Reklama

Modernizacja siedziby Sinfonii Varsovii. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace

Nowa siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia na warszawskiej Pradze rośnie na naszych oczach. Przy ulicy Grochowskiej 272 trwają intensywne prace. Pierwszy etap projektu zakłada, że do użytku zostaną oddane dwie małe sale koncertowe, przestrzeń edukacyjna, restauracja i kawiarnia. – Pierwsze koncerty planujemy w drugiej połowie 2025 r. – mówi nam kierownik działu inwestycji Maciej Walczyna.
Modernizacja siedziby Sinfonii Varsovii. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace

Autor: Piotr Wróblewski / Raport Warszawski

Sinfonia Varsovia to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich orkiestr na świecie. W swoim dorobku ma ponad 300 płyt. Obecnie na warszawskiej Pradze trwa modernizacja jej siedziby. W 2009 roku miasto kupiło dla orkiestry teren na warszawskim Kamionku. To dawna siedziba Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Głównym założeniem inwestycji Sinfonia Varsovia Centrum jest stworzenie unikalnego miejsca skupionego wokół muzyki. Ma to być przestrzeń wielofunkcyjna, pozwalająca na organizację różnorodnych przedsięwzięć, związanych z działalnością instytucji. To także pomysł na spędzanie wolnego czasu przez mieszkańców Kamionka. 

5 kwietnia 2023 r. podpisano umowę z generalnym wykonawcą pierwszej części inwestycji Sinfonia Varsovia Centrum, czyli korporacją DORACO.

Jak mówi Raportowi Warszawskiemu Maciej Walczyna, kierownik działu inwestycji, obecnie trwają prace budowlane etapu pierwszego.

Cała inwestycja została podzielona na dwie części. Etap pierwszy obejmuje modernizację trzech historycznych budynków od strony ul. Grochowskiej i budowę nowego podziemnego budynku technicznego, od którego poprowadzone będą instalacje do zabytkowych obiektów kompleksu. 

W etapie drugim powstanie otaczająca działkę ażurowa rama, stanowiąca kluczowy element całościowej wizji architektonicznej terenu. Przebudowywane będą również dwa budynki z tyłu działki. Przede wszystkim powstanie nowoczesny budynek, w którym znajdzie się m.in. główna sala koncertowa na 1877 miejsc. Będzie to największy tego typu budynek w Polsce.

W modernizowanych budynkach wymieniamy drewniane stropy na żelbetowe, zachowując zabytkową materię - zabytkowe sklepienia, klatki schodowe i ściany konstrukcyjne. Dodatkowo oczyszczona została elewacja, która na przestrzeni XX wieku była poddawana wielokrotnym przebudowom i uproszczeniom. Odtworzona zostanie dekoracja sztukatorska z 1902 roku - z artykulacją nadproży, zwornikami, ozdobnymi parapetami i gzymsami. 

Dawniej dwa pawilony bezpośrednio przy Grochowskiej były jednopiętrowe. Jeden z nich był częściowo zburzony w czasie II wojny światowej i odbudowany w nowej technologii. Drugi jest bliższy oryginalnego kształtu. Pozostawimy w nim m.in. zachowane żeliwne kolumny. Wymieniamy znacznie zniszczone dachy obu tych budynków. Ściany zewnętrzne zostały wzmocnione. Robimy wszystkie instalacje, większość z nich pod posadzką, by jak najmniej ingerować w strukturę budynków.

Ostatni element tej budowy to budynek podziemny. Tam znajduje się centrala pomp ciepła, przepompownie. Stamtąd podziemnymi kanałami tłoczone jest powietrze do trzech zabytkowych budynków. Konstrukcja tego budynku w zasadzie już została skończona. Teraz będzie bardzo dużo pracy, żeby umieścić pod ziemią wszystkie urządzenia.

Tak więc warszawiacy i warszawianki w 2025 zobaczą trzy gotowe budynki, a także wystające z ziemi fundamenty pod pylony ramy. Działalność w budynkach planujemy rozpocząć w drugiej połowie 2025. Drugi etap zajmie kolejne trzy lata - podsumowuje kierownik.

W trzech pierwszych budynkach zbudowane zostaną dwie kameralne sale koncertowe. Jedna z nich stanowić będzie jednocześnie tymczasową salę prób orkiestry. Powstaną również cztery pomieszczenia edukacyjno-wystawowe, pomieszczenia biurowe Sinfonii Varsovii, restauracja i kawiarnia.

Nagroda dla projektu centrum muzycznego Sinfonii Varsovii

Projekt Sinfonia Varsovia Centrum otrzymał nagrodę Real Estate Impactor, wyróżniającą kluczowe projekty i przedsięwzięcia na rynku nieruchomości. Inicjatywa została doceniona w kategorii „Obiekt wnoszący nową wartość”.

Real Estate Impactor jest organizowany przez „Rzeczpospolitą” od 2017 r. Dziennikarze systematycznie analizują wszystkie segmenty rynku nieruchomości i raz do roku z tej puli wyróżniają kluczowe projekty i przedsięwzięcia. W tym roku doceniono budynki użyteczności publicznej i biurowce uwzględniające rozwiązania i trendy zrównoważonego rozwoju. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: „Ikona”, „Wizja”, „Obiekt wnoszący nową wartość”, „Inicjatywa wnosząca nową jakość” i „Imponujące projektowanie”.

Projekt powstającego centrum muzycznego Sinfonii Varsovii nagrodzony został w kategorii „Obiekt wnoszący nową wartość”. W imieniu inwestora – władz m.st. Warszawy i Sinfonii Varsovii, miejskiej instytucji kultury – statuetki odebrał dyrektor Janusz Marynowski, a w imieniu twórców projektu architektonicznego Atelier Thomas Pucher z Grazu – architekt Damian Szyjka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama