Reklama

Wakacyjne zmiany w komunikacji miejskiej. Dotyczy to dziesiątek linii

Okres wakacyjny zaczął się pełną parą. Wraz z nim na ulicach stolicy zrobiło się luźniej. Mniej jest jednak nie tylko samochodów osobowych, ale i miejskich autobusów. Na „wakacje” jadą nie tylko warszawiacy, ale i dziesiątki linii komunikacji miejskiej. Zdaniem urzędników to rozsądna decyzja, lecz mieszkańcy wyrażają swoje niezadowolenie.
Wakacyjne zmiany w komunikacji miejskiej. Dotyczy to dziesiątek linii

Autor: Jakub Szyda / Raport Warszawski

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował się w okresie wakacyjnym zmodyfikować aż 70 linii autobusowych. Część z nich będzie jeździło po zmienionych lub połączonych trasach. Niektóre linie całkowicie wstrzymano. Zmiany dotyczą także tramwajów oraz częstotliwości kursowania pociągów metra. Jak podaje "GW" głosy niezadowolenia płyną m.in. z Czerniakowa, gdzie mieszkańcy stracili bezpośredni dojazd do Śródmieścia.

Zdaniem urzędników ograniczanie liczby linii jest rozsądne

Urzędnicy swoją decyzję argumentują spadkiem liczby osób, korzystających w okresie wakacyjnym z komunikacji miejskiej. 

- Jak zawsze rozkład warszawskiej komunikacji miejska ulega zmianie. Podyktowane jest to brakiem konieczności obsługi uczniów szkół podstawowych czy szkół średnich. Takie „szkolne” linie nie są częściowo zawieszane lub zmienia się ich częstotliwość przyjazdów - mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektor warszawskiego ZTM-u.

ZTM szacuje, że latem ubywa ok. 20 proc. wszystkich pasażerów transportu miejskiego. Stąd tradycyjne cięcia w rozkładach jazdy.

Przykładem, który wzbudził emocje, były linie 13 i 25, które planowano zawiesić na czas wakacji. Urzędnicy tłumaczą, że wstrzymanie linii 25 było powiązane z remontem tramwajowym na Bródnie.  Z kolei linia nr 13 otrzymała zastępstwo w postaci wydłużonej linii 28, która dojeżdża do pętli na Kawęczyńskiej.

Za linię nr 25 jadącą do Centrum, wyznaczono tramwaj linii nr 4.

Jak podaje "GW" powołując się na Tomasza Kunerta, rzecznika ZTM-u, od poniedziałku 24 czerwca po ulicach Warszawy jeździ o 200 autobusów mniej (z 1460 do 1260). Liczba tramwajów miała spaść z 402 do 330, czyli o ok. 20 proc. 

Które linie ulegną zmianie?

W przypadku linii autobusowych zmiana trasy dotknie:

  • nr 107
  • nr 118
  • nr 125
  • nr 134
  • nr 159
  • nr 326
  • nr 401
  • nr 411
  • nr 518 

W przypadku tramwajów w dni powszednie zmniejszona zostaje częstotliwość kursowania linii 1, 2, 9, 17 i 33.

Cięcia dotkną także metro. Na linii M1 i M2 zmniejszono o 5 liczbę kursujących pociągów. To oznacza, że M1 będzie kursować co 2:50 minut, a M2 co 3:30 minut. Dokładniejsze informacje co do ograniczeń w kursowaniu komunikacji miejskiej znajdują się na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Utrudnienia i ograniczenia mają potrwać do 1 września 2024 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama