Reklama

Miało być Mieszkanie Plus, nie będzie nic? Świetny projekt przy Ratuszowej utknął

Mimo że Mieszkanie Plus upadło, państwowy deweloper chce budować przy Ratuszowej. Mają tam stanąć mieszkania na długoterminowy najem. Do rozpoczęcia prac brakuje niewielkiej działki, którą od ponad trzech lat nie chce sprzedać miasto.
Wizualizacja osiedla przy ul. Ratuszowej.
Wizualizacja osiedla przy ul. Ratuszowej.

Autor: mat. pras.

To miała być wizytówka rządowego programu. Przy zoo, dwa kilometry od Starego Miasta, pomiędzy budynkami osiedla Praga II. Na działce przy ul. Ratuszowej 7/9, zakupionej od poczty polskiej powstać miało 485 mieszkań w ramach Mieszkania Plus. Miały to być łatwo dostępne lokale na wynajem lub z dojściem do własności. 

Działkę o powierzchni 1,7 hektarów państwowy deweloper PFR Nieruchomości zakupił od poczty polskiej. W 2019 roku zorganizowano prestiżowy konkurs architektoniczny, który wygrała pracownia DDJM Architekci. Ich wizja wpasowywała się w zredukowaną, socrealistyczną zabudowę z lat 50. Zaproponowano m.in. plac sąsiedzki, który byłby przedłużeniem alei ciągnącej się od placu Hallera i „wchodziłby” poprzez budynek do wnętrza działki. 

Architekci skupili się na dogęszczeniu. Zaproponowali budynek, który ciągnąłby się od ul. Jagiellońskiej, następnie wzdłuż Brecha i Borowskiego, aż po fragment przy ul. Ratuszowej. Niezbyt wysoka, 4-7 kondygnacyjna zabudowa, szczelnie wchodziłaby w luki sporej działki.

wizualizacja
Co dalej z projektem przy ul. Ratuszowej? / mat. pras. 

Mieszkanie Plus upadło, a co z Ratuszową?

W 2023 roku program Mieszkanie Plus upadł. W Warszawie, mimo kilku prób, nie udało się rozpocząć ani jednej budowy. Wiele projektów, na Odolanach czy dalekim Ursynowie – przepadło. Z Ratuszową było nieco inaczej. 

Prestiżowe położenie oraz gotowy projekt spowodowało, że PFR Nieruchomości nie porzucił planów. Spółka złożyła wniosek o decyzję środowiskową i… czekała. Wydaną ją dopiero w grudniu 2023 roku. W międzyczasie firma chciała zbudować osiedle na lex developer, ale finalnie, w marcu tego roku wycofała się z tej propozycji.

- Decyzję środowiskową już pozyskaliśmy. W przeszłości zostały uruchomione dwa podstępowania: jedno w trybie specustawy, drugie w tradycyjnym trybie. W formie tradycyjnej uzyskaliśmy decyzję środowiskową, natomiast w trybie specustawy zwiesiliśmy postępowanie, które aktualnie zostało zamknięte – tłumaczy nam Ewa Syta, rzeczniczka PFR Nieruchomości.

Spółka nadal chce budować. Tym razem w ramach Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Mieszkania wyglądałby tak samo jak planowano wcześniej, jednak przeznaczone byłyby wyłącznie na długi wynajem (tzw. instytucjonalny).

- Zależy nam na jak najszybszym realizacji tej inwestycji, ale podanie dziś konkretnych terminów jest niemożliwe – przyznaje Syta.

Problemem w tym przypadku jest brak pozwolenia na budowę. Miasto go nie wyda, dopóki państwowy deweloper nie kupi niewielkiej działki, która zapewni dojazd do garażu. Rzecz w tym, że działkę sprzedaje Miasto Stołeczne Warszawa. Sprawa ciągnie się od grudnia 2021 roku. Chodzi o grunty o powierzchni 250 mkw. „Ta procedura (sprzedaży – red.) nadal trwa” – tłumaczy Ewa Syta.

W PFR liczą, że niedługo uda się w końcu nabyć działkę. Potem przyjdzie czas na uzyskanie pozwolenie na budowę. - Po uzyskaniu tej decyzji, zostanie uruchomione postępowanie na wybór generalnego wykonawcy prac budowlanych – słyszymy.  

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama