Kolejne kroki w stronę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka pochwaliła się pierwszym pozwoleniem budowlanym – na razie na powstanie nowych linii wysokiego napięcia. W komunikacie czytamy, że to „pierwsze decyzje administracyjne niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia prac budowlanych”.
De facto nie są to prace związane bezpośrednio z lotniskiem. Dwie nowe linie (o napięciu 110 kV i 220 kV) pozwolą na likwidację dotychczasowych linii, które znajdują się na terenie planowanego lotniska. Przeniesienie ich jest konieczne, by móc rozpocząć budowę. W związku z tym przenoszenie linii zacznie się latem tego roku. Wybrano już wykonawcę prac.
Skąd prąd dla Centralnego Portu Komunikacyjnego?
Wspomniane linie nie znajdą się na terenie lotniska. Sam port początkowo miał być zasilany nową elektrociepłownią gazową projektowaną przez PGE. Stosowną umowę podpisano w 2020 roku, jednak dwa lata później państwowa spółka wycofała się z projektu. Wówczas przyznano, że energia będzie wytwarzana lokalnie, na terenie lotniska, przy wykorzystaniu OZE – głównie paneli fotowoltaicznych.
(1).png)
Poza tym prąd do CPK popłynie z dwóch źródeł. Wszystko po to, by lotnisko mogło normalnie funkcjonować np. w przypadku awarii jednej sieci. Spółka zapewnia, że zdarzenia podobne jak na Heathrow, gdzie zapalił się transformator, co doprowadziło do paraliżu lotniska, nie zakłócą pracy portu.
„W przypadku Lotniska CPK mamy do czynienia z pełną redundancją zasilania (czyli zdublowaniem systemów poprzez zastosowanie dodatkowych elementów, które zwiększają jego niezawodność i bezpieczeństwo). Zasilanie Lotniska CPK będzie realizowane liniami 110 kV przyłączonymi do dwóch niezależnych głównych punktów zasilających (GPZ) należących do różnych zarządców sieci elektroenergetycznych: Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) i Polskiej Grupy Energetycznej (PGE)” – informuje spółka w komunikacie.
CPK: pozwolenie na prace wstępne
W ostatnich dniach Wojewoda Mazowiecki wydał też pozwolenie na „prace wstępne” przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym na terenie trzech powiatów:
- sochaczewskim (gm. Teresin)
- żyrardowskim (gm. Wiskitki)
- grodziskim (gm. Baranów)
Będą to widoczne działania w terenie. Zgodnie z decyzją, rozpoczną się prace rozbiórkowe i niwelacja terenu. W miejscach opuszczonych przez dotychczasowych mieszkańców trwać będzie rozbiórka domów, ogrodzeń i gospodarstw rolnych. Zasypane zostaną studnie, usunięte drogi i wszystkie przyłącza.
Kolejnym krokiem będzie budowa przyłączy, na potrzeby przyszłego placu budowy.

Napisz komentarz
Komentarze