Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ulicy Korotyńskiego już otwarte. Będzie to miejsce spotkań dla ludzi z różnych grup wiekowych, wspierające nawiązywanie więzi sąsiedzkich i aktywizację seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Budynek jest otoczony zielenią, przeszklony, a na jednej ze ścian znajduje się mural z motywami dziecięcymi autorstwa Marcina Czaja – wykładowcy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Koszt inwestycji wyniósł 36,8 mln zł. To kolejne takie Centrum w Warszawie. 3 lutego odbyła się konferencja prasowa, na której prezydent Rafał Trzaskowski opowiadał o otwarciu centrum.
- Bardzo się cieszę, że tutaj, na Ochocie powstało nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Tworzenie tego typu miejsc wspiera budowanie relacji między seniorami i młodzieżą i pozwala na wymianę doświadczeń. Po sukcesie CAM-u Nowolipie wiemy, że takie przestrzenie to strzał w dziesiątkę, dlatego mam nadzieję, że tego typu centra będą inspiracją dla innych samorządów – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Nowy budynek znajduje się na Ochocie, niecały kilometr od Parku Szczęśliwickiego i bezpośrednio przylega działką do parku Forty Korotyńskiego. Zbudowany przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ma dwa piętra i ponad 2500 mkw. powierzchni. Na tej przestrzeni znalazło się miejsce na wydzielenie stref dostosowanych do potrzeb różnych grup:
- najmłodszych uczęszczających do żłobka;
- dzieci z placówki opiekuńczo – wychowawczej;
- seniorów;
- osób z niepełnosprawnościami.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami i środowiska
Projekt budynku wykonany przez XYStudio stawia na przyjazność i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym zamontowano trzy windy, niskie progi i gniazdka elektryczne na odpowiedniej wysokości. Wnętrza są jasne, a kontrast kolorów dopasowany do potrzeb osób słabowidzących.
Strefy rekreacyjne zostały zaplanowane z myślą o przyrodzie. Uwzględniono różnice w poziomie terenu, by nie naruszyć korzeni istniejących drzew. Dodatkowo zasadzono 80 nowych drzew i około 500 krzewów. Zamontowano również zbiornik na deszczówkę, która ma służyć do podlewania roślin w okresach suszy.
Zieleń pokrywa nie tylko działkę, ale także budynek. Na dachu i tarasie również posadzono rośliny, a część elewacji mają porosnąć pnącza. Działkę Centrum Aktywności Międzypokoleniowej starano się połączyć z przylegającym do niego od strony północnej parkiem „Forty Korotyńskiego".
Od strony wschodniej znajduje się odgrodzony plac zabaw na potrzeby żłobka, a na wewnętrznym dziedzińcu znajdują się rabaty, boisko do gry w bule, ławki, bujaki, siłownia terenowa i piaskownica.
W budynku znajdują się:
- żłobek dla 150 dzieci;
- dzienny dom pobytu dla 100 seniorów;
- Środowiskowy Dom Samopomocy - dzienny ośrodek wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi i osób w spektrum autyzmu;
- placówka opiekuńczo - wychowawczą dla 14 dzieci w wieku od 10 do 18 lat i dwóch opiekunów. W placówce jest siedem pokoi dla wychowanków, z czego dwa są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej zajmuje centralną część budynku, wyposażono je w klubokawiarnie ze sceną, sale zajęciowe i terapeutyczne, pracownie (plastyczne i komputerowe), stołówkę, zakład fryzjerski i biura dla organizacji pozarządowych.
Na parterze znajduje się żłobek z wyjściem na wydzielony plac zabaw. Rekrutacja do żłobka rozpocznie się wiosną tego roku. Oprócz niego na parterze jest również placówka opiekuńczo – wychowawcza. Oba umieszczone w niezależnych częściach budynku, umożliwiają prywatność i bezpieczeństwo dzieci, przy jednoczesnej bliskości innych, co sprzyja wzajemnemu rozwojowi.
Dzienny dom pobytu dla seniorów to miejsce na rozwijanie relacji sąsiedzkich, zajęcia aktywizujące i rekreację. W odpowiedzi na nasze pytania, Wydział Prasowy m.st. Warszawy powiedział nam, że obecnie przestrzeń jest wyposażana, a pierwsi podopieczni będą mogli z niego skorzystać już na przełomie kwietnia i maja tego roku.
Napisz komentarz
Komentarze