Reklama

Skarpa Ursynowska niedostępna dla mieszkańców. Park publiczny, który jest traktowany jak prywatny teren

Ogrody SGGW, które znajdują się na terenie Skarpy Ursynowskiej, od lat są niedostępne dla zwiedzających. - Zamknięty teren Skarpy Ursynowskiej jest podobnym przypadkiem do Parku Natolińskiego. Te dwa publiczne park są traktowane jak prywatne. Jeden przez uczelnię prywatną, a drugi przez uczelnię publiczną. To jest dla mnie skandaliczne i uważam, że te miejsca powinny być oddane mieszkańcom Warszawy - komentuje sprawę wiceprzewodniczący Rady Ursynowa Paweł Lenarczyk.
Skarpa Ursynowska niedostępna dla mieszkańców. Park publiczny, który jest traktowany jak prywatny teren

Autor: fot. Adrian Grycuk/ Wikipedia

Zamknięte Ogrody SGGW

Ogrody SGGW, które znajdują się na terenie Skarpy Ursynowskiej, zostały zrewitalizowane w 2015 i 2016 roku. W 2021 roku Portal Halo Ursynów zwrócił uwagę, że ten teren odnowiony za pieniądze publiczne. W tym samym roku dziennikarze haloursynów.pl ustalili, że władze SGGW informowały o tym, że otwarcie tego terenu dla zwiedzających jest utrudnione. Skarpa Ursynowska od 1996 roku jest rezerwatem i zgodnie z ustawą o ochronie środowiska na teren ten wchodzić nie można.

W swojej najnowszej interpelacji wiceprzewodniczący Rady Ursynowa zwraca się z zapytaniem o kwestię terminu otwarcia ogrodów Rektoratu SGGW dla mieszkańców. Jak podaje radny, w 2023 otrzymał ostatnią informację, dotycząca otwarcia Ogrodów SGGW na zwiedzających.

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie wprowadziła jeszcze nowych przepisów, co do zasad udostępnienia ogrodu tarasowego znajdującego się za budynkiem Rektoratu. Niezależnie od zgody RDOŚ prowadzimy prace pozwalające w niedalekiej przyszłości na bezpieczne udostępnienie obiektu, w tym m.in. nowe ogrodzenie i bramki dostępowe oraz regulamin/zasady udostępnienia (choć te uzależnione są od odpowiedzi z RDOŚ) - czytamy w interpelacji.

Z zacytowanego fragmentu wynika, że SGGW chciałoby udostępnić ten teren mieszkańcom, jednak nie mogą tego zrobić bez zgody Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Radny Paweł Lenarczyk od lat zabiega o udostępnienie mieszkańcom ogrodów uczelni. 

- Chciałbym jednak podjąć konkretne działania, bo to jest przepiękne miejsce. Warto, aby mieszkańcy mogli odwiedzać taką przestrzeń. Od razu powiem, że to nie musi być 24 godziny na dobę, park mógłby być otwarty w określonych godzinach. Wejście na teren nie musiałoby być od strony skarpy, można je zorganizować właśnie od strony tego rektoratu - wyjaśnia nam w rozmowie Paweł Lenarczyk.

Trwają rozmowy między SGGW, a RDOŚ

W rozmowie z nami rzecznik SGGW wyjaśnił, że aktualnie można zwiedzić Skarpę Ursynowską, spełniając określone warunki. Zezwolenie dotyczy tylko grup zorganizowanych na wycieczki w ustalonych terminach, wraz z uczelnianym przewodnikiem. 

- W tej chwili Ogrody SGGW są ogrodzone i nie możemy tam nikogo wpuszczać. W sytuacji, kiedy organizujemy wewnętrzne spotkania, to najpierw musimy uzyskać na nie zgodę od RDOŚ-u To jest część Skarpy Ursynowskiej, więc mieszkańcy nie powinni jej odwiedzać. W praktyce furtki są otwarte, więc to miejsce przyciąga spacerowiczów - wyjaśnia nam rzecznik SGGW dr inż. Krzysztof Szwejk.

Dr inż. Szwejk poinformował, że trwają rozmowy między SGGW a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w sprawie otwarcia ogrodów uczelni. Jak podają media, takie obietnice ze strony uczelni padają od lat. 

- Współpracując z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, staramy się wypracować sposób użytkowania tego terenu. Gdyby pojawiła się zgoda na udostępnienie zwiedzającym Ogrodów SGGW, to musielibyśmy ponieść dodatkowe koszty i zapewnić ochronę. Ponadto w tej części Skarpy Ursynowskiej znajduje się zabytkowa część budynku - mówi  rzecznik SGGW dr inż. Krzysztof Szwejk.

Wiceprzewodniczący rady Ursynów Paweł Lenarczyk wyjaśnia, że wystosował interpelację, aby uczelnia oficjalnie ustosunkowała się do tej sprawy. Radny podkreśla, że mieszkańcy Warszawy wciąż oczekują na otwarcie tego ogrodu.

- Zamknięte Ogrody SGGW są podobnym przypadkiem do Parku Natolińskiego. Te dwa publiczne park są traktowane jak prywatne. Jeden przez uczelnię prywatną, a drugi przez uczelnię publiczną. To jest dla mnie skandaliczne i uważam, że te miejsca powinny być oddane mieszkańcom Warszawy - zaznacza Paweł Lenarczyk.

Rezerwat Skarpa Ursynowska

Fragment północny Skarpy Ursynowskiej o wybitnych walorach przyrodniczo-krajobrazowych, został uznany za rezerwat przyrody na podstawie Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 czerwca 1996r., art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 16 października 1991r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 116 poz. 492 i z 1992r. nr 54 poz. 254) Trudno dostępne zbiorowiska leśne, łąkowe i torfowiskowe są ostoją licznych gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama