Reklama

WYWIADY

ReklamaBanner
Wywiad z burmistrzem Robertem Kempą. Ursynów bez galerii handlowej i z blokadami na rozwój?
Wywiad z burmistrzem Robertem Kempą. Ursynów bez galerii handlowej i z blokadami na rozwój?

Brak galerii handlowej, Plan Ogólny, wstrzymane inwestycje, deficyt policjantów oraz rosnące potrzeby mieszkańców – to jedne z głównych wyzwań, z jakimi mierzy się Ursynów. W wywiadzie dla Raportu Warszawskiego burmistrz Robert Kempa opowiada o wyzwaniach, jakie stoją przed dzielnicą oraz o swojej wizji na kolejną kadencję. Sprawdź, jakie zmiany mogą nastąpić i jakie przeszkody napotyka Ursynów.

08.11.2024 14:50
Jurij Fielsztinski: Trump nie pomoże Polsce. Jego wygrana może zachęcić Rosję do uderzeń atomowych w Europę
Jurij Fielsztinski: Trump nie pomoże Polsce. Jego wygrana może zachęcić Rosję do uderzeń atomowych w Europę

Zwycięstwo Donalda Trumpa 5 listopada 2024 roku stało się faktem. Zostanie on 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Jurija Fielsztinskiego, światowej sławy specjalisty ds. agentury rosyjskiej, jego wygrana to ponure wieści dla Ukrainy, Polski oraz całej Europy. Ameryka Trumpa to silniejsza Rosja, niemniej losy wojny nie zostały jeszcze przesądzone. - Moskiewskie elity patrzą na Donalda Trumpa jak na swojego człowieka — mówi specjalista. Wywiad przeprowadzono 23 października.

06.11.2024 13:00    1
Widok na Wisłostradę
Tomasz Mencina: Nie porzucamy możliwości stunelowania Wisłostrady

Tomasz Mencina, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za inwestycje, opowiedział nam o przyszłości polityki transportowej miasta. Okazuje się, że planach jest budowa trasy N-S, a urzędnicy rozważają możliwość "schowania" pod ziemię Wisłostrady i części Trasy Łazienkowskiej. Poznaliśmy także szczegóły dotyczące rozbudowy sieci metra.

10.10.2024 11:57    2
ROD Waszyngtona fot. ilustracyjna
„Będziemy bronić tych ogrodów jak niepodległości”. Rozmawiamy z przedstawicielką warszawskich działkowców

W Warszawie aż 77 z 153 ogródków działkowych znajduje się pod realnym zagrożeniem likwidacji. Miasto widzi w tych terenach przestrzeń do rozwoju, ale mieszkańcy nie chcą łatwo oddać swoich działek. O planach miasta, determinacji działkowców oraz przyszłości warszawskich terenów zielonych rozmawiamy z Anną Mioduszewską, dyrektor biura Okręgu Związku Działkowców Polskich. Rozmowę prowadzi Greta Sulik.

23.09.2024 07:05    1    5
Debata w studiu Raportu Warszawskiego.
Debata o reprywatyzacji w Warszawie. Kaleta: „W sprawie morderstwa Jolanty Brzeskiej państwo polskie poległo”

Co dalej z reprywatyzacją w Warszawie i jakie są skutki afery z nią związanej? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej przez Raport Warszawski. „W sprawie morderstwa Jolanty Brzeskiej państwo polskie poległo” – stwierdził poseł Sebastian Kaleta, w latach 2019-2023 przewodniczący komisji reprywatyzacyjnej. „Hanna Gronkiewicz-Waltz była kozłem ofiarnym w aferze reprywatyzacyjnej” – mówił z kolei radny Paweł Lech. „Myślę, że w tej operacji brały udział służby specjalne, wojskowe” – stwierdził Jan Śpiewak.

16.09.2024 19:54    2
Ulica w Warszawie.
„Piraci drogowi akustycznie terroryzują warszawiaków”. Mieszkaniec pozwał władze Warszawy za hałas

Krzyki w parkach, ryk silników aut mknących po miejskich autostradach, muzyka dochodząca z klubów, to zjawiska, które zdają się być wpisane w krajobraz Warszawy od zawsze. Jak jednak przekonuje w rozmowie z Raportem Warszawskim Alan Grinde z Instytutu Ekologii Akustycznej, hałas może być dla nas zabójczy. Założona przez niego organizacja domaga się od miasta działań na rzecz jego zniwelowania. „Kontakt z urzędem miasta Warszawa to jest spychologia kompletna, a policja działa na alibi” - mówi nam.

04.09.2024 11:35    20    6
Piotr Mitkiewicz na wojnie
Rzucił restaurację na Saskiej Kępie i pojechał na wojnę. „W Warszawie brakuje prawdziwych wartości”

- Większość chłopaków z Polski, którzy służyli ze mną, nosiło opaski Polski Walczącej i miało w sercu tę historię – mówi w rozmowie z nami Piotr Mitkiewicz, ochotnik walczący na Ukrainie.

02.09.2024 14:24    3
Żołnierze I Armii Wojska Polskiego podczas walk ulicznych na Pradze 13 września 1944 / Antoni Żurowski
Powstanie Warszawskie na Pradze. "Brawurowe przeprawy przez Wisłę"

Przebieg Powstania Warszawskiego na Pradze nie był tak spektakularny jak w innych dzielnicach. Niemniej jednak powstańcy również tam przeprowadzali efektowne akcje. O mało znanym wątku brawurowych przepraw przez Wisłę rozmawiamy z Wojciechem Ladą. - Przez Wisłę przepływali harcerze-listonosze z listami i meldunkami, czasem tą drogą ewakuowano także rannych powstańców. Były to zawsze wyczyny karkołomne - ocenia nasz rozmówca.

03.08.2024 09:00
Muzeum Powstania Warszawskiego
Pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego o kulisach wyboru zawodu. „Od dzieciństwa byliśmy otoczeni historią”

W 80. rocznicę wybuchu walk powstańczych pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego dzielą się z nami swoimi opowieściami, w których historia przeplata się z teraźniejszością. Wielu z nich zdecydowało się na pracę w muzeum z powodów rodzinnych, osobistych. Jak mówią, od dzieciństwa byli mimowolnie otoczeni historią. Nie pozostało to bez wpływu na ich życie zawodowe.

02.08.2024 15:20
Jan Ołdakowski
Jan Ołdakowski: Największym problemem było to, że Powstańcy nam nie ufali

W tym roku obchodzimy nie tylko 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To także dwie dekady od otwarcia muzeum. Z tej okazji rozmawiamy z dyrektorem, Janem Ołdakowskim, który pracuje na tym stanowisku od początku. Wspomina walkę z czasem, by Muzeum Powstania Warszawskiego otworzyć 1 sierpnia 2004 roku.

01.08.2024 06:00    2