Ogromny pustostan w sercu Warszawy
Korzenia Fabryki Garbarskiej Temler i Szwede, mieszczącej się przy ul. Okopowej 78, sięgają aż drugiej połowy XIX wieku. Do czasów wybuchu XX wojny światowej, była jednym z największych tego typu zakładów, posiadając także renomę międzynarodową. Dzisiaj, po latach perturbacji okresu PRL-u, cały obiekt stoi opuszczony. Obecnie kompleks znany jest mieszkańcom Muranowa z popękanych ścian, wybitych szyb i licznych graffiti. Niestety nawet posadzony w pobliżu szpaler drzew nie jest w stanie zakryć całości szpetnego kompleksu.
Sprawą dawnej fabryki zainteresowali się mieszkańcy Woli oraz część miejskich radnych. Damian Kowalczyk, radny PiS-u, w swojej interpelacji zadał władzom miasta konkretne pytanie — co zamierzacie zrobić z tym terenem? Zgodnie z odpowiedzią udzieloną mu przez zastępcę prezydenta miasta, Tomasza Mencinę, Warszawa zamierza rozpisać przetarg, by sprzedać działkę oraz gmach.
Zamiast fabryki będzie kolejna galeria lub blok mieszkalny?
Na początek należy przytoczyć kilka faktów. W miejskich dokumentach działka, na której terenie wznosi się fabryka, posiada nr ewidencyjny 9/2 w ramach obrębu 6-02-01. Łącznie jest to aż 16,04 tys mkw. Ten ogromny teren jest także położony w obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokładniej chodzi o rejon Dworca Gdańskiego. To oznacza, że miejsce to przeznaczone jest domyślnie na wszelkiego rodzaju usługi (sklepy, galerie, etc.), z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej. W dokumentach widnieje to jako symbol 8.4 U(MW).
Sprawa wydaje się więc prosta — w miejscu opuszczonej fabryki powstanie kolejny, zbyt drogi blok mieszkalny, z „apartamentami” o wielkości 30 mkw. Pomijając złośliwości, los fabryki nie jest do końca przesądzony. Dlaczego? Ponieważ w 2010 roku gmach decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Barbary Jezierskiej, został wpisany do rejestru zabytków.
„Zaznaczam również, że do rejestru zabytków [...] wpisano budynek główny wraz z otoczeniem. Teren ochrony zabytku obejmuje teren dwóch działek: 9/1 (6,6 tys. mkw) i 9/2 (16,04 tys, mkw) ” - informuje Mencina. To oznacza, że ktokolwiek nabędzie działkę — sieć handlowa czy deweloper — powinien każdą decyzję względem budynku fabryki konsultować z wojewódzkim konserwatorem. W innym przypadku na nowego właściciela spadnie szereg dotkliwych kar. Łącznie obie działki mają aż 22,6 tys. mkw.
Jednak kiedy miasto zamierza sprzedać działkę? Urzędnicy przekazują, że najbardziej realistycznym terminem ogłoszenia przetargu jest dopiero czwarty kwartał 2025 roku. Wstępnie zakłada się, że będzie to przetarg ustny nieograniczony.
Jak będzie przebiegać przetarg?
Przetarg ustny nieograniczony, w przypadku sprzedaży nieruchomości, odbywa się w ustalonym wcześniej miejscu i terminie. Innymi słowy, jest to forma licytacji, w której może udział wziąć każdy, kto odpowiednio wcześniej wpłacił tzw. wadium. Jego wysokość jest określana w ogłoszeniu przetargowym.
Następnie odczytywany jest protokół, a uczestnicy otrzymują numerki do głosowania. Podawana jest cena wywoławcza — która dla pozostałości starej fabryki garbarskiej nie została jeszcze ustalona — i następuje licytacja. Przetarg wygra ta osoba lub podmiot prawny, która zaproponuje najwyższą cenę.
Napisz komentarz
Komentarze