Budowa parku linearnego nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) na Ursynowie budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców. Park, który ma mieć powierzchnię 12 hektarów, w planach zawiera tysiąc drzew, 100 tys. krzewów, pnącza, byliny i trawy ozdobne. Mimo to mieszkańcy narzekają na dużą ilość betonu na placu budowy, co odbiega od pierwotnych wizualizacji, obiecujących więcej zieleni.
- Park liniowy nad obwodnicą na Ursynowie to bardzo dobry pomysł, ale po co tyle betonu na tych alejkach? Nie można by tam dać takich parkowych ścieżek jak w ogrodzie Krasińskich? - komentuje Paweł Przewłocki z ursynowskiego oddziału stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze".
Podobne głosy pojawiają się również od innych mieszkańców, którzy zaczęli udostępniać zdjęcia z aktualnych prac na forach internetowych. Krytykują oni zwłaszcza wielkie połacie terenu wykładane płytami betonowymi, obawiając się, że powierzchnia czynna biologicznie będzie znacznie mniejsza, niż obiecywano.
- Wszystko ekstra, jedno tylko pytanie - po co tyle tej kostki brukowej? Nie można w parku zrobić „zdrowszej” dla ziemi nawierzchni? Za Kopa Cwila są super ścieżki na utwardzonym gruncie, byłoby wspaniale mieć więcej podobnych, naturalnych ścieżek w parkach - ocenia pani Paulina, mieszkanka Ursynowa.
Zarząd Zieleni Warszawy informuje w social media o postępach, wyjaśniając, że wszystko idzie zgodnie z projektem. W komunikacie urzędnicy wskazują, że obecnie trwają prace na dwóch odcinkach: od ul. Stryjeńskich do Braci Wagów oraz od ul. Braci Wagów do al. KEN. Na pierwszym odcinku ma powstać rozległa polana otoczona roślinnością, natomiast na drugim budowana jest fontanna posadzkowa oraz duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem.
- Ponieważ tworzymy park od podstaw, najpierw kształtujemy teren i wytyczamy alejki, aby następnie go zazielenić - tłumaczy ZZW.
Dodatkowo rozpoczęto budowę wzniesień, na których będzie można podziwiać nowe nasadzenia, instalacji oświetleniowej oraz ogrodów deszczowych zaprojektowanych wzdłuż nawierzchni. Urzędnicy poinformowali także o wykonaniu przyłącza do podlewania roślin, co ma zapewnić odpowiednie warunki dla przyszłej zieleni.
Inwestycja realizowana jest etapami. Pierwsze prace, obejmujące odcinki nr 2 i 3, ruszyły w I kwartale 2024 roku. Z nowej zieleni na tym terenie mieszkańcy będą mogli skorzystać rok później. Dalsze etapy, obejmujące odcinki nr 4, 5 i 6, będą oddawane kolejno latem 2025 roku, jesienią 2025 roku i w I kwartale 2026 roku. Budowa odcinka nr 1 jest opcją dodatkową w ramach umowy.
Za realizację inwestycji odpowiada firma Palmett, która również wykonała projekt parku. Wartość prac budowlanych wynosi ponad 42 mln zł, z czego ponad 33 mln zł dotyczy zakresu podstawowego prac, obejmujących realizację odcinków 2-6 oraz prace pielęgnacyjne na odcinkach nr 2 i 3. Cała inwestycja powinna zakończyć się w 2025 roku, a pełne udostępnienie parku mieszkańcom planowane jest na I kwartał 2026 roku.
Napisz komentarz
Komentarze