PKP PLK otworzyło przejście dla pieszych za peronami stacji Warszawa Wileńska. Nowa, ucywilizowana przeprawa zastąpi dziką, z której mieszkańcy Pragi korzystali z powodu braku innych alternatyw. Teraz będą oni mogli w pełni legalnie i bezpiecznie przedostać się na Białostocką, Wileńską czy al. Solidarności.
Tory stanowią ogromną barierę komunikacyjną na Pradze-Północ, a mieszkańcy dzielnicy regularnie narzekają na zbyt małą liczbę przejść przez infrastrukturę kolejarzy. Przez lata problem ten był szczególnie dotkliwy w okolicy stacji Warszawa Wileńska. Lokalna społeczność w przeszłości wielokrotnie domagała się wyznaczenia tam legalnej przeprawy. Poprzednie władze PKP PLK były na te prośby głuche, ale teraz się to zmieniło.
Przejście przez tory za 1,5 mln w Warszawie
Spółka właśnie otworzyła przejście na poziomie szyn tuż za peronami dworca. Było to możliwe dzięki otrzymaniu od Ministerstwa Infrastruktury specjalnego pozwolenia na przechodzenie przez tory w niewielkiej odległości od stacji kolejowej i zatrzymujących się tam pociągów. Inwestycja pochłonęła z budżetu PKP PLK aż 1,5 mln zł netto. Za tę kwotę powstały chodniki oraz przejście. Umożliwi ono dojście do pociągów linii wołomińskiej mieszkańcom Białostockiej czy Radzymińskiej.
- Otwarcie przejścia przy Warszawie Wileńskiej to dowód na to, że wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców i pasażerów. Bezpieczeństwo pozostaje naszym priorytetem, dlatego wprowadziliśmy dodatkowe zabezpieczenia, takie jak labirynt na przejściu i ograniczenie prędkości pociągów. Wcześniej dojście do peronów zajmowało znacznie więcej czasu, teraz w kilka minut pasażerowie są na miejscu, na stacji kolejowej – mówi Piotr Wyborski, prezes Polskich Linii Kolejowych.
Na nowym przejściu trzeba uważać
Jak podkreślają kolejarze, piesi, którzy będą korzystać z przejścia, za każdym razem powinni zatrzymać się przed pomalowanym na biało-czerwono labiryntem i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg – zarówno od strony Wołomina, jak i stacji Warszawa Wileńska. Dodatkowo maszyniści mają trąbić i zwalniać do 20 km/h przed przeprawą.
- Linia Warszawa – Wołomin to jedna z kluczowych tras dojazdowych dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości. Codziennie z tych połączeń korzysta kilkanaście tysięcy osób - inwestycje w bezpieczeństwo to konieczność i wyraz dbałości o wszystkich podróżujących. Przeznaczyliśmy 4 mln zł na wyremontowanie trzech przejazdów kolejowych oraz dobudowanie nowego przejścia dla pieszych przy Warszawie Wileńskiej, co korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo i komfort podróży – mówi Piotr Malepszak, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Napisz komentarz
Komentarze