Tak tanio to tylko w Warszawie!
W okolicy skrzyżowania ul. Marynarskiej i Wołoskiej na Mokotowie każdego dnia piętrzy się nowa inwestycja. Wielkie żurawie, jak w niemalże całej Warszawie, rzucają długi cień na pobliskie arterie i budynki. W bezpośredniej okolicy placu budowy znajduje się mały skwer. Jest to jeden z nielicznych terenów zielonych tej części Mokotowa.
Obecnie w bezpośredniej styczności ze skwerem, znajdującym się na terenie działek nr 7/2, 9 i 11 z obrębu 10809, postawiono miasteczko kontenerowe. Służy ono jako zaplecze dla pobliskiej budowy oraz parking niedochodowy. Łącznie miasteczko zajmuje obszar aż 894 m kw. Teren ten został wydzierżawiony deweloperowi na czas do 31 grudnia bieżącego roku.
Kontrowersje zaczynają się pojawiać, gdy przejdziemy do kwestii finansowych. Sprawą zainteresowała się jedna z radnych Mokotowa, Zofia Jaworowska ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. W odpowiedzi, jakiej udzieliły jej władze dzielnicy, dowiadujemy się, że miasto będzie pobierać od dzierżawcy czynsz w wysokości „zawrotnych” 2935,99 zł brutto. To oznacza, że za jeden m kw. deweloper w 2025 roku musi zapłacić w zaokrągleniu... 3,28 zł!
Zamiast skweru będzie hotel?
Radna Jaworowska poza zapytaniem o wysokość dzierżawy, zainteresowała się również przyszłością terenu, obecnie przeznaczonego na miasteczko kontenerowe. Wśród jej propozycji znalazło się m. in. powiększenie skweru. Warto dodać, że wspomniana działka nr 7/9 jest przeznaczona obecnie na funkcje turystyczne, z możliwością wybudowania na niej hotelu.
Aby ochronić park przed buldożerami, konieczna byłaby aktualizacja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w tym wypadku dla Służewca Przemysłowego (Cybernetyki).
O tym czy obecny teren miasteczka kontenerowego można włączyć do istniejącego skweru, dowiemy się dopiero po zakończeniu dzierżawy. Wtedy to władze dzielnicy podejmą decyzję w porozumieniu z Zarządem Zieleni, który jest zarządcą i administratorem terenu.
Co do ewentualnej aktualizacji MPZP, władze dzielnicy mówią jasno — nie jest planowana żadna aktualizacja.
Obecnie mamy miejski nieużytek, wydzierżawiony jako zaplecze budowy, za mniej niż wynosi cena masła.
Napisz komentarz
Komentarze