Miejski radny Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze od pewnego czasu stara się o zmiany na niebezpiecznym jego zdaniem skrzyżowaniu ulic Inżynierskiej, Stalowej i 11 Listopada na Pradze-Północ. Jak twierdzi w interpelacji, na problem zwracają jego uwagę okoliczni mieszkańcy.
- To skrzyżowanie stanowi bardzo ważny obszar dla Nowej Pragi o dużym natężeniu ruchu pieszego. W okolicy znajduje się kilka publicznych placówek edukacyjnych, m.in. szkoła podstawowa, przedszkole, dom kultury, skwer Żurowskiego z placem zabaw, a także przystanki autobusowe i tramwajowe. Jednocześnie na skrzyżowaniu występuje intensywny ruch samochodów, szczególnie w godzinach porannych, kiedy ulica Inżynierska wykorzystywana jest jako alternatywna droga dojazdowa do okolic stacji metra Dworzec Wileński oraz do centrum Warszawy – zaznacza radny.
Zdaniem radnego obecne rozwiązania drogowe, w tym układ sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu nie zapewniają bezpieczeństwa, a to może doprowadzić do wypadków w przyszłości. Jak informuje ZDM w odpowiedzi na pismo, dochodziło już tam do incydentów. W ciągu ostatnich 5 lat odnotowano tam 3 zdarzenia drogowe, żadne nie było jednak poważne. Urzędnicy przekonywali także, że sygnalizacja świetlna działa prawidłowo. Dodali jednak, że trwają analizy wprowadzenia zmian w organizacji ruchu w tym miejscu, które miałyby poprawić bezpieczeństwo.
Radny chce zlikwidować skrzyżowanie na Pradze. W zamian proponuje plac
Odpowiedź na interpelacje nie zadowoliła jednak radnego, który postanowił wystosować kolejny wniosek w tej sprawie. Tym razem sam zaproponował zmiany na omawianym skrzyżowaniu. Jego plan zakłada usunięcie prawoskrętu z ulicy Stalowej w 11 Listopada. Jak przekonuje, nie wpłynie to istotnie na komfort kierowców, a rozwiąże kilka problemów.
- Zwracam się z propozycją prostej zmiany, której wprowadzenie nie tylko poprawi bezpieczeństwo na kluczowym przejściu dla pieszych przez ulice Stalową/ 11 listopada na wysokości Skweru Żurowskiego, ale także istotnie poszerzy przestrzeń dla pieszych oraz pozwoli na wprowadzenie na tym skrzyżowaniu tak potrzebnej nowej zieleni. Ta prosta zmiana mogłaby być zaczątkiem utworzenia w tym miejscu "Praskiego Placu Pięciu Rogów" i odmiany wizerunku tego rejonu dzielnicy, który ostatnio zmaga się z poważnymi problemami społecznymi – argumentuje radny.
Proponowane zmiany miałyby być pierwszym krokiem w kierunki stworzenia „Praskiego Placu Pięciu Rogów”, którego nazwa miałaby nawiązywać do podobnej przestrzeni w Śródmieściu. Pozwoliłby one także na przeznaczenie przestrzeni zajmowanej przez prawoskręt na chodnik, dodatkową zieleń, stworzenie miejsc parkingowych przy Stalowej 1, a przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze