- Do 30 czerwca na stronie bo.um.warszawa.pl można oddać swój głos na projekty z budżetu obywatelskiego. W urzędach dzielnicy są również przygotowane papierowe karty do głosowania, jeśli wolicie skorzystać z takiej formy głosowania. W tym roku zgłoszono 1183 pomysły, które dotyczą m.in. pomocy psychologicznej, zieleni, infrastruktury i rekreacji. Każdy może zagłosować maksymalnie na 10 projektów ogólnomiejskich i 15 z jednej dzielnicy. Zachęcam do głosowania! – powiedziała wiceprezydentka m.st. Warszawy Adriana Porowska.
Ponad 100 mln złotych na realizację pomysłów warszawiaków
Mieszkańcy stolicy w tegorocznej edycji mają do wyboru 1097 projektów dzielnicowych oraz 86 ogólnomiejskich. By zagłosować w budżecie obywatelskim, trzeba mieszkać w Warszawie i posiadać numer PESEL. Nie trzeba być jednak zameldowanym w stolicy ani mieć ukończonych 18 lat. Swój głos mogą oddać nawet dzieci do 13. roku życia, za pośrednictwem rodzica bądź opiekuna prawnego. Akcja potrwa do 30 czerwca do godziny 23:59, a listę zwycięskich propozycji poznamy 16 lipca, ich realizacja jest zaplanowana na rok 2025. Na ten cel miasto przewidziało 105 782 530 złotych, w tym 31 734 758 złotych na pulę ogólnomiejską oraz 74 047 772 złote na pulę dzielnicową. Dzielnic otrzymają kwoty adekwatne do liczby zameldowanych w nich osób.
W tym roku miasto postanowiło zachęcić mieszkańców do głosowania w wyjątkowy sposób. Najbardziej zaangażowane w przekonywanie innych do głosowania osoby, otrzymają wyjątkowe nagrody w konkursie „Podaj dalej”.
Pomysły warszawiaków na budżet obywatelski
Większość projektów zgłoszonych do tegorocznej dotyczy drobnych zmian w infrastrukturze, tworzenia nowych miejsc rekreacji czy zieleni. Mieszkańcy zwracają także dużą uwagę na problemy psychiczne i proponują wiele usprawnień w systemie pomocy psychologicznej. Niektóre projekty wyróżniają się jednak na tle pozostałych. Przykładowo mieszkańcy Białołęki mogą głosować na stworzenie labiryntu z krzewów na działce pomiędzy ul. Odkrytą a Wałem Wiślanym albo na budowę Ninja Parku w Parku Picassa. Z kolei wśród ogólnomiejskich propozycji znalazł się, chociażby projekt postawienia potrójnej wietnamskiej bramy w typie tam quan na wjeździe do targowiska przy ul. Bakalarskiej. Tradycyjnie powrócił też pomysł odbudowy tęczy na placu Zbawiciela, która zniknęła stamtąd w 2015 roku.
Napisz komentarz
Komentarze