Warszawa rozpoczyna „tydzień bezpieczeństwa”
W poniedziałek 7 października, o godz. 10 w siedzibie Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski zorganizował briefing prasowy. Jego tematem przewodnim był rozpoczynający się właśnie „Tydzień bezpieczeństwa”. Akcja to szereg m.in. szkoleń i kampanii informacyjnych, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej nt. potencjalnych zagrożeń: drogowych, klimatycznych czy sabotażowych
- Program ten bierze pod uwagę wiele aspektów bezpieczeństwa: drogowego, kobiet, infrastruktury krytycznej czy klimatycznego. Nie muszę chyba przypominać, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Z tego powodu trwają nasze prace oraz konsultacje nad ustawą o obronie cywilnej i ochronie ludności, która trafia do Sejmu. Tydzień bezpieczeństwa, który przygotowaliśmy, jest po to, aby mówić o tych sprawach. Aby przygotować się na różne ewentualności - mówił podczas konferencji prezydent Trzaskowski.
„Tydzień bezpieczeństwa” to przede wszystkim akcja edukacyjna skierowana do zwykłych warszawiaków. Jednak nie tylko, ponieważ w jej ramach testowany będzie również system miejskich syren, których jest ok. 400.
- Tydzień ten chcemy zacząć od bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci z Komendy Stołecznej Policji cały czas prowadzą kontrole na drogach, przejściach dla pieszych i ścieżkach rowerowych. Dodatkowo w kilku kluczowych lokalizacjach służby - w tym straż miejska - oraz uczniowie szkół policyjnych ulotki, w których zawarte są informacje dot. naszej akcji - dodaje prezydent.
Ulotki, które mogą otrzymać warszawiacy, zawierają szereg podstawowych informacji dot. zachowania bezpieczeństwa. Dla przykładu w broszurce „bezpieczeństwo kobiet” zapisano 11 porad, w tym wystrzeganie się niebezpiecznych miejsc, niezostawianie alkoholu bez „opieki” czy ubieranie się w jasne stroje. Z kolei inna dot. „plecaka bezpieczeństwa”, po który w teorii sięgamy w przypadku katastrof czy sytuacji naprawdę kryzysowych.
Harmonogram „tygodnia bezpieczeństwa” wygląda następująco:
7 października - bezpieczeństwo drogowe;
8 - dzień pierwszej pomocy;
9 - dzień edukacji i alarmowania;
10 - dzień bezpieczeństwa kobiet;
11 - finał akcji.
Nielegalne wyścigi i bezpieczeństwo na drogach
W trakcie konferencji zadawano wiele pytań, których znacząca większość - bez zaskoczenia - dot. kwestii nielegalnych wyścigów. Zapytany czego powinni spodziewać się piesi oraz kierowcy, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, Rafał Trzaskowski odpowiedział, że odpowiedzialność nie spoczywa tylko na mieście.
- Bezpieczeństwo na drogach od zawsze jest dla nas absolutnym priorytetem. Chcę tylko zwrócić uwagę, że problem nie leży tylko w gestii miasta. W tej sprawie działamy wspólnie z policją. Ja zrobiłem audyt wszystkich miejsc w Warszawie, które wymagają dodatkowych zabezpieczeń, gdzie kierowcy zbytnio się rozpędzają. Mówię o doświetleniu przejść dla pieszych czy nawet zmianie organizacji skrzyżowania. Niestety miasto ma ograniczone możliwości, aby zapobiec takim wydarzeniom jak na Trasie Łazienkowskiej, kiedy zwyczajny bandyta siada za kółkiem - odpowiadał Trzaskowski.
Prezydent Warszawy poinformował także, że trwają rozmowy z ministerstwem infrastruktury oraz ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji w sprawie przywrócenia fotoradarów w gestię samorządów.
- Mam nadzieję, że zostaną podjęte zmiany, jeśli chodzi o prawo, aby móc przeciwdziałać także praktykom nielegalnych wyścigów. Takie rozmowy toczą się także w rządzie - dodał Trzaskowski.
Co dalej ze schronami?
Poruszona została także kwestia podsumowania działań w ramach programu „Warszawa chroni”. Chodzi o wypis oraz audyt schronów, z których warszawiacy będą mogli skorzystać w najczarniejszą godzinę. Trzaskowski został zapytany także o to, czy posiada już plan lub chociaż listę miejsc, które wymagać będą modernizacji.
- Musimy poczekać na rozporządzenia, żeby dokładnie wiedzieć jakie parametry maja spełniać schrony. Podobnie jest w przypadku rozwiązań finansowych. Przypominam, że to odpowiedzialność rządu. Ze swojej strony przekazałem ponad 130 mln zł na program „Warszawa chroni”, na co zgodziła się także Rada Miasta. Zabezpieczyliśmy m. in infrastrukturę krytyczną jak ujęcia wody czy wzmocniliśmy centrum bezpieczeństwa o nowy sprzęt. Pracujemy także nad obroną przed atakami cyber - wyjaśnił prezydent Trzaskowski.
W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa organizatorzy zapraszają mieszkańców do udziału w warsztatach, spotkaniach z ekspertami oraz pokazach z zakresu bezpieczeństwa. Szczegóły tych wydarzeń opiszemy w oddzielnym artykule.
Napisz komentarz
Komentarze