Reklama
ReklamaBanner

Pawilon Tańca nad Wisłą. Rusza konkurs na koncepcję kuratorską

Już wkrótce tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czyli Muzeum nad Wisłą zamieni się w Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych. Rusza konkurs na roczną koncepcję kuratorską placówki.

Autor: Urząd m.st. Warszawy

Muzeum Sztuki Nowoczesnej wkrótce przeniesie się do wybudowanego specjalnie na ten cel budynku na pl. Defilad. Jego dotychczasowa, nadwiślańska siedziba zostanie zaadaptowana na Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych.

– Projektowane działania Pawilonu nad Wisłą są odpowiedzią na pojawiającą się od lat w postulatach środowiska potrzebę stworzenia domu tańca, performansu i choreografii – podkreśliła cytowana w komunikacie miasta wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.

Zanim Pawilon nad Wisłą zmieni swoją funkcję, przejdzie modernizację i zostanie dostosowany do produkcji wydarzeń tanecznych. Remont ma się rozpocząć pod koniec tego roku, tak by pilotażowy program mógł wystartować w połowie 2025 roku.

Procedura konkursu 

Pomysły na program realizowany w Pawilonie Tańca i Innych Sztuk Performatywnych mogą zgłaszać kuratorki i kuratorzy oraz kolektywy artystyczne. Zgłoszenia są przyjmowane do 1 września. Należy opisać swoje doświadczenie zawodowe oraz pomysł na pierwszy rok funkcjonowania nowego miejsca, a także przedstawić koncepcję kuratorską. 

Jury konkursu zaprosi wybrane osoby do drugiego etapu, który będzie polegał na prezentacji przedstawionych w zgłoszeniu koncepcji programowych. Analizowana będzie nie tylko strona artystyczna, ale także praktyczne możliwości jej realizacji w ograniczonym czasie i przyjętym budżecie. Wyniki konkursu poznamy w listopadzie. 

Nowa przestrzeń

Proces tworzenia i projektowania pilotażowego programu tanecznego w Pawilonie nad Wisłą zainicjowało stołeczne Biuro Kultury. Do rozmów o nowym miejscu zaproszono warszawskie środowisko artystek i artystów, przedstawicieli tańca i performansu oraz inne instytucje i organizacje działające na rzecz kultury. Nad badaniami i konsultacjami środowiskowymi czuwało Warszawskie Obserwatorium Kultury, które przeprowadzi także ewaluację rocznego pilotażu w nowej przestrzeni. 

W styczniu 2023 roku m.st. Warszawa przejęło obowiązki organizatora Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Już wtedy pojawił się pomysł wykorzystania nadwiślańskiego pawilonu, jako przestrzeni poświęconej tańcowi, w tym rozwojowi sztuk performatywnych i choreografii eksperymentalnej.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama