Reklama

Opera w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. D'Arc zabierze nas w podróż w czasie i przestrzeni

W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego wiele instytucji kultury przygotowuje specjalne spektakle, wystawy czy seanse. Nie inaczej jest w przypadku Muzeum Powstania Warszawskiego, które zabierze mieszkańców w niezwykłą, operową podróż, w której bohaterowie i widzowie odkryją „na ile są Polakami”.
Opera w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. D'Arc zabierze nas w podróż w czasie i przestrzeni

Autor: Piotr Wróblewski / Raport Warszawski

Opera pt. D'Arc to współczesny spektakl stworzony i reżyserowany przez Krystiana Ladę. Opera została rozpisana na trzy plany czasowe oraz sny, w których spotykają się główne bohaterki opowieści, oddzielone od siebie czasem i przestrzenią, ale połączone gotowością oddania się wizji większej niż życie.

I tak warszawiacy podczas akcji opery poznają: 

  • Joan - paryską fotografkę, córkę polskich emigrantów; 
  • Joannę - warszawską wiolonczelistkę oraz uczestniczkę powstania '44 
  • Giovannę - francuską bohaterkę narodową, słynną Dziewicę Orleańską, 

Opera będzie przygotowana w nietypowej aranżacji 

Opera D'Arc eksperymentuje ze swoją formą, ponieważ bohaterowie jak i widzowie wykraczają dosłownie poza gmach opery, jako scenę wykorzystując miejską aglomerację.

- Od ponad 20 lat pracuję za granicą. „Dark” to opera site-specific to znaczy, że architektura miejsca i historia mają w niej znaczenie. Opowieść zabiera nas daleko od klasycznego wyobrażenia o operze. Zrobimy wszystko, żeby publiczność była częścią tego wydarzenia – mówi Krystian Lada, reżyser opery.

Podczas jednego wieczoru, podążając ulicami Warszawy, widzowie w opowieści odwiedzą Paryż 2024 roku, Warszawę 1944 roku oraz Rouen 1429 roku. Widownia zostanie wyposażona w specjalne słuchawki, dzięki którym będzie w stanie uczestniczyć w operze.

- To będzie „spektakl chodzony”, to znaczy, że publiczność będzie chodziła od stacji do stacji. Bo za każdym razem gdy rozmawiamy o historii, wykonujemy pewien spacer po ogrodzie, po którym mamy jedynie zarysowaną mapę – wyjaśnia reżyser.

Opera będzie rozgrywana na trzech stacjach: 

  • na drugim piętrze kamienicy przy ul. Grzybowskiej;
  • w budynku obok Muzeum Powstania Warszawskiego
  • w Parku Wolności.

Opowieść ma łączyć problemy teraźniejszości z przeszłością

D'ARC pokaże warszawiakom historię, w której świat obecny i miniony będą się ze sobą komunikować poprzez sny. Joan, Joanna i Giovanna staną się bohaterkami wspólnej opowieści, której będzie się bacznie przyglądał Anioł Historii.

- D'ARC to historia trzech kobiet, które żyją w różnych miejscach, momentach, ale komunikują się ze sobą w snach. Nałożyła mi się historia Joanny D’arc, a także historie kobiet walczących w Powstaniu Warszawskim, które stały się jedną, wymyśloną biografią. Do tego wszystkiego dodałem trzecią bohaterkę – kobietę żyjącą w naszych czasach, poza granicami Polski, ze względu na zbieg historii zostaje ona z pytaniem „na ile jesteś Polką?” – wyjaśnia Lada. 

Wrażenie robi nie tylko pomysł, ale i obsada

Do opery D'ARC zaangażowano wiele znanych nazwisk. W głównych rolach zobaczymy wiolonczelistkę Dobrawę Czocher (Joanna), aktorkę Agnieszkę Grochowską (Joan) oraz sopranistkę Gabrielę Legun (Giovanna). W postać anioła wcieli się baryton Szymon Komasa.

Libertto, czyli tekst opery, napisali wielokrotnie nagradzani Łukasz Barys i Anka Herbut. Wśród innych kompozytorów, poza Czocher warszawiacy usłyszą także Teonikę Rożynek, Wojciecha Błażejczyka i Rafałą Ryterskiego. Zaaranżowane zostaną także rzadko wykonywane utwory Juliusa Estmana i artysty-powstańca Romana Padlewskiego. Z kolei kierownictwo muzyczne obejmie dyrygentka Liliana Krych. Wśród wykonawców pojawi się także zespół muzyki współczesnej Hashtag Ensemble.

- Wiedziałam, że będzie to nietypowa opera oraz utwór zadający pytanie „czym opera w ogóle może być”. Punktem wyjścia był zespół Hashtag Ensable, ale finalnie okazało się, że potrzeba więcej grup – stąd pojawił się zespół wokalny i dziesięć wiolonczelistek - mówi Lilianna Krych, kierowniczka muzyczna projektu.

Spektakl będzie organizowany z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ma on być nie tylko podróżą przez eksperymentalne muzyczne i teatralne konwencje, ale przede wszystkim opera stanowić będzie hołd dla powstańców, walczących w Warszawie w 1944 roku. Operę będzie można zobaczyć od 3 do 6 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama