Reklama

Ursuski fotoradar-rekordzista zniszczony siekierą. To już drugi raz

Ursuski fotoradar-rekordzista, który w miniony czwartek wrócił na Aleje Jerozolimskie, został ponownie zniszczony. Nieznany sprawca uszkodził urządzenie siekierą już w piątkową noc. Fotoradar po raz drugi trafi do kosztownej naprawy.
Ursuski fotoradar-rekordzista zniszczony siekierą. To już drugi raz
Fotoradar w Alejach Jerozolimskich został znowu zniszczony

Autor: Krzysztof Daukszewicz

Fotoradar w Ursusie został zniszczony (znowu)

W miniony czwartek informowaliśmy o tym, że „ikoniczny” już fotoradar w Ursusie, po kilkumiesięcznej przerwie naprawczej, powraca do Alei Jerozolimskich 239. Teraz okazuje się, że urządzenie przetrwało nieco ponad 24 godziny, bowiem nieznany sprawca zniszczył go jeszcze w piątkową noc, 18 kwietnia. Fotoradar pierwotnie zainstalowany został w listopadzie 2024 roku. Po raz pierwszy zniszczono go 5 lutego.

Obecnie na żółtej obudowie fotoradaru widoczne jest wgniecenie, na jego dolnej prawej krawędzi. Jak informuje Raport Warszawski Wojciech Król, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, nieznany sprawca miał uszkodzić sprzęt za pomocą siekiery.

- Fotoradar włączyliśmy w czwartek o godz. 13, a został zniszczony w piątek, ok. godz. 23, za pomocą siekiery. Nasi pracownicy właśnie demontują sprzęt. Sprawa została już zgłoszona na policję. Teraz oni zajmą się fotoradarem. Następnie przekażemy go ubezpieczycielowi. Na końcu raz jeszcze go naprawimy — dodaje.

Jeśli sprawca nie zostanie ujawniony, koszty naprawy pokryje w pełni ubezpieczyciel. Ostatnim razem koszty naprawy wyceniono na ok. 50 tys. złotych. Warto dodać, że policja nadal nie ustaliła sprawcy poprzedniego, lutowego zniszczenia.

- Fotoradar będzie po raz drugi naprawiany i oczywiście prędzej czy później wróci na Aleje Jerozolimskie. Zanim to nastąpi, będziemy musieli naradzić się z warszawskim Zarządem Dróg Miejskich, który był inicjatorem postawienia tam fotoradaru, aby nasz sprzęt był jakkolwiek monitorowany — mówi rzecznik GITD.

Fotoradar miał zostać zniszczony za pomocą siekiery / autor: Krzysztof Daukszewicz

Do trzech razy sztuka?

Tytułowy fotoradar został postawiony jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, na wysokości nr 239 Alei Jerozolimskich. Była to odpowiedź GITD na kierowców, którzy nie stosowali się do przepisowych 50 km/h. Decyzja z punktu widzenia inspektoratu była strzałem w dziesiątkę. Bardzo szybko ursuski fotoradar zyskał miano najskuteczniejszej fotopułapki w mieście”. 

Dość wspomnieć, że już w grudniu urządzenie zarejestrowało niemalże osiem tysięcy wykroczeń! Dla przykładu, jeżeli każde wykroczenie rejestrowane przez fotoradar skończyłoby się 200-złotowym mandatem, tylko ten jeden fotoradar w miesiąc „zarobiłby” ponad półtora miliona złotych.

Niestety urządzenie skupiło na sobie zbyt wiele uwagi oraz złości łamiących prawo kierowców. Fotoradar został zniszczony przez nieznanych sprawców. Dowiedziano się o tym wtedy, kiedy przestał przesyłać zdjęcia. W momencie zniszczenia na swoim koncie miał rekordowe 12,5 tys. zarejestrowanych wykroczeń.

Czy fotoradary wrócą do samorządów?

W Warszawie notorycznie dochodzi do przekraczania prędkości przez kierowców, czego skutkiem była seria tragicznych wypadków w ostatnich miesiącach. 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, żeby fotoradary znów trafiły pod kontrolę samorządów. Jeszcze w październiku 2024 roku zapowiedział, że pracę zaczyna specjalna grupa robocza z udziałem przedstawicieli rządu i samorządów, której celem będzie wprowadzenie korzystnych dla bezpieczeństwa na drogach zmian. Póki co żadne poważniejsze zmiany nie zostały wdrożone.

W tym momencie zgodnie z przepisami fotoradary mogą instalować i usuwać jedynie zarządcy dróg na wniosek GITD, lub z własnej inicjatywy, otrzymując zgodę inspektoratu. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xd 22.04.2025 18:21
Może ktoś się zastanowi czy jest sens tam montować fotoradar? Żadna poprawa bezpieczeństwa bo tam się nic nie dzieje. Jak chcą nabijać kasę to niech zrobią monitoring zatrzymywania się na zielonej strzałce warunkowej przed przejściem przy wyjeździe spod Leroy na Jerozolimskie. Tu ma to sens i też dochód jest (bardziej uzasadniony).

staszaiwa 22.04.2025 18:20
W ramach odwetu, zrobiłbym tam progi zwalniające. Takie lane z asfaltu, pełne. Nie do zniszczenia, co 100 m na całej długości tej drogi.

StowLubieMiasto 22.04.2025 17:58
Każda maszynka do zdzierania haksów z kierowców POwinna skończyć tak samo!

Kuba 22.04.2025 17:08
Gdyby tam było bardziej rozsądne ograniczenie to by nie było problemu, ale w tym miejscu 50 km/h to jakaś kpina. 70 byłby bezpiecznie.

Jan 22.04.2025 16:22
Nie każdy bohater nosi pelerynę.

ats 22.04.2025 16:13
Ciekawe, czyżby zdm nie chodziło o poprawę bezpieczeństwa, tylko o nabijanie kabzy? Statystki o niczym nie świadczą, skoro znów UDAJEMY, że na dwóch pasach z pasem zieleni, będzie się jeździło 50km/h

znawca tematu 22.04.2025 15:49
autor posta nawet nie umie policzyć czasu. :" Fotoradar włączyliśmy w czwartek o godz. 13, a został zniszczony w piątek, ok. godz. 23," i " nie przetrwało nawet 24 godzin,". tragedia umysłowa

Rafał 22.04.2025 15:33
„Oto filozofia PiS: kontrolować wszystkich, wszystkich bez wyjątku! Tylko facet bez prawa jazdy może wydawać pieniądze na fotoradary”... A nie, czekajcie...

JS 22.04.2025 11:47
Ciekawe, jakie są statystyki zdarzeń drogowych w tym miejscu - z i bez fotoradaru?

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama