Reklama
ReklamaBanner

Ratusz pokazał plany przebudowy placu Teatralnego, Bankowego i Żelaznej Bramy. Przejdą metamorfozę?

Warszawski Ratusz pokazał nowe koncepcje zagospodarowania trzech stołecznych placów: Teatralnego, Bankowego i Żelaznej Bramy. Zostały one wypracowane podczas zeszłorocznych warsztatów projektowych, w których udział wzięli mieszkańcy oraz eksperci. Czy wizje te doczekają się realizacji?
Wizualizacja — widok na skwer wielofunkcyjny na Placu Bankowym.

Autor: Autor: MAU

Konsultacje społeczne w formie warsztatów projektowo-konsultacyjnych dotyczących nowego zagospodarowania trzech stołecznych placów odbywały się w czerwcu, listopadzie i grudniu 2023 roku. Niedawno stołeczny Ratusz podsumował to przedsięwzięcie. Dzięki wspólnej pracy mieszkańców i ekspertów powstały projekty zmian na placach: Teatralnym, Bankowym i Żelaznej Bramy. 

Zeszłoroczne konsultacje społeczne koncentrowały się głównie na stworzeniu wizji miejsc reprezentacyjnych, ale także sprzyjających spacerom, odpoczynkowi, spotkaniom i organizacji wydarzeń kulturalnych. 

Jak zmieni się plac Teatralny? Jest nowa koncepcja

W czerwcu 2023 roku odbyły się warsztaty dotyczące placu Teatralnego, czyli jednego z najważniejszych miejsc w stolicy, przy którym znajduje się gmach Teatru Wielkiego projektu Antonio Corrazziego, a także odtworzony pałac Jabłonowskich. Jak podkreśla Ratusz w raporcie z konsultacji, mieszkańcy oczekują, że plac stanie się bardziej zielony. Chcieliby również, by pojawiła się tam fontanna. Zaznaczali także, że brakuje tam miejsc do relaksu i przeznaczonych na sztukę. Wiele krytyki ze strony uczestników warsztatów spadło na naziemny parking, brak infrastruktury rowerowej czy na niebezpieczne przejścia dla pieszych.

Wszystkie uwagi mieszkańców zostały wykorzystane podczas przygotowywania koncepcji funkcjonalno-przestrzennej zagospodarowania placu Teatralnego. W efekcie nowa wizja zakłada, że miejsce to zyska więcej przestrzeni zielonych przeznaczonych na rekreację. Pojawią się tam też elementy historyczne oraz fontanna naprzeciwko głównego wejścia do Teatru Wielkiego. Do minimum ma zostać ograniczony ruch samochodowy.

Widok z lotu ptaka na planowane nowe zagospodarowanie Placu Teatralnego / autor: MAU

Warszawski Ratusz pokazał pomysł na nowy plac Bankowy

Miasto planuje dostosować do współczesnych standardów również plac Bankowy, gdzie warsztaty przeprowadzone zostały w listopadzie 2023 roku. To jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc stolicy, przy którym znajduje się gmach stołecznego ratusza, urząd wojewódzki czy budynek dawnego Banku Polskiego i giełdy

Jeszcze przed wojną dużą część placu Bankowego zajmowała zieleń. To zmieniło się z czasem, jednak mieszkańcy w czasie konsultacji podkreślali, że drzewa powinny tam wrócić, a parking powinien zostać zastąpiony przez skwer. Wyrażali również potrzebę stworzenia tam fontanny oraz uspokojenia ruchu samochodowego. Podobnie jak w przypadku placu Teatralnego tym razem również wybrzmiały kwestie poprawy bezpieczeństwa pieszych, czytelności dojść do przystanków komunikacji miejskiej i stworzenia dróg rowerowych.

Nowa koncepcja zagospodarowania placu Bankowego zakłada, że zniknie stamtąd parking, a wokół pomnika Juliusza Słowackiego pojawi się zieleń oraz ławki. Uporządkowany ma zostać także skwer po wschodniej stronie, a przy Błękitnym Wieżowcu pojawić mają się ogródki gastronomiczne. Nie zabraknie też udogodnień dla pieszych i rowerzystów. Drogowcy mieliby stworzyć brakujące przejście naziemne przez  al. „Solidarności”.

Widok z lotu ptaka na planowane nowe zagospodarowanie Placu Bankowego / autor: MAU

Plac Żelaznej Bramy przejdzie metamorfozę? To proponują architekci 

Podobny proces konsultacyjny w grudniu 2023 roku przeszedł plac Żelaznej Bramy, który przed wojną tętnił życiem za sprawą handlu, a dziś nie pełni istotnej roli w życiu społecznym Warszawy. Zmienić może to niedawno opublikowana koncepcja przebudowy tego miejsca. Powstała ona na podstawie oczekiwań mieszkańców, którzy domagali się przede wszystkim połączenia tej przestrzeni z Ogrodem Saskim, a także przekształcenia parkingu przed pałacem w atrakcyjną przestrzeń z małą architekturą. Podobnie jak w przypadku innych placów warszawiacy podkreślali, że potrzebne jest więcej zieleni i instalacji wodnych. 

W odpowiedz na te oczekiwania, architekci zaprojektowali nowe szpalery drzew i pergolę. Zaproponowali również zmianę nawierzchni placu Żelaznej Bramy na przepuszczalną oraz ułatwienie przejścia do Ogrodu Saskiego. 

Wizualizacja - widok na Plac Żelaznej Bramy od strony ulicy Ptasiej / autor: MAU

Czy stołeczne place zostaną przebudowane?  

Nowe koncepcje przebudowy trzech stołecznych placów zostały stworzone przez firmę MAU Mycielski Architecture & Urbanism przy współpracy z ekspertami z biur i jednostek Urzędu m.st. Warszawy oraz instytucji opiniujących. Planowane zmiany mają być częścią projektu Nowe Centrum Warszawy, czyli zaplanowanego na lata programu przebudowy Śródmieścia. Nie są jednak znane konkretne terminy remontów tych miejsc. 

 

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama