Przypomnijmy - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 im. Adama Próchnika w Warszawie otrzymali nietypowe dyplomy. Dzieciom przyznawano takie tytuły jak „Marzyciel” czy „Drzemacz”. Kryterium było proste - jeśli według twórcy dyplomu dany uczeń miał problemy lub był kłopotliwy, kwalifikował się do „nagrody”. Pod dyplomami podpisali się samorząd szkoły oraz dyrekcja. Sprawę nagłośniono w mediach społecznościowych, wskazując, że może być to próba ośmieszenia dzieci z diagnozami.
Sprawą Konkursu na Ucznia Roku i Nauczyciela Roku w Szkole Podstawowej nr 48 zajmuje się obecnie Mazowiecki Kurator Oświaty. Dzielnica Śródmieście przygotowała wstępne stanowisko na podstawie dostępnych materiałów i przeprowadzonej analizy.
Jak poinformował nas Radosław Korzycki z Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy, burmistrz dzielnicy otrzymał pismo od Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 48. Jest ono odpowiedzią na wcześniejsze pismo z Kuratorium Oświaty.
Dyrektor szkoły wyjaśniła w piśmie, że „konkurs był inicjatywą uczniów, a zasady i regulamin opracował Samorząd Uczniowski. Udział w konkursie był dobrowolny, a informacja o nim została przekazana rodzicom przez dziennik elektroniczny. Po zakończeniu głosowania, opiekun samorządu zweryfikował wyniki, aby upewnić się, że nie doszło do naruszenia praw uczniów z orzeczeniami lub chorobami przewlekłymi. Szkoła nie posiada dokumentacji wskazującej, że wyróżnione dzieci miały takie trudności”.
Dyrektor szkoły zaprzeczyła, że dyplomy konkursowe były nagrodą na koniec roku. Tylko jeden z wyróżnionych uczniów otrzymał dyplom w dniu zakończenia roku szkolnego z powodu nieobecności na wcześniejszym spotkaniu.
Ponadto w piśmie poinformowano, że:
- Dyrektor zaprosiła na spotkanie rodziców ucznia, który zgłosił zastrzeżenia do konkursu. Spotkanie odbędzie się pod koniec wakacji.
- Na stronie internetowej szkoły oraz na Facebooku opublikowano przeprosiny, które również rozesłano do rodziców przez dziennik elektroniczny.
- Nie zgłoszono więcej uwag dotyczących konkursu
Na podstawie analizy sytuacji, w szkole podjęto decyzje o wdrożeniu nowych zasad dotyczących organizacji konkursów. Regulaminy konkursów będą przekazywane do akceptacji Rady Rodziców oraz opiniowane przez wychowawców i pedagoga szkolnego. Regulaminy będą też przedstawiane rodzicom uczniów. Warunkiem uczestnictwa ucznia w konkursie będzie pisemna zgoda rodziców, wyrażona co najmniej w ramach korespondencji w dzienniku elektronicznym. Ponadto:
- Treść dyplomów i wyróżnień dla uczniów będzie weryfikowana przez zespół terapeutyczny szkoły.
- Zasady te mają zostać zatwierdzone przez Radę Pedagogiczną przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
- Wdrożono procedurę interwencji prawnej w ochronie danych ucznia pełniącego funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, w związku z upublicznieniem jego danych w publikacjach internetowych.
- Dyrektor szkoły przyznała, że treść dyplomów była niewłaściwa.
Rada Rodziców docenia współpracę z obecną dyrektor szkoły
Do burmistrza dzielnicy wpłynęło też pismo od Przewodniczącego Zarządu Rady Rodziców SP 48, w którym stwierdzono m.in., że „doszło do nieporozumienia i niepotrzebnego nagłośnienia sprawy, powielając niesprawdzone i nieprawdziwe informacje. Konkurs miał być żartobliwym podsumowaniem pracy uczniów i nauczycieli w mijającym roku szkolnym. Nie stwierdzono intencji dyskryminowania kogokolwiek. Rada Rodziców docenia współpracę z obecną Dyrektor Szkoły oraz jej zaangażowanie w pracę z uczniami i kadrą pedagogiczną”.
- Liczymy na szybkie wyjaśnienie sprawy przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty i wdrożenie odpowiednich działań, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości - podkreśla Radosław Korzycki.
Napisz komentarz
Komentarze