Centrum znajduje się przy ul. Belgradzkiej. Mieszkańcy placówki będą mieli zapewnione wyżywienie, wsparcie wykwalifikowanego personelu w zakresie samodzielności oraz zajęcia dostosowane do ich potrzeb. Wszyscy podopieczni będą korzystać z pokoi jedno- oraz dwuosobowych. Personel będzie się nimi zajmował przez całą dobę.
Budowa centrum ruszyła w październiku 2022 r. Obiekt od stycznia br. stał pusty, mimo że był już gotowy. Termin otwarcia był przesuwany. Finalnie COM rozpoczęło działalność 1 grudnia. O przyczynę takiego stanu rzeczy zapytaliśmy urząd dzielnicy.
Jak poinformował nas rzecznik prasowy dzielnicy Ursynów Paweł Ciach, „Zarząd Dzielnicy na posiedzeniu w dniu 17 lipca 2024 przyjął uchwałę o ogłoszeniu konkursu ofert na prowadzenie Ursynowskiego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Był to drugi konkurs, ponieważ pierwszy został unieważniony - nie wybrany został w nim operator”.
Umowa została podpisana 18 listopada zgodnie z procedurą, czyli w terminie do 60 dni od ogłoszenia wyników. COM działa od 1 grudnia br.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zostało wybudowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy z dofinansowaniem z rządowego programu Centra Opiekuńczo-Mieszkalne. Łącznie budowa centrum kosztowała 14 mln zł, z czego miasto zapłaciło 11 mln zł.
- Centrum przeznaczone jest dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Głównym celem funkcjonowania centrum jest pomoc osobom z niepełnosprawnością oraz zwiększenie samodzielności uczestników poprzez zapewnienie im usług bytowych i opiekuńczych - wskazał rzecznik.
Pomoc miasta dla niepełnosprawnych
Jak podkreśla stołeczny ratusz, w kontekście wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, miasto we współpracy z organizacjami pozarządowymi oferuje kompleksową pomoc. To m.in. prowadzenie dziennych ośrodków, warsztaty terapii zajęciowej czy środowiskowe domy samopomocy.
Od 2019 roku realizowane są usługi opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami w formie dziennej i całodobowej. Można także korzystać z transportu specjalistycznego i osobowego oraz z mieszkań treningowych i wspomaganych.
Rozwijana jest również infrastruktura, która jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, prowadzone są działania zachęcające do aktywizacji społecznej i zawodowej.
Od 2015 r. corocznie realizowany jest także program likwidacji barier architektonicznych polegający m.in. na doposażaniu ciągów pieszych w dotykowe oznaczenia dla osób niewidomych czy obniżaniu krawężników. Wszystkie pociągi metra, SKM i autobusy są dostępne. Trwa też sukcesywna wymiana taboru tramwajowego w celu zapewnienia niskopodłogowych pojazdów.
Napisz komentarz
Komentarze