Reklama
ReklamaBanner

Drewniana biblioteka na Białołęce. To zachwyt nad skandynawską harmonią i odpowiedź na nowe trendy w architekturze

Od kilku dni mieszkańcy Choszczówki (Białołęka) mogą korzystać z nowej biblioteki. Wyjątkowy budynek to nie tylko centrum aktywności lokalnej, ale również perełka architektoniczna. Konstrukcję, na podstawie projektu pracowni Ambient, zbudowano z drewna.
Drewniana biblioteka na Białołece
Drewniana biblioteka na Białołęce

Autor: Maciej Gillert / Raport Warszawski

Biblioteka będzie integrować lokalną społeczność

Budynek na Białołęce ma 670 mkw. W środku, na tej powierzchni znalazły się:

  • wypożyczalnia dla dorosłych, 
  • biblioteka dla dzieci, 
  • czytelnia czasopism, 
  • mediateka, 
  • sala multimedialna, 
  • szatnia 
  • oraz sala wielofunkcyjna z zapleczem. 

Do nowego obiektu przeniesiony został księgozbiór z biblioteki przy ul. Raciborskiej, którą trzeba było zamknąć z powodu złego stanu technicznego.

Biblioteka na Choszczówce (Białołęka) już działa / fot. Maciej Gillert, Raport Warszawski

Budynek poza główną funkcją pełnić ma także rolę lokalnego centrum aktywności. Dotychczas w tej okolicy brakowało takiego miejsca, w którym będzie można budować sąsiedzkie więzi i tworzyć projekty kulturalne. W obiekcie można organizować różnego rodzaju wydarzenia i spotkania lokalnej społeczności. Miejsce coworkingowe w bibliotece to praktyczne rozwiązanie dla osób, która pracują zdalnie, a chciałyby robić to poza domem. Warto zwrócić uwagę na to, że budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- To piękne miejsce otoczone przyrodą. Myślę, że ta dbałość o każdy element projektu i jego wykonania to standard, który w Warszawie powinniśmy pokazywać wszystkim. Tak właśnie powinno wyglądać budownictwo miejskie i publiczne – podkreśla Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Architektura biblioteki na Białołęce rodem ze Skandynawii  

- Budynek zaprojektowany został w technologii mieszanej z użyciem elementów z drewna klejonego oraz prefabrykowanych paneli wykonanych w konstrukcji szkieletowej drewnianej. Klatka schodowa i szyb windy zrealizowane zostały z prefabrykatów żelbetowych - czytamy na stronie pracowni "Ambient", która zaprojektowała ten budynek.

Wykonanie budynku nawiązuje do architektury skandynawskiej. Biblioteka jest prostą bryłą, zbudowaną w technologii modułowej z drewnianych prefabrykatów. Dwupiętrowy obiekt to minimalistyczne i funkcjonalne miejsce, estetycznie nawiązuje do otaczającego go lasu. Dzięki przeszkleniom z każdego miejsca w budynku użytkownicy mają kontakt z naturą, a ze wszystkich pomieszczeń na parterze można wyjść na dwór. Biblioteka jest niskoemisyjna, wykorzystuje źródła energii odnawialnej.

Projekt biblioteki na Kłosowej wyróżniony w konkursach architektonicznych

Placówka przy ul. Kłosowej została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie PLGBC GREEN BUILDING AWARDS 2023 w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”, za projekt, który jest dziełem pracowni Ambient. Później zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy w dwóch kategoriach: otrzymała tytuł najlepszego budynku użyteczności publicznej oraz doceniono ją za rozwiązania zapewniające dostępność.

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.