W Warszawie odradzają się wschodnie gangi?
„Nie ma miejsca w Śródmieściu na bandytów z zagranicy” - tak kilka dni temu skomentował obecną sytuację dzielnicowy radny, Piotr Salach z Koalicji Obywatelskiej. W drugiej połowie marca złożył on interpelację do władz Śródmieścia, apelując o konkretne działa. Problem z przestępczością obcokrajowców jest rzeczywiście wielki, szczególnie tyczy się to obywateli Gruzji.
- W okresie od 01.01.2024 r. - 31.12.2024 r. Komenda Rejonowa Policji Warszawa I prowadziła postępowania wobec 882 obcokrajowców, z czego 100 osób było pochodzenia gruzińskiego. Najwięcej przestępstw stwierdzonych wobec ww. osób dotyczyło kradzieży. Ponadto stwierdzono 88 przestępstw drogowych popełnionych przez obcokrajowców – informuje policja. Dla porównania na terenie całej Warszawy w 2024 roku toczyły się łącznie 80 538 postępowania kryminalne.
Jednak problem nie ogranicza się jedynie do lewobrzeżnej części Warszawy. Przestępczość, której źródłem są obcokrajowcy, głównie z krajów dawnego ZSRR, zakorzenia się także na „swojskiej Pradze”, która jest rozrywana przez zagraniczne gangi. Potwierdzają to twarde policyjne dane.
- Najwięcej przestępstw popełnionych przez cudzoziemców odnotowano na terenie działania Komend Rejonowych Policji Warszawa I i VI - przekazał Raportowi Warszawskiemu mł. asp. Bartłomiej Śniadała z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.
Innymi słowy, mowa o wspomnianym wcześniej Śródmieściu oraz Pradze-Północ i w mniejszym stopniu Targówku oraz Białołęce.
Dane mówią jasno — przestępstw jest więcej
Spoglądając jednak na całościowe dane, ich analiza nie napawa optymizmem. Dla kontekstu przytoczmy statystyki tego typu przestępczości z lat poprzedzających napad Rosji na Ukrainę. Tak więc w 2018 roku na terenie całej Warszawy policja odnotowała ok. 3097 przestępstw. Liczba ta od tamtego czasu konsekwentnie rosła. Dodać należy, że są to przestępstwa odnotowane przez policje. Ich faktyczna liczba może być wyższa.
Spoglądając na ostatnie dwa lata, można napisać, że częstotliwość popełnianych przestępstw przez cudzoziemców wzrosła niemal dwukrotnie. W roku 2023 odnotowano aż 5167 przestępstw. W 2024 roku było ich 4267. Średnio więc co miesiąc obcokrajowcy popełniali kolejno 430 i 355 przestępstw. Z kolei w 2025 roku, licząc od 1 stycznia do 23 marca — KSP odnotowała aż 982 przestępstwa, których sprawcami są cudzoziemcy.
Jak udało nam się dowiedzieć, najczęściej sprawcami przestępstw są obywatele pięciu krajów: Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Uzbekistanu i... Mołdawii! Według danych policji to najczęściej złodzieje, włamywacze i oszuści, posługujący się fałszywymi dokumentami, posiadający narkotyki oraz kierujący pojazdami pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Takie przestępstwa jak napaście, pobicia czy morderstwa stanowią mniejszość.
Deportacje, które jakiś czas temu rozpoczął rząd, być może pomogą w rozwiązaniu tego problemu. Jednak na efekty i konkretne dane przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Napisz komentarz
Komentarze