Praca „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, znana publiczności jako Palma przy rondzie gen. Charlesa de Gaulle’a, została odsłonięta w grudniu 2002 r. Na początku wzbudzała liczne kontrowersje, jednak po 22 latach obecności mieszkańcy Warszawy przywykli już do jej widoku.
We wrześniu palma stała się częścią domeny publicznej, wchodząc do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej i stając się własnością wszystkich osób zamieszkujących Warszawę. - Została włączona do kolekcji Muzeum dzięki darowiźnie egzemplarza dokonanej przez autorkę pracy, Joannę Rajkowską – podkreśla w komunikacie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Remont palmy
Obiekt przechodzi teraz generalny remont. Zakonserwowano już stalową konstrukcję rzeźby. Trwa wymiana kory na palmie. Następnie wymienione zostaną liście. Nowa korona została zaprojektowana przez artystkę we współpracy ze specjalistami z Politechniki Warszawskiej. Liście będą m.in. wydłużone, aby wyglądać bardziej naturalnie. Prace mają zakończyć się wraz z otwarciem nowej siedziby Muzeum, czyli 25 października br.
.jpg)
- Nowy wygląd Palmy to efekt zaangażowania i współpracy wielu osób i instytucji, w tym artystki, zespołu konserwacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pracowników Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej oraz ambasady polskiej w Ankarze. Remontowi Palmy towarzyszyć będą wydarzenia publiczne, które poszerzą kontekst prac montażowo-konserwacyjnych prowadzonych na rondzie de Gaulle'a - czytamy w komunikacie MSN.
W przyszłości obiekt ten może jednak zniknąć z obecnej lokalizacji, w związku z zamiarami przebudowania ronda de Gaulle’a w skrzyżowanie o charakterze prostopadłym. Ma to się stać przy okazji remontu linii średnicowej, który ma zacząć się dopiero w latach 30. Prawdopodobnie palma przeniesiona zostanie wówczas przed pobliski Pomnik Partyzanta.
.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze