Rok 1945 był początkiem monumentalnego zadania – odbudowy miasta, które w czasie drugiej wojny światowej zostało niemal doszczętnie zniszczone. Zburzono ponad 80% zabudowy, a ocalała reszta nosiła ślady ogromnych zniszczeń.
– Warszawa, zrujnowana w czasie drugiej wojny światowej, zaczęła odradzać się dzięki niezwykłemu wysiłkowi warszawianek, warszawiaków i mieszkańców całej Polski. Miłość do miasta mobilizowała ich do pracy – przypomina wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.
Decyzję o rozpoczęciu odbudowy przypieczętował dekret o odbudowie stolicy wydany 24 maja 1945 roku. Był to pierwszy krok ku przywróceniu Warszawy na mapę europejskich stolic, który zainicjował nie tylko fizyczną odbudowę, ale także symboliczne odrodzenie ducha miasta.
Architekci przyszłości i odnowy
Biuro Odbudowy Stolicy odegrało kluczową rolę w procesie rekonstrukcji. W strukturach tej organizacji pracowało około 1,5 tysiąca specjalistów i specjalistek – architektów, konserwatorów zabytków, planistów i rzemieślników. Ich wysiłki pozwoliły na odbudowę ikonicznych miejsc, takich jak Stare Miasto, Nowe Miasto, Trakt Królewski czy Łazienki Królewskie.
Prof. Jan Zachwatowicz, ówczesny kierownik Wydziału Architektury Zabytkowej, nie tylko nadzorował prace, ale również zapisał się na kartach historii jako obrońca dziedzictwa kulturowego Warszawy. To dzięki jego zespołowi możliwe było nie tylko przywrócenie dawnych budowli, ale także nadanie miastu nowego życia.
– Przykład odbudowy Warszawy to wzór dla świata, dowód, że nawet z największych ruin można zbudować przyszłość – powiedziała jedna z warszawskich radnych podczas sesji.
Świętowanie wielkiego dzieła
Rok 2025 ma być pełen wydarzeń, które uczczą ogrom pracy włożony w odbudowę stolicy. Planowane są wystawy, konferencje naukowe, projekcje filmów dokumentalnych, a także wydarzenia artystyczne celebrujące to, co powstało z gruzów.
– Ustanowienie roku 2025 jako rocznicy odbudowy pozwoli przypomnieć o społecznej solidarności, patriotyzmie i niegasnącej wierze w odbudowę życia po wojennej pożodze – czytamy w uzasadnieniu decyzji Rady Miasta.
Jednym z kluczowych punktów programu będzie przypomnienie o wpisaniu historycznego centrum Warszawy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wydarzenie z 1980 roku było ukoronowaniem wysiłków wielu pokoleń i uznaniem wyjątkowego charakteru odbudowy.
Napisz komentarz
Komentarze