Reklama

Deweloper chce zburzyć hotel w Warszawie, by postawić nowe osiedle. Kolejna inwestycja w trybie lex deweloper

W miejscu Hotelu Felix w Warszawie ma stanąć nowe osiedle mieszkaniowe. Deweloper Unidevelopment właśnie złożył wniosek o ustalenie lokalizacji tej inwestycji. Przedsięwzięcie ma powstać w trybie lex deweloper, a w zamian za zgodę na nie, firma obiecuje miastu m.in. remont szkoły.
Lex deweloper na Omulewskiej w Warszawie.
Lex deweloper na Omulewskiej w Warszawie.

Autor: WWAA

Firma Unidevelopment planuje wyburzyć Hotel Felix przy ulicy Omulewskiej na Pradze-Południe i w jego miejscu postawić budynek mieszkalny. Inwestycja ma odbyć się w trybie lex deweloper, a w jej ramach do stołecznego Ratusza właśnie wpłynął wniosek o ustalenie lokalizacji. Deweloper ujawnia nowe szczegóły dotyczące planowanego przedsięwzięcia. 

Plany dotyczące zastąpienia hotelu Felix osiedlem mieszkaniowym nie są nowe. Dialog dotyczący tej inwestycji odbył się w Warszawie już w listopadzie 2023 roku. Wówczas deweloper poznał opinie mieszkańców dotyczące tej przedsięwzięcia, a teraz pokazuje szczegółową koncepcję.

Był hotel z wielkiej płyty, ma być nowoczesne osiedle 

Zanim firma będzie mogła zrealizować swoje plany, musi wyburzyć istniejący hotel. Z opinii konstruktora załączonej do wniosku dewelopera wynika, że zaleca on jego likwidację, gdyż obecnie możliwość jego przebudowy jest poważnie ograniczona, ze względu na wątpliwy stan techniczny. Inwestor nie chce jednak, by elementy hotelu przepadły. Dzięki współpracy z fundacją BRDA mają one trafić do nowych odbiorców, w tym m.in. organizacji non-profit i szkół, czy organizacji pomocowych. Ma to także zmniejszyć ślad węglowy inwestycji. Hotel powstał w latach 70. z wielkiej płyty, a firma Unidevelopment zakupiła go za 48 mln zł w 2022 roku. 

Za projekt nowego osiedla odpowiada pracownia WWAA. Inwestycja ma składać się z budynku mieszkalnego w formie czterech regularnych brył z dostępem do zielonego dziedzińca. Nie zabraknie również parkingu podziemnego i usług. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych deweloper postanowił obniżyć jedną z brył z 26,5 do 25 m i oddalić ją o 1 m od budynku Omulewska 26. 

- Założeniem urbanistycznym było uzupełnienie przestrzenne oraz funkcjonalne otoczenia, poprzez domknięcie zabudową pierzejową kwartału między ulicami Grochowską, Omulewską, Sulejkowską i Mlądzką. Z jednej strony wysokość planowanej zabudowy korespondować będzie z wysokimi budynkami znajdującymi się wewnątrz kwartału oraz wzdłuż ulicy Omulewskiej, z drugiej nie zakłóci relacji przestrzennych z niską zabudową po drugiej stronie ulicy Sulejowskiej – pisze we wniosku Aleksandra Knapiuk, dyrektorka projektu.

Łącznie na nowym osiedlu ma znaleźć się od 230 do 260 mieszkań, które mają mieć od 30 do 120 mkw. Jego wysokość to od 21 do 25 m. 

- Inwestycja jest zgodna z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie parametrów, w tym: obowiązujących i nieprzekraczalnych linii zabudowy, wysokości, intensywności i powierzchni biologicznie czynnej. Jedyne odstępstwo stanowi funkcja terenu plan miejscowy przewiduje przeznaczenie pod usługi hotelowe. Ponadto spełnione zostały obowiązujące standardy urbanistyczne (ustawowe i warszawskie) w poprzez m.in. zapewnienie dostępu do infrastruktury technicznej, wyposażenie w odpowiednią liczbę na swoim terenie niezbędnej liczby miejsc parkingowych dla mieszkańców oraz miejsc parkingowych ogólnodostępnych, miejsc rowerowych (w tym dla rowerów typu cargo), odległości do niezbędnej infrastruktury wypoczynkowej i komunikacyjnej – pisze we wniosku Aleksandra Knapiuk, dyrektorka projektu.

Lex deweloper na Omulewskiej w Warszawie. / autor: WWAA.
Lex deweloper na Omulewskiej w Warszawie. / autor: WWAA.

Lex deweloper na Omulewskiej. Firma planuje remont szkoły 

Po rozmowach z przedstawicielami miasta inwestor ustalił, że w ramach procedury lex deweloper zrealizuje kilka inwestycji pożytku publicznego:

  • Prace budowlane na terenie Szkoły Podstawowej nr 163 im. Batalionu „Zośka" przy ulicy Osieckiej 28/32 - przebudowa pomieszczeń wraz ze zmianą sposobu użytkowania na potrzeby nowych sal lekcyjnych, dzięki której zostanie spełniony standard związany z możliwością przyjęcia większej liczby dzieci w szkole podstawowej, a także przebudowa terenu sportowo-rekreacyjnego. 
  • Budowa placu zabaw na terenie Szkoły Podstawowej nr 401 przy ul. Tarnowieckiej 4.
  • Przebudowa ulic Sulejkowskiej i Omulewskiej.

Łącznie te inwestycje towarzyszące mają kosztować 12,886 mln zł netto.

Ostatecznie o tym, czy deweloper otrzyma ustalenie lokalizacji, zadecyduje Rada Warszawy. Uwagi do wniosku można zgłaszać do 28 stycznia 2025 roku. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nie lubię ruskich 10.01.2025 10:46
Bardzo dobry pomysł. Hotel jest nieczynny i nie ma potencjału hotelowego w tej części miasta. Tyle tylko, że o ile wiem, to trudno będzie sprzedać mieszkania, ale może będą to mieszkania do wynajęcia. Warszawa jest i tak już skończona jako miejsce do życia - zanieczyszczenia powietrza, ruch kołowy, ścieki i pasożyty, plus coraz bardziej agresywni i wyalienowani mieszkańcy. Nadzieja deweloperów w imigrantach?

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama