Samo ogłoszenie żałoby narodowej nie oznacza konieczności odwoływania wszystkich wydarzeń rozrywkowych i kulturowych. Taką decyzję może podjąć premier lub lokalnie wojewoda, jednak w przypadku Mazowsza się tak nie stało. To organizatorzy mogą więc zdecydować o losach swojej imprezy, jednak muszą przeprowadzić ją tak, aby nie naruszała spokoju żałoby.
Tysiąclecie Korony Polskiej pod Narodowym przełożone na niedzielę
Premier Donald Tusk poinformował o przełożeniu wydarzenia organizowanego przez rząd i TVP z okazji tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski. Piknik, pokazy historyczne i koncerty odbędą się dzień później niż zakładał pierwotny termin czyli w niedzielę 27 kwietnia.
- W związku z ogłoszeniem przez Pana Prezydenta żałoby warszawskie obchody 1000-lecia Korony Polskiej, w tym koncert i pokaz dronów, odbędą się w najbliższą niedzielę, a nie, jak planowano, w sobotę. Do zobaczenia – napisał premier w mediach społecznościowych.
Noc tańca rozpocznie się później
Sobota będzie ostatnim dniem Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, w ramach którego w dniach 23-26 kwietnia odbywają się koncerty i potańcówki z udziałem wiejskich kapel, wybitnych muzykantów i ich uczniów oraz warsztaty, zajęcia dla dzieci, czy pokazy produkcji ludowych instrumentów. Festiwal ma zamknąć Noc Tańca, czyli 10 godzin muzyki, granej przez ponad 30 kapel i aż do rana.
- W związku z żałobą narodową 26 kwietnia, początek mazurkowej Nocy Tańca przesunie się na godzinę 20. Jako pierwszy zagra i zaśpiewa zespół Memento mori dance club. Dalej program wg. wcześniejszego planu - poinformowali organizatorzy.
Mniejsze koncerty i wydarzenia odwołały niektóre lokalne domy kultury. Najlepiej sprawdzić u źródła, czy impreza, na którą się wybieramy, odbędzie się zgodnie z pierwotnym planem.
Teatr Narodowy odwołał spektakl. Reszta funkcjonuje bez zmian
Dzwoniliśmy do kilku warszawskich teatrów, aby dowiedzieć się, czy zmieniają sobotni repertuar. Jedynym teatrem, który odwołał wydarzenie jest Teatr Narodowy, który zrezygnował z jednego spektaklu.
Pozostałe odbędą się zgodnie z planem.
- W związku z ogłoszoną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej żałobą narodową po śmierci Papieża Franciszka, obowiązującą w dniu 26 kwietnia zaplanowany w tym dniu, o godz. 19:30 spektakl „Baron Münchhausen dla dorosłych” zostaje odwołany. Teatr zwraca pieniądze za bilety - czytamy na stronie teatru.
Bez zmian będą funkcjonować też warszawskie muzea. Żadne z miejsc, do którego się dodzwoniliśmy, nie poinformowało o żadnych zmianach, łącznie z Muzeum Narodowym.
Grają rozgrywki sportowe. Poprzedzi je minuta ciszy
W sobotę w Warszawie zostaną rozegrane dwa ważne mecze najwyższych lig w Polsce. Projekt Warszawa zagra decydujący mecz o awans do finału mistrzostw Polski z Aluronem CMC Wartą Zawiercie.
- Wszystkie rozgrywane w sobotę 26 kwietnia mecze PlusLigi zostaną poprzedzone minutą ciszy, a zaplanowane występy artystyczne towarzyszące widowiskom sportowym powinny mieć charakter godny i stosowny do sytuacji - poinformował w komunikacie zarząd Polskiej Ligi Siatkówki.
Podobne komunikaty wystosowały praktycznie wszystkie ligi sportowe w Polsce.
W sobotę na Bemowie zagra także koszykarska Legia, walcząca o jak najlepsze miejsce w play-offach. W Wilanowie zostanie za to rozegrany mecz futsalu, w którym AZS UW Darkomp Wilanów pożegna się z futsalową Fogo Ekstraklasą.
Co ze sklepami?
Żałoba narodowa, według prawa, nie jest dniem wolnym od pracy. Nie obowiązuje także zakaz handlu.
W sobotę sklepy powinny funkcjonować więc w stałych godzinach.
Napisz komentarz
Komentarze