Reklama

Powolne przymiarki do planu ogólnego. Czy Warszawa zdąży na czas?

Warszawa przymierza się do stworzenia nowego planu ogólnego, dokumentu, który ma określić, jak stolica będzie się rozwijać i wyglądać w ciągu najbliższych 20 lat. Już teraz mieszkańcy wyrażają obawy, czy uda się go przygotować na czas i czy nie będzie robiony na "prędko".
komisja ładu przestrzennego - spotkanie
Posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego poświęcono rozpoczęciu przygotowania planu ogólnego

Autor: Greta Sulik / Raport Warszawski

Plan ogólny to fundamentalny dokument planistyczny, który wyznacza długoterminowe kierunki rozwoju przestrzennego miasta. To on ma określić, jak będzie wyglądała Warszawa na przestrzeni dziesięcioleci. Dotyczy zarówno terenów zabudowanych, jak i niezabudowanych, określając ich przyszłe funkcje, takie jak mieszkalnictwo, usługi, tereny zielone czy przemysł. Plan ogólny uwzględnia również aspekty infrastrukturalne, jak rozwój sieci transportowej i komunikacyjnej, a także kwestie ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Jego celem jest stworzenie spójnej i zrównoważonej wizji rozwoju miasta, która ma uwzględniać potrzeby mieszkańców oraz wyzwania współczesności.

We wrześniu ruszają konsultacje

Dwie dekady temu trudno było sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała Warszawa dziś, a obecnie równie ciężko przewidzieć, jak będzie wyglądała za kolejne 20 lat. Dlatego ważne jest, aby dokument ten był przygotowany z najwyższą starannością i z uwzględnieniem głosów mieszkańców. Od 4 września mają ruszyć konsultacje, a na składanie swoich uwag warszawiacy będą mieli czas do końca września.

Wybraliśmy się na posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego, podczas której radni po raz pierwszy dyskutowali o tworzeniu placu ogólnego.  

- Jesteśmy na początku drogi, przygotowujemy zmiany w celu tworzenia dokumentów. We wrześniu rozpocznie się formalny proces zbierania dokumentów. Także we wrześniu będą konsultacje związane z planem ogólnym. Wtedy też dopiero będziemy zbierać wnioski na etapie wstępnym – zaznacza w rozmowie z nami dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Bartosz Rozbiewski.

„Zostało mało czasu”

Miasto powinno stworzyć plan ogólny do końca 2025 roku. Mieszkańcy Warszawy wyrażają obawy, czy władzom uda się przygotować plan na czas. W związku z tym podczas obrad Komisji Ładu Przestrzennego przedstawiciele porozumienia Ludność Warszawy złożyli wniosek o przyspieszenie prac w imieniu wszystkich warszawiaków.

- Chcieliśmy niejako przyspieszyć te prace, mając świadomość, jak mało czasu zostało na sporządzenie planu ogólnego. Chcemy też, aby głos mieszkańców był wysłuchany przy okazji tworzenia dokumentów – komentuje Andrzej Weigle z porozumienia Ludność Warszawy.

Posiedzenie komisji ładu przestrzennego
Obrady Komisji Ładu Przestrzennego. / fot. Greta Sulik

Harmonogram prac nad planem ogólnym

  • IX 2024: Przystąpienie do sporządzania strategii oraz planu ogólnego, rozpoczęcie formalnego zbierania wniosków, opracowanie wniosków z diagnozy, ewaluacja obecnej strategii.
  • XII 2024: Dyskusja nad założeniami programowymi, opracowanie założeń programowych, w tym polityki przestrzennej.
  • II 2025: Opracowanie projektu strategii, prace projektowe, analiza zebranych wniosków, konsultacje wewnętrzne.
  • VI 2025: I publikacja projektu (BIP), uzyskanie opinii i uzgodnień, nanoszenie zmian.
  • IX 2025: II publikacja projektu (BIP), konsultacje społeczne, wyłożenie do publicznego wglądu i zbieranie uwag, nanoszenie zmian, III publikacja projektu (BIP).
  • XII 2025: Przyjęcie obu dokumentów przez Radę m.st. Warszawy.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama