Przedłużenie metra do Ursusa odciążyłoby stacje kolejowe od PKP Włochy do PKP Śródmieście i skierowało część ruchu pasażerskiego „obwodowo” w kierunku Woli, Bemowa i Żoliborza. Mieszkańcy zwracają uwagę na potencjalne skrócenie czasu podróży oraz możliwość porzucenia dojazdu samochodem na rzecz komunikacji zbiorowej. Do grona sojuszników M2 w Ursusie dołączył też burmistrz dzielnicy, który przekonywał radnych i przedstawicieli Metra Warszawskiego na ostatniej Komisji Infrastruktury i Inwestycji.
- Zabiegamy o metro, rozmawiamy z radnymi na wszystkich komisjach. Uruchomienie metra w Ursusie jest naszym priorytetem i jest konieczne dla naszych mieszkańców - zaznacza Bogdan Olesiński burmistrz Ursusa.
Na początku września rada Ursusa przyjęła w tej sprawie stanowisko.
„Zwracając uwagę na nieustający wzrost liczby mieszkańców, a co za tym idzie wzrost liczby samochodów i narastające problemy komunikacyjne w Dzielnicy Ursus, a także w połączeniach z innymi dzielnicami Warszawy, zwracamy się o zintensyfikowanie działań zmierzających do przedłużenia II linii metra do Ursusa, a konkretnie utworzenie zadania inwestycyjnego - Przedłużenie II linii metra do Ursusa. ”
To już czwarte stanowisko w tej sprawie. Poprzednie rada dzielnicy przyjmowała w 2018 roku (dwa: w lutym i w czerwcu), w 2023 roku oraz we wrześniu 2024.
.png)
Gdzie metro w Ursusie?
Radni powołują się na dokumenty miejskie, a konkretnie II Tom Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Wynika z niego, że metro będzie miało docelowo pięć linii, w tym dwie przecinające Ursus.
Radni i mieszkańcy proponują rozbudowę II linii metra o stacje:
- stacja Ursus Niedźwiadek,
- stacja Szamoty,
- stacja Ursus Płn.
Z kolei rozbudowa planowanego M5, według nich, powinna uwzględnić relację Ursus Niedźwiadek – Gocławek:
- stacja Szamoty,
- stacja Ursus,
- stacja Pl. Tysiąclecia
- stacja Skorosze.
Według danych telemetrycznych, zleconych na potrzeby m.st. Warszawy, w Ursusie mieszka w tej chwili 74,4 tys. osób. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój okolicznych osiedli, w ciągu kilku lat ta liczba może się znacznie zwiększyć. Dodatkowo przez dzielnicę przebiegają dwie linie kolei podmiejskiej: z kierunku Łowicz/Sochaczew oraz z kierunku Skierniewice/Żyrardów, tworząc „pasmo zachodnie” komunikacji kolejowej. Z tych dwóch kierunków codziennie dojeżdża do Warszawy dziesiątki tysięcy osób.
Czy metro dojedzie do Ursusa? Wszystko tak naprawdę zależy od możliwości finansowych miasta. Radni zebrani na wtorkowej komisji infrastruktury przyznali, że argumentacja burmistrza była przekonująca. Jednak plan ewentualnej rozbudowy M2, która jest szybsza niż stworzenie od zera M5, wymaga sporych nakładów finansowych. Oznacza to, że potrzebne byłyby cięcia w innych miejscach. To będzie przedmiotem rozmów w najbliższych miesiącach.
Napisz komentarz
Komentarze