Komenda Stołeczna Policji opublikowała statystyki dotyczące bójek i pobić w Warszawie za 11 miesięcy bieżącego roku, czyli za okres styczeń - listopad 2024 r. Różnica względem tego samego okresu w 2023 r. jest minimalna, co może oznaczać, że przestępczość w tym zakresie w stolicy ani nie rośnie, ani nie spada.
W okresie styczeń-listopad 2023 r. stołeczna policja wszczęła w sprawach bójek i pobić 228 postępowań. W analogicznym okresie bieżącego roku było to 210 postępowań, co oznacza spadek o zaledwie 18 postępowań.
W poprzednim okresie stwierdzono 170 przestępstw, w bieżącym okresie - 197. Liczba stwierdzonych przestępstw wzrosła więc o 27.
Jeśli chodzi o przestępstwa stwierdzone z czynami nieletnich, w poprzednim okresie było ich 37, w bieżącym okresie 43, co oznacza wzrost o 6 takich przestępstw.
W poprzednim okresie wykryto 154 przestępstwa, w bieżącym okresie - 163.
Na pierwszym miejscu Śródmieście i Wola
Najwięcej - 64 w poprzednim i 43 w bieżącym okresie - bójek i pobić było na terenie nadzorowanym przez Komendę Rejonową Policji Warszawa I, czyli w Śródmieściu.
Na drugim miejscu jest teren podległy KRP Warszawa IV czyli Bemowo i Wola. Doszło tam do 27 bójek i pobić w tym roku, w poprzednim - do 17.
Trzecia pod względem liczby pobić i bójek jest KRP VII, której podlega Praga Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła. W bieżącym okresie doszło tam do 21 takich zdarzeń, w poprzednim - do 18.
Żadnych bójek i pobić nie odnotował Komisariat Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie. Komisariat Kolejowy Policji Warszawa odnotował w bieżącym okresie zaledwie 3 zdarzenia, w poprzednim okresie - jedno. Stosunkowo niewiele bójek i pobić miało miejsce w Grodzisku Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckim oraz Pruszkowie, gdzie odnotowano po 5 takich zdarzeń.
Jak powiedział nam adwokat Piotr Sikorski z Kancelarii Adwokackiej Sikorscy, w ostatnich latach nie było żadnej znaczącej zmiany, jeśli chodzi o liczbę zgłaszanych do kancelarii spraw w zakresie bójek i pobić.
Różnica między bójką a pobiciem
Zgodnie z przepisami, zarówno bójka, jak i pobicie wymaga udziału co najmniej trzech osób. Różnica polega na tym, że w bójce mamy osoby jednocześnie atakujące i broniące się, a w przypadku pobicia - grupę co najmniej dwóch osób atakujących drugą stronę, która tylko broni się przed atakiem.
Bójka charakteryzuje się tym, że każdy z uczestników może jednocześnie być zarówno agresorem, jak i ofiarą i nie da się odróżnić strony. Pobicie to takie zdarzenie, w którym można wyodrębnić stronę atakującą i broniącą się.
Bójka i pobicie należą do przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.
Co grozi za udział w bójce lub pobiciu?
Odpowiedzialność karna zarówno za bójkę, jak i pobicie została określona w artykule 158 kodeksu karnego.
Art. 158. § 1. kk mówi, że „kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w których naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Paragraf 2 tego artykułu mówi, że „jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
Natomiast paragraf 3 mówi, że „jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Napisz komentarz
Komentarze