Reklama

Wianki nad Wisłą 2024. Tak Warszawa powitała lato

W sobotę, 22 czerwca, na warszawskim Podzamczu odbyły się Wianki nad Wisłą. To jedna z największych plenerowych imprez w Warszawie, która od niemalże 30 lat przyciąga tłumy uczestników. Również w tym roku na widownię czekało mnóstwo atrakcji nawiązujących do tradycji i obrzędów Nocy Kupały. Całość zwieńczył koncert polskich gwiazd pt. „Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności”. Organizatorzy szacują, że w wydarzeniu uczestniczyło nawet 100 tys. osób.
Wianki nad Wisłą 2024. Tak Warszawa powitała lato

Autor: Maciej Gillert / Raport Warszawski

Wianki nad Wisłą to ogromna impreza, która na jeden dzień zmienia Warszawę w tradycyjną, słowiańską osadę, a jej mieszkańcy kultywują dawne obrzędy, m. in. puszczają wianki na Wiśle czy smakują dawne specjały.

– Wianki nad Wisłą to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Ta plenerowa impreza przyciąga rokrocznie nawet sto tysięcy gości, a Multimedialny Park Fontann tego dnia zmienia się w prawdziwą Wioskę Słowiańską. Wspólnie z mieszkańcami stolicy witamy lato tak, jak robili to nasi praprzodkowie. Pozostajemy wierni dawnym tradycjom, obrzędom i rytuałom, pozwalamy gościom poznać je, posłuchać, posmakować i odkrywać - tak o wydarzeniu mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Tegoroczne obchody tradycyjnie już rozpoczęto piknikowaniem dla całej rodziny. Goście mogli wtedy także wziąć udział w warsztatach plecenia wianków z żywych kwiatów, czy spróbować swoich sił w słowiańskim rękodziele – filcowaniu z wełny czesankowej i stworzyć tą metodą unikatowe, kwiatowe ozdoby. Uczestnicy imprezy stworzyli także ogromny wianek, który wrzucono do Wisły. Płynąca w dół rzeki dekoracja ma nieść wieść o początku lata.

Spławianie wianka / autor: UM Warszawa

Uczestnicy imprezy mogli poczuć się jak dawni Słowianie

Podczas Wianków nad Wisłą nie brakowało także pokazów tańca i śpiewu w wykonaniu zespołów ludowych. 

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Wianków nad Wisłą, którą warszawiacy mogli podziwiać w Multimedialnym Parku Fontann, była Wioska Słowiańska. W niej to uczestnicy mogli zagrać w tradycyjne chłopskie zabawy, takie jak rzucanie włócznią czy walka na worki. Co odważniejsi mogli stanąć do rycerskiego pojedynku lub do biegu dam i rycerzy. Nie zabrakło również warsztatów kulinarnych, w ramach których można było przygotować słowiańskie przysmaki.

Wianki nad Wisłą / autor: Maciej Gillert

Nie zabrakło muzyki ludowej i popwej

Wieczorem rozpoczęły się koncerty. Pierwszych wykonawców można było usłyszeć od godz. 20. Głównym punktem wieczoru był emitowany na żywo na antenie TVN koncert pt. „Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności”. Na scenie wystąpili znani polscy artyści, m. in.: Zalewski, Mery Spolsky czy Vito Bambino

Dźwięki wolności – to przesłanie jest naprawdę bardzo ważne. Bez wolności nie ma dobrej Polski. Wolność trzeba pielęgnować, trzeba jej pilnować. Będziemy o tym przypominać m. in. przy okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wsłuchajcie się w dźwięki wolności i bawcie się dobrze na warszawskich Wiankach – zachęcał ze sceny prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na Wianki przybyły tłumy / autor: UM Warszawa

– Ten rok to rok pięknych rocznic. 80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, 35 lat temu odbyły się pierwsze wolne wybory, 10 lat później wstąpiliśmy do NATO, a od 20 lat Polska jest w Unii Europejskiej. Co łączy wszystkie te daty? Pragnienie wolności! Właśnie dlatego ona jest bohaterką dzisiejszego wieczoru – mówiła prowadząca tegoroczny wiankowy koncert Mery Spolsky.

Organizatory imprezy przygotowali także specjalnie wydzieloną strefę dla osób z niepełnosprawnościami. Była ona wyposażona w podest dla osób poruszających się na wózkach oraz specjalną pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama