Czipowanie to skuteczny sposób na zapobieganie bezdomności zwierząt. Mały mikroczip, wielkości ziarenka ryżu, wszczepiany pod skórę na szyi lub między łopatkami, zawiera unikalny numer identyfikacyjny. Dzięki temu w przypadku zaginięcia zwierzęcia odnalezienie właściciela staje się proste i szybkie.
Wszystkie schroniska dla bezdomnych zwierząt, straż miejska oraz większość lecznic weterynaryjnych posiada czytniki czipów - dzięki zaczipowaniu możemy uniknąć stresu oraz oszczędzić zwierzakowi wizyty w schronisku. Co ważne, elektroniczne oznakowanie jest obowiązkowe, jeśli planujesz podróż z pupilem po krajach Unii Europejskiej - to całkiem przydatne, tym bardziej że niektóre linie lotnicze zezwalają już na podróżowanie z mniejszymi zwierzakami na pokładzie.
Jakie są warunki skorzystania z darmowego czipowania?
Założenie czipa zwykle kosztuje ok. 150 złotych. Dzięki refundacji za ten zabieg zapłacimy... zero złotych. Warunki nie są wygórowane, w zasadzie każdy właściciel może skorzystać z tej akcji - nawet jeżeli nie jest zameldowany czy nie odprowadza podatków w Warszawie. Aby skorzystać z darmowego czipowania psa lub kota w Warszawie, należy spełnić jedynie kilka warunków:
- Zwierzę musi ukończyć 12 tydzień życia.
- Pies musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
- Właściciel musi okazać dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport).
- Należy wypełnić wniosek o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa/kota w dwóch egzemplarzach (formularze są dostępne w zakładach leczniczych).
Po zaczipowaniu dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL w ciągu 5 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora. To spore ułatwienie - na stronie safe-animal.eu można uzupełnić również inne informacje o zwierzaku. Ja np. kolekcjonuję tam wszystkie szczepienia mojego psa - nie muszę w związku tym na każdy spacer nosić ze sobą książeczki zdrowia, a terminy aktualnych badań mam zawsze pod kontrolą.
Darmowa kastracja psów i kotów w Warszawie – co warto wiedzieć?
Kastracja to zabieg chirurgiczny usuwania gruczołów rozrodczych, a u samic również macicy. Jest to bezpieczniejsza alternatywa dla środków hormonalnych, które mogą powodować skutki uboczne. Zabieg nie tylko chroni przed niechcianymi ciążami, ale według specjalistów również zmniejsza agresję, ogranicza ryzyko ucieczek i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych chorób, takich jak nowotwory sutków czy schorzenia prostaty. Przy pełnym finansowaniu nie jest to tani zabieg - przeciętnie za kastrację w Warszawie zapłacimy nawet 1000 złotych w przypadku psa i 400 złotych w przypadku kota.
Zabieg, z mojego doświadczenia, trwa maksymalnie kilka godzin - przyprowadziłam psa przed pracą, a odebrałam go od razu po. Przez kilka dni faktycznie był nieco osowiały, ale dolegliwości szybko ustąpiły. Oczywiście powinniśmy przygotować się też na komplikacje - one mogą się pojawić jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego.
Warunki skorzystania z darmowej kastracji
Aby skorzystać z darmowej kastracji w Warszawie, trzeba spełnić nico więcej warunków niż przy czipowaniu. Tutaj kluczowe jest to, że skorzystać z zabiegu mogą wyłącznie zwierzęta, których właściciele odprowadzają podatki lub mają stały meldunek w stolicy, czyli posiadają tzw. "Kartę Warszawiaka". Pozostałe warunki są już na szczęście nie nazbyt wygórowane:
- Zwierzę musi ukończyć 6 miesięcy życia.
- Pupil musi być zaczipowany.
- Pies musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
- Należy posiadać ważną „Kartę Warszawiaka” lub „Kartę Młodego Warszawiaka” oraz okazać dowód tożsamości.
- Konieczne jest wypełnienie wniosku o wykonanie zabiegu kastracji w dwóch egzemplarzach (formularze dostępne w zakładach leczniczych).
Jak przygotować zwierzę do zabiegu?
Najpierw warto zadzwonić do kliniki, która objęta jest finansowaniem. Informacje dotyczące listy placówek podajemy na koniec artykułu. Zazwyczaj umawiamy się wtedy z weterynarzem na wizytę kwalifikacyjną. Podczas takiej wizyty lekarz określi czy zwierzak potrzebuje dodatkowych badań - najczęściej kończy się na badaniu krwi, które kosztuje w granicach 100 złotych.
Poza tym należy pamiętać, że:
- Suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki/rui.
- Od ostatniego szczepienia muszą minąć co najmniej 2 tygodnie.
- 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – podajemy tylko wodę.
- Właściciel powinien przestrzegać wszystkich zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii (bo za komplikacje miasto nie ponosi odpowiedzialności)
Miasto finansuje zabiegi kastracji w narkozie infuzyjnej dla maksymalnie dwóch zwierząt rocznie na jednego właściciela. Koszt obejmuje wizytę kwalifikacyjną, standardowy zabieg, opiekę pooperacyjną oraz wizyty kontrolne.
Jeśli podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz stwierdzi konieczność wykonania dodatkowych badań (np. EKG, RTG, USG), miasto nie pokryje ich kosztów. Podobnie jak przy wspomnianym wyżej badaniu krwi.
Sprawdź wykaz placówek weterynaryjnych oferujących darmowe czipowanie i kastrację.
Napisz komentarz
Komentarze