Reklama

Wykorzystywanie seksualne dzieci w internecie wzrosło w rok o 400 proc. Czy Warszawa pomaga chronić najmłodszych?

Skala seksualnego wykorzystania dzieci w internecie rośnie w zatrważającym tempie. Ministerstwo Cyfryzacji podało w lutym, że liczba takich przypadków w ciągu roku wzrosła o aż 400 proc. Czy Warszawa podejmuje działania, aby chronić rodziców i ich dzieci, czy zdaje się w pełni na plany rządu? Okazuje się, że z pomocy miasta co roku korzystają setki osób.
Wykorzystywanie seksualne dzieci w internecie wzrosło w rok o 400 proc. Czy Warszawa pomaga chronić najmłodszych?
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: Piotr Wróblewski

Źródło: Raport Warszawski

Ministerstwo podało zatrważające dane

Na początku lutego bieżącego roku, Ministerstwo Cyfryzacji podało zatrważające dane. W ciągu zaledwie 12 miesięcy, w porównaniu z rokiem 2023, w Polsce odnotowano wzrost wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie aż o 400 proc.! Z kolei wykrywalność tego typu treści wzrosła aż siedmiokrotnie.

85 proc. przypadków dotyczy dzieci poniżej 13. roku życia, a 95 proc. dziewczynek — mówił na początku lutego Krzysztof Gawkowski, szef resortu. Minister w swoim wystąpieniu mówił także o szeregu rozwiązań — prawnych oraz technologicznych, które wspierają walkę z tego typu treściami, m. in. możliwość zgłoszenia strony za pomocą mObywatela. Pochwalono się również statystyką, zgodnie z którą 90 proc. nielegalnych materiałów z dziećmi, zamieszczanych na serwerach w Polsce, jest usuwanych w ciągu 48 godzin od zgłoszenia.

W tym miejscu rodzi się pytanie — czy władze Warszawy jakkolwiek dołączają się do tej walki z wykorzystywaniem nieletnich, czy w pełni polegają na rozwiązaniach rządowych? Okazuje się, że z akcji — zarówno w ramach dzielnicy, jak i całego miasta — co roku korzystają setki poszkodowanych.

Wykorzystaniem dzieci zainteresowała się radna KO

Kwestię ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym w internecie, w kontekście Warszawy, podjęła ochocka radna Sylwia Mróz. W złożonej przez siebie interpelacji wezwała ona burmistrzów Ochoty, Śródmieścia i Włoch do przedstawienia, w jaki sposób dzielnice podchodzą do kwestii zapewnienia ochrony. 

W odpowiedzi Piotr Krasnodębski, burmistrz Ochoty, przekazał, że dzielnica corocznie finansuje realizację programów profilaktycznych, skierowanych do dzieci, rodziców oraz kadry szkolnej. Dzięki szkoleniom możliwym ma być identyfikacja ryzykownych zachowań oraz przeciwdziałanie ich skutkom. Krasnodębski zapowiedział również, że i w tym roku Ochota przeznaczy pieniądze na szkolenie z cyberbezpieczeństwa oraz akcje promocyjne aktywnego spędzania czasu z dzieckiem — bez konieczności używania internetu.

- Rodzice i opiekunowie są edukowani, chociażby w obszarze zainstalowania skutecznych programów komputerowych i aplikacji w telefonach komórkowych, które zablokują dostęp małoletnim do podejrzanych, zagrażających im treści i stron. Tyczy się to zwłaszcza pornografii — dodaje Krasnodębski.

Działania, tak chętnie opisywane przez burmistrza, ograniczają się siłą rzeczy jedynie do pojedynczej dzielnicy. O tym jak Warszawa radzi sobie z problemem wykorzystania, zapytaliśmy przedstawicieli Ratusza. Jak przekazał nam wydział prasowy UM, poza podobnymi co na Ochocie, akcjami profilaktycznymi, miasto zdecydowało się na współpracę z szeregiem organizacji pozarządowych (NGO).

W zeszłym roku miasto pomogło kilkuset osobom

W samym 2024 roku z oferty pomocowej miasta, czyli Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom Wykorzystywanym Seksualnie, skorzystało aż 226 osób. 80 z nich to dzieci, a 146 to dorośli. Niestety alarmujący jest fakt, że liczba osób nowych, którym pomocy udzielono po raz pierwszy, wyniosła 126 - 50 dzieci i 76 dorosłych. Dodatkowo potwierdzono diagnozę wykorzystywania seksualnego wobec 46 nieletnich.

Sieć Pomocy zrzesza łącznie 30 placówek, w tym 25 poradni psychologiczno-pedagogicznych, Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii MOP oraz cztery placówki prowadzone przez NGO. Można w nich znaleźć pomoc m. in. z zakresu:

  • diagnozy i interwencji w przypadku podejrzenia wykorzystywania seksualnego dziecka;
  • pomocy psychologicznej dzieciom wykorzystywanym seksualnie;
  • czy wsparcia rodzin, w których doszło do wykorzystywania.

Z kolei jeśli chodzi o zagrożenie czyhające na nieletnich w internecie, pomocy udzielają Specjalistyczne Poradnie Rodzinne, prowadzone przez Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”. Potrzebujący mogą bezpłatnie korzystać ze wsparcia specjalistów w tych placówkach:

  • Wawer, ul. Włókiennicza 54;
  • Bielany, al. Zjednoczenia 11;
  • Bemowo, ul. Pełczyńskiego 28e;
  • Wilanów, ul. Branickiego 15;
  • Praga-Południe, ul. Dwernickiego 22.

Ponadto akcje edukacyjne prowadzi również straż miejska. Założenia programowe obejmują zasadnicze cele profilaktyki uniwersalnej: promocję zdrowego stylu życia oraz minimalizację zachowań ryzykownych.

W 2024 roku chęć skorzystania z oferty SM zgłosiło 626 placówek oświatowych z terenu stolicy. Największą popularnością cieszył się program „Komunikacja bez przemocy” dotyczący kształtowania umiejętności komunikowania się zgodnie z normami społecznymi. Łącznie w ramach programu zrealizowano ponad 1,2 tys. godzin zajęć.

Warszawa stawia na współpracę z NGO

Ratusz przypomina również o współpracy z organizacjami pozarządowymi. Warszawa i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, co roku organizuje konferencję pn. „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem”. W wydarzeniu uczestniczy ok. 500 profesjonalistów na co dzień pracujących z dziećmi. Poruszanymi treściami podczas ostatniej konferencji w ubiegłym roku były m. in. problematyczne zachowania seksualne dzieci, w tym ujawniane w internecie.

Na zlecenie Warszawy wsparcie w zakresie wykorzystywania małoletnich prowadzą, chociażby Fundacja Mederi, Komitet Ochrony Praw Dziecka czy wspomniana wcześniej Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama