W ostatnich latach kamienica przy ulicy Nowy Świat 15/17 kojarzona jest głównie z „bitwą pod Empikiem”, czyli starciem z 2020 roku pomiędzy uczestniczącym w Marszu Niepodległości narodowcami a policją. Sam budynek z prasą i książkami związany jest niemal od początku swojego istnienia, gdyż już w 1951 roku otwarto tam Klub Międzynarodowej Prasy i Książki (to z tej sieci wyrósł później Empik). Budynek powstawał w latach 1949-1950 według projektu Zygmunta Stępińskiego. Na jego elewacji do dziś można podziwiać napis „CAŁY NARÓD BVDVJE SWOJĄ STOLICĘ”. Nawiązuje on do początkowo mieszczącego się tam Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy. Sam Empik opuścił charakterystyczną nieruchomość w lutym 2022 roku, w tym samym roku trafiła ona do rejestru zabytków.
Na remont kamienicy po Empiku na Nowym Świecie nie ma pieniędzy
Choć kamienica jest dobrze znana warszawiakom, a jej socrealistyczny styl wyróżnia się na tle okolicznych budynków, to w ostatnich latach jest opustoszała. Do tego jej stan stale się pogarsza, o czym świadczy, chociażby pseudo graffiti na elewacji. Jeszcze w lipcu tego roku wydawało się, że budynek wkrótce przejdzie remont. Ratusz informował, że trwają prace nad zakresem renowacji. Teraz jednak dotarliśmy do nowych informacji w tej sprawie.
O sytuację dawnego Empiku zapytała śródmiejska radna Hanna Szulczewska. Jak dowiadujemy się z odpowiedzi burmistrza Śródmieścia Aleksandra Ferensa. Okazuje się, że sprawa remontu stanęła pod znakiem zapytania.
- P.o. Zastępcy Dyrektora Zarządu Mienia Skarbu Państwa pani Agata Mielcarek nadmieniła, że brak jest środków finansowych na przeprowadzenie remontu przedmiotowej nieruchomości ze środków publicznych, z uwagi na nieotrzymanie od Wojewody Mazowieckiego dotacji celowej, pomimo kilkukrotnego wnioskowania o nią – odpowiada burmistrz Śródmieścia.
Co dalej z dawnym Empikiem przy rondzie de Gaulle’a?
W związku z problemami finansowymi Skarb Państwa rozważa inną możliwość przywrócenia kamienicy do życia. Obecnie trwają prace nad wydzierżawieniem budynku na minimum 10 lat. Miałyby mieścić się tam usługi. To przyszły najemca miałby pokryć koszty remontu i doprowadzić nieruchomość do „należytego stanu technicznego”.
Kamienica przy ulicy Nowy Świat 15/17 powstała na gruzach przedwojennego budynku. Wyróżnia ją nie tylko charakterystyczne napis, ale także mozaika ukazująca sceny z zamachu na Café Club. To lokal działający w tym miejscu w czasie okupacji, do którego dostęp mieli tylko Niemcy. Gwardia Ludowa dokonała na niego ataku dwukrotnie. Jej akcje przypomina także odsłonięta w 1952 roku brązowa tabliczka. W 1990 roku na fasadzie pojawiło się też upamiętnienie nadania nazwy rondu gen. Charles’a de Gaulle’a w setną rocznicę urodzin generała.
Napisz komentarz
Komentarze