Z raportów wynika, że fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w piątek, 20 września. Według ekspertów jej wysokość nie przekroczy 210 cm, co jest znacznie poniżej stanu ostrzegawczego, który wynosi 600 cm. Mimo to, wszystkie służby są w pełnej gotowości. Wały przeciwpowodziowe, śluzy oraz tamy bobrowe są stale monitorowane, a odpowiednie jednostki miejskie na bieżąco czyszczą kraty odpływowe i koszą brzegi cieków wodnych.
- Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa koordynuje działania wszystkich jednostek i podmiotów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie miasta – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na dzisiejszej odprawie.
Choć zagrożenie powodziowe w samej Warszawie jest niewielkie, służby zachowują pełną czujność na wypadek zmiany sytuacji.
Wsparcie dla powodzian
Równolegle ze wzmocnieniem monitoringu rzeki, Warszawa aktywnie angażuje się w pomoc dla mieszkańców Dolnego Śląska, dotkniętych katastrofalną powodzią. Rano ze stolicy wyruszył konwój z darami dla poszkodowanych, kierując się w stronę Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W skład transportu wchodzą dwa tiry, cztery transportery i cztery beczkowozy, wiozące m.in. 35 palet wody, 50 palet żywności oraz artykuły chemiczne i higieniczne. MPWiK przekazało również specjalistyczne pompy do osuszania zalanych pomieszczeń.
Warszawiacy chętnie włączają się w akcję, dostarczając niezbędne artykuły. Zbiórka trwa nieprzerwanie w urzędach dzielnic oraz w siedzibie MPWiK przy ul. Raszyńskiej. Punkt ten działa 24 godziny na dobę, co umożliwia mieszkańcom dostarczenie darów o dowolnej porze.
- Odzew na zbiórkę jest ogromny. Planowaliśmy wysłać trzy tiry, ale prawdopodobnie potrzeba będzie więcej pojazdów, bo tak wiele artykułów dostarczyli warszawiacy – powiedział Rafał Trzaskowski. Dodał także, że już jutro wyruszy kolejny transport, który trafi m.in. do Głuchołaz.
Pomoc dla zwierząt
Do akcji pomocowej włączyło się także Schronisko na Paluchu, które zorganizowało zbiórkę dla zwierząt poszkodowanych w wyniku powodzi. Potrzebne są czyste koce, ręczniki oraz sucha i mokra karma dla psów i kotów. Artykuły można dostarczać do wybranych lokalizacji w Warszawie, w tym do schroniska na Paluchu, Zarządu Zieleni, Lasów Miejskich oraz Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.
Akcja zbiórkowa potrwa do 20 września, a wsparcie dla Dolnego Śląska jest ogromnym dowodem solidarności mieszkańców Warszawy z osobami dotkniętymi tragedią.
Gdzie można oddać dary dla zwierząt?
- Schronisko na Paluchu
Ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
- Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
ul. Krucza 5/11D, 00-548 Warszawa
- Lasy Miejskie Warszawa
ul. Korkowa 170A, 04-549 Warszawa
ul. Rydzowa 1A, 02-973 Warszawa
ul. Dziwożony 15, 01-970 Warszawa
- Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie
ul. Ratuszowa 1/3 03-461 Warszawa
- Biuro Ochrony Środowiska
Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (Błękitny wieżowiec, XVIII piętro)
Napisz komentarz
Komentarze