Władze Warszawy deklarują gotowość na wezbranie Wisły i wspierają powodzian

Stolica nie tylko przygotowuje się na nadchodzącą falę wezbraniową, ale także działa na rzecz poszkodowanych, wysyłając niezbędne wsparcie. Według hydrologów wysokość wody ma osiągnąć ponad 200 centymetrów.
Wisła i widok na Warszawę fot. ilustracyjna
Wisła i widok na Warszawę fot. ilustracyjna

Autor: Maciej Gillert

Źródło: Raport Warszawski

Z raportów wynika, że fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w piątek, 20 września. Według ekspertów jej wysokość nie przekroczy 210 cm, co jest znacznie poniżej stanu ostrzegawczego, który wynosi 600 cm. Mimo to, wszystkie służby są w pełnej gotowości. Wały przeciwpowodziowe, śluzy oraz tamy bobrowe są stale monitorowane, a odpowiednie jednostki miejskie na bieżąco czyszczą kraty odpływowe i koszą brzegi cieków wodnych.

- Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa koordynuje działania wszystkich jednostek i podmiotów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie miasta – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na dzisiejszej odprawie. 

Choć zagrożenie powodziowe w samej Warszawie jest niewielkie, służby zachowują pełną czujność na wypadek zmiany sytuacji.

Wsparcie dla powodzian

Równolegle ze wzmocnieniem monitoringu rzeki, Warszawa aktywnie angażuje się w pomoc dla mieszkańców Dolnego Śląska, dotkniętych katastrofalną powodzią. Rano ze stolicy wyruszył konwój z darami dla poszkodowanych, kierując się w stronę Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W skład transportu wchodzą dwa tiry, cztery transportery i cztery beczkowozy, wiozące m.in. 35 palet wody, 50 palet żywności oraz artykuły chemiczne i higieniczne. MPWiK przekazało również specjalistyczne pompy do osuszania zalanych pomieszczeń.

Warszawiacy chętnie włączają się w akcję, dostarczając niezbędne artykuły. Zbiórka trwa nieprzerwanie w urzędach dzielnic oraz w siedzibie MPWiK przy ul. Raszyńskiej. Punkt ten działa 24 godziny na dobę, co umożliwia mieszkańcom dostarczenie darów o dowolnej porze. 

- Odzew na zbiórkę jest ogromny. Planowaliśmy wysłać trzy tiry, ale prawdopodobnie potrzeba będzie więcej pojazdów, bo tak wiele artykułów dostarczyli warszawiacy – powiedział Rafał Trzaskowski. Dodał także, że już jutro wyruszy kolejny transport, który trafi m.in. do Głuchołaz.

Ładowanie wody dla powodzian do tirów. / fot. UM Warszawa

Pomoc dla zwierząt

Do akcji pomocowej włączyło się także Schronisko na Paluchu, które zorganizowało zbiórkę dla zwierząt poszkodowanych w wyniku powodzi. Potrzebne są czyste koce, ręczniki oraz sucha i mokra karma dla psów i kotów. Artykuły można dostarczać do wybranych lokalizacji w Warszawie, w tym do schroniska na Paluchu, Zarządu Zieleni, Lasów Miejskich oraz Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Akcja zbiórkowa potrwa do 20 września, a wsparcie dla Dolnego Śląska jest ogromnym dowodem solidarności mieszkańców Warszawy z osobami dotkniętymi tragedią.

Gdzie można oddać dary dla zwierząt?

  • Schronisko na Paluchu

Ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa

  • Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

ul. Krucza 5/11D, 00-548 Warszawa

  • Lasy Miejskie Warszawa

ul. Korkowa 170A, 04-549 Warszawa

ul. Rydzowa 1A, 02-973 Warszawa

ul. Dziwożony 15, 01-970 Warszawa

  • Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie

ul. Ratuszowa 1/3 03-461 Warszawa

  • Biuro Ochrony Środowiska 

Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (Błękitny wieżowiec, XVIII piętro)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.