Reklama

Ulica Wileńska na Pradze-Północ zostanie wpisana do rejestru zabytków? Prace trwają

Ulica Wileńska, mieszcząca się na Pradze-Północ, może w najbliższym czasie trafić do rejestru zabytków. Postępowanie w tej sprawie wszczął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zabudowa tej niemal półkilometrowej drogi przetrwała II wojnę światową. Teraz być może przetrwa i gentryfikację Pragi.
Ulica Wileńska na Pradze-Północ zostanie wpisana do rejestru zabytków? Prace trwają
Wpis do rejestru obejmie układ urbanistyczny 500-metrowego odcinka Wileńskiej

Źródło: WUOZ w Warszawie

Kilka godzin temu Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (MWKZ) poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego, dot. ul. Wileńskiej na Pradze-Północ. Chodzi o wpisanie do rejestru zabytków historycznego układu urbanistycznego, wznoszącego się wzdłuż drogi. Dokładniej chodzi o półkilometrowy fragment od ul. Targowej, do ul. Konopackiej.

Jeżeli procedura zostanie zakończona pomyślnie, cały ten obszar Pragi zostanie objęty ochroną już nie miejskiego, a wojewódzkiego konserwatora. To oznacza, że jakiekolwiek zmiany co do fasady budynków, będą musiały być konsultowane z urzędem. Działanie wbrew nakazom konserwatora wiązać się będzie z licznymi sankcjami, w tym finansowymi oraz pozbawieniem wolności — to drugie zdarza się jednak rzadko. Dodać należy, że ochronie konserwatorskiej nie zostaną poddane wnętrza obiektów. To oczywiście może ulec zmianie w przyszłości.

Dla mieszkańców Pragi oznacza to, że wszelkie remonty ulic, elewacji budynków czy modyfikacje, np. będące inicjatywą dewelopera, muszą otrzymać zgodę MWKZ.

Wpis do rejestru tyczy się fasady budynków / źródło: WUOZ w Warszawie

Ulica Wileńska powstała ok. 1860 roku, w związku z założeniem Nowej Pragi. Nazwa drogi nawiązuje do Wilna, do którego odjeżdżały pociągi z wybudowanego w 1865 roku Dworca Petersburskiego, mieszczącego się bezpośrednio przy ulicy. Wileńska pierwotnie przecinała ul. Szwedzką i kończyła się ślepo przy Warszawskiej Fabryce Stali. W 1908 roku ul. Wileńską pojechały tramwaje elektryczne. Zabudowa ulicy, poza dwoma budynkami, przetrwała II wojnę światową.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama