Już niedługo, bo 15 lutego rozpocznie się okres rozliczeniowy za rok 2024. Na ostateczne rozliczenie deklaracji PIT będziemy mieli z kolei czas do 30 kwietnia. Jak co roku wiele organizacji pozarządowych rozpoczyna swoją kampanię informacyjną, co do przekazania im 1,5 proc. podatku, dzięki czemu będą w stanie dalej funkcjonować. Lista organizacji jest naprawdę wielka, w samej tylko Warszawie funkcjonuje aż 885 podmiotów, którym możemy przekazać półtora procenta.
Jak przekazać 1,5 proc.?
Rok w rok miliony Polaków odprowadzają niewielką część swojego podatku dochodowego na rzecz różnego rodzaju organizacji. Wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszemy w nim numer KRS wybranej przez nas organizacji. Przekazaniem środków zajmą się już urzędy skarbowe.
Z kolei jeśli wykorzystujemy usługę Twój e-PIT, w automatycznie przygotowanym zeznaniu, wskazana zostanie OPP, której chcemy przekazać swoje półtora procenta. Jest jednak jeden warunek — organizacja musi znajdować się w Wykazie OPP. Jeśli w zeszłym roku wsparliśmy organizację X, zostanie ona zapisana na naszym rozliczeniu. Oczywiście OPP można w każdej chwili zmienić.
Kogo wesprzeć?
Najtrudniejszym elementem całego procesu jest wybór organizacji, jakiej chcemy przekazać 1,5 proc. Wykaz jest dostępny m. in. na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności. Przygotowywany jest on 30 listopada danego roku podatkowego, z kolei publikowany jest 15 grudnia. Wyszukiwarka OPP jest bardzo prosta i intuicyjna.
Wśród organizacji, które możemy wesprzeć, znajdują się jednako dobrze znana Fundacja Przyjaciele Palucha oraz nieco bardziej egzotyczne jak Stowarzyszenie Miłośników Egiptu "Herhor" lub Polski Związek Krótkofalowców. Łącznie podatek można przekazać aż 885 organizacjom i fundacjom, działającym na terenie Warszawy lub powiecie warszawskim. Działają one najczęściej w charakterze wolontariatu. Wspierają one osoby w trudnej sytuacji życiowej, zwierzęta lub gromadzą pasjonatów. Często ich działanie finansowane jest ze środków przekazywanych właśnie przez 1,5 proc.
- Środki przekazywane nam z półtora procenta stanowią dla nas ogromne wsparcie. Dzięki tym pieniądzom jesteśmy w stanie pomagać ok. 80 zwierzętom, jakie znajdują się pod naszą opieką. Finansujemy ich diagnostykę, leczenie, indywidualną opiekę czy kastrację. Otrzymujemy co prawda wsparcie w postaci darowizn, lecz to 1,5 proc. podatku stanowi o naszym dalszym istnieniu — mówi nam Magdalena Migdał z Fundacji Przyjaciele Palucha.
- Jako fundacja widniejemy w wykazie KRS dopiero od pięciu lat. Natomiast mogę powiedzieć, że z roku na rok wsparcie okazywane nam przez warszawiaków jest coraz większe. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele stowarzyszeń i OPP, które również tej pomocy potrzebują. Przypomnę, że przekazanie 1,5 proc. nie jest jedyną formą pomocy. Można wpłacać darowizny na dane organizacje lub uczestniczyć w wolontariacie. W naszym przypadku najlepszą formą pomocy jest po prostu adopcja zwierzęcia i zapewnienia mu kochającego domu. Inne dane, w tym KRS, są na naszej stronie internetowej - dodaje Migdał.
Opieka nad chorymi, bezdomnymi zwierzętami nie jest jednym stowarzyszeniem potrzebującym pomocy finansowej. Przeglądając wykaz przygotowany przez Instytut Wolności, z pewnością znajdziemy organizację podzielającą naszą wrażliwość. Niezależnie czy zdecydujemy się pomóc choremu dziecku, bezdomnemu kotu lub grupie miłośników-amatorów niszowego hobby, warto pomagać.
Napisz komentarz
Komentarze