenie użycia węgla aż o milion ton rocznie (z 1,5 mln na 0,46 mln). Dla porównania to ponad dziesięć tysięcy mniej wagonów z węglem dostarczanych do Warszawy. Albo tyle, ile zużywa 200 tysięcy gospodarstw na ogrzanie swoich domów. 

Będzie to największa inwestycja w energetykę w Warszawie. Obecnie EC Siekierki jest bowiem drugą pod względem wielkości elektrociepłownią w Europie. 

Szczegóły, już w grudniu, zdradził nam rzecznik prasowy spółki. 

- Największą planowaną inwestycją jest budowa bloku gazowo-parowego klasy 500 MWe (BGP) oraz kotłowni gazowej (KG) o łącznej mocy 520 MWt. Wybrana przez Termikę technologia pozwoli w przyszłości zastąpić gaz ziemny neutralnymi paliwami, np. biometanem lub wodorem – tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik Orlen Termika. 

Nowy blok ma produkować około 7,5 mln GJ ciepła w ciągu roku, co stanowi ponad 40% ciepła produkowanego w EC Siekierki i mniej więcej czwartą część ciepła produkowanego przez Termikę na potrzeby warszawskiego systemu ciepłowniczego.

- Po wybudowaniu blok gazowo-parowy w ECS będzie, obok istniejącego już bloku biomasowego, podstawowym źródłem wytwarzającym w skojarzeniu energię elektryczną i cieplną. Przedsięwzięcie łączy w sobie główne zalety technologii gazowej oraz parowej, co pozwoli na osiągnięcie wysokich średniorocznych sprawności całkowitych około 90 proc. , przy sprawności wytwarzania energii elektrycznej sięgającej 56 proc. - tłumaczy Milczarczyk. 

W zapytaniu ofertowym czytamy, że Orlen Termika, na terenie EC Siekierki, zbuduje: 

  • blok gazowo-parowy zasilany gazem ziemnym
  • kotłownia rozruchowa - rowóeniż zasilana gazem ziemnym
  • kotłownia gazowa o łącznej mocy 520 MW, składająca się z czterech kotłów
  • infrastrukturę towarzyszącą, czyli tłocznie, układy doprowadzające gaz, pompownie czy przyłącza wody. 

Inwestycja ma zostać ukończona do 2029-2030 roku. Zgodnie z zapytaniem, od podpisania umowy, wykonawca będzie miał 42 miesiące na oddanie bloku do eksploatacji. 

Gaz do EC Siekierki popłynie nowym gazociągiem, który powstanie na trasie Gassy-Siekierki. To komplementarna część inwestycji.   

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama