To miała być wizytówka rządowego programu. Przy zoo, dwa kilometry od Starego Miasta, pomiędzy budynkami osiedla Praga II. Na działce przy ul. Ratuszowej 7/9, zakupionej od poczty polskiej powstać miało 485 mieszkań w ramach Mieszkania Plus. Miały to być łatwo dostępne lokale na wynajem lub z dojściem do własności.
Działkę o powierzchni 1,7 hektarów państwowy deweloper PFR Nieruchomości zakupił od poczty polskiej. W 2019 roku zorganizowano prestiżowy konkurs architektoniczny, który wygrała pracownia DDJM Architekci. Ich wizja wpasowywała się w zredukowaną, socrealistyczną zabudowę z lat 50. Zaproponowano m.in. plac sąsiedzki, który byłby przedłużeniem alei ciągnącej się od placu Hallera i „wchodziłby” poprzez budynek do wnętrza działki.
Architekci skupili się na dogęszczeniu. Zaproponowali budynek, który ciągnąłby się od ul. Jagiellońskiej, następnie wzdłuż Brecha i Borowskiego, aż po fragment przy ul. Ratuszowej. Niezbyt wysoka, 4-7 kondygnacyjna zabudowa, szczelnie wchodziłaby w luki sporej działki.

Mieszkanie Plus upadło, a co z Ratuszową?
W 2023 roku program Mieszkanie Plus upadł. W Warszawie, mimo kilku prób, nie udało się rozpocząć ani jednej budowy. Wiele projektów, na Odolanach czy dalekim Ursynowie – przepadło. Z Ratuszową było nieco inaczej.
Prestiżowe położenie oraz gotowy projekt spowodowało, że PFR Nieruchomości nie porzucił planów. Spółka złożyła wniosek o decyzję środowiskową i… czekała. Wydaną ją dopiero w grudniu 2023 roku. W międzyczasie firma chciała zbudować osiedle na lex developer, ale finalnie, w marcu tego roku wycofała się z tej propozycji.
- Decyzję środowiskową już pozyskaliśmy. W przeszłości zostały uruchomione dwa podstępowania: jedno w trybie specustawy, drugie w tradycyjnym trybie. W formie tradycyjnej uzyskaliśmy decyzję środowiskową, natomiast w trybie specustawy zwiesiliśmy postępowanie, które aktualnie zostało zamknięte – tłumaczy nam Ewa Syta, rzeczniczka PFR Nieruchomości.
Spółka nadal chce budować. Tym razem w ramach Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Mieszkania wyglądałby tak samo jak planowano wcześniej, jednak przeznaczone byłyby wyłącznie na długi wynajem (tzw. instytucjonalny).
- Zależy nam na jak najszybszym realizacji tej inwestycji, ale podanie dziś konkretnych terminów jest niemożliwe – przyznaje Syta.
Problemem w tym przypadku jest brak pozwolenia na budowę. Miasto go nie wyda, dopóki państwowy deweloper nie kupi niewielkiej działki, która zapewni dojazd do garażu. Rzecz w tym, że działkę sprzedaje Miasto Stołeczne Warszawa. Sprawa ciągnie się od grudnia 2021 roku. Chodzi o grunty o powierzchni 250 mkw. „Ta procedura (sprzedaży – red.) nadal trwa” – tłumaczy Ewa Syta.
W PFR liczą, że niedługo uda się w końcu nabyć działkę. Potem przyjdzie czas na uzyskanie pozwolenie na budowę. - Po uzyskaniu tej decyzji, zostanie uruchomione postępowanie na wybór generalnego wykonawcy prac budowlanych – słyszymy.
Napisz komentarz
Komentarze