Jaka będzie Warszawa przyszłości? To pytanie zadawali sobie urzędnicy i radni podczas czwartkowej sesji rady miasta - a przynajmniej tak nam mówią. Z tego powodu na forum został podniesiony temat przygotowania nowego planu rozwoju dla stolicy, co poskutkowało przyjęciem dwóch nowych projektów.
– Przed podjęciem uchwał przez Radę m.st. Warszawy odbyły się trzy posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego poświęcone uwarunkowaniom prawnym prac nad strategią i planem ogólnym. Spotkania były otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Liczny udział w nich mieszkanek i mieszkańców świadczy o tym, jak ważny jest to temat. Dlatego w toku prac będziemy organizować kolejne spotkania tego typu – mówi Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy.
Przygotowanie dokumentów będzie czasochłonne
Zdaniem władz miasta przygotowanie nowej strategii i planu ogólnego jest konieczne ze względu na zmiany ustaw, jakie miały miejsce w ubiegłym roku w zakresie planowania strategicznego i przestrzennego. W świetle nowych przepisów politykę przestrzenną ma określać strategia rozwoju gminy. W niej ma znaleźć się model struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz ustalenia i rekomendacje w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej.
- Plan ogólny, który będzie aktem prawa miejscowego, uszczegółowi jej zapisy, określając m.in. funkcje poszczególnych obszarów miasta oraz standardy urbanistyczne – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską architekturę i planowanie przestrzenne.
Dodatkowo prezydent Kaznowska obiecuje „zrobić wszystko” aby przedłożyć radzie właściwy plan i strategię do końca 2025 roku. Ma to być dosyć karkołomne zadanie z powodu „drastycznych ograniczeń czasowych, skomplikowanych procedur i zawiłości ustawowych”.
Urzędnicy zaznaczają, że dokumenty planistyczne powstają zwykle kilka lat – w związku z tym samorządy wnioskowały o wydłużenie terminu prac nad nimi o 12 miesięcy. Projekty i strategie dedykowane Warszawie będą musiały dostosować się do dokumentów nadrzędnych, czyli strategii rozwoju woj. mazowieckiego, rozporządzeń oraz ustaw.
Magistrat zachęca warszawiaków do współtworzenia strategii
Podczas opracowywania strategii i planu ogólnego mają być brane pod uwagę dotychczasowe konsultacje społeczne oraz badania opinii mieszkanek i mieszkańców. W pracach nad projektem rozwoju miasto zamierza skorzystać także z danych z Strategii #Warszawa2030.
– Chcemy, aby mieszkanki i mieszkańcy w jak największym stopniu włączyli się w prace nad strategią rozwoju Warszawy. Mamy tylko półtora roku na przygotowanie dokumentu, poprzednią strategię przygotowywaliśmy o rok dłużej. Dlatego szczególnie zależy nam na trafnym doborze form partycypacji oraz efektywnych sposobów ich komunikowania – powiedziała Paulina Nowicka-Karpińska, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. strategii rozwoju miasta.
Po wakacjach, 4 września, w Centrum Nauki Kopernik planowane jest spotkanie informacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych pracami nad strategią i planem ogólnym. Od tego dnia będzie można wypełniać ankietę online oraz w wersji papierowej na temat priorytetów rozwojowych dla Warszawy oraz zgłaszać własne pomysły co do rozwoju miasta.
Napisz komentarz
Komentarze