ReklamaBanner

Na warszawskich mostach pojawiły się tabliczki „Nie rezygnuj z życia”. To element większego projektu społecznego

Mieszkańcy Warszawy zauważyli, że na mostach pojawiły się charakterystyczne tabliczki. Najbardziej rzuca się w oczy napis, który głosi „Nie rezygnuj z życia”. Ten niepozorny element infrastruktury może uratować komuś życie.
Na stołecznych mostach pojawiły się specjalne tabliczki.
Na stołecznych mostach pojawiły się specjalne tabliczki.

Autor: H. Dziekońska

Jak miasto chce pomagać osobom z myślami samobójczymi?

W konferencji prasowej dotyczącej tabliczek, które pojawiły się na warszawskich mostach, wzięli udział: wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra, Katarzyna Sękowska - dyrektorka Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Karol Bąkowski - pomysłodawca projektu "Pomoc kryzysowa na warszawskich mostach", który został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Podczas spotkania z mediami wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra wyjaśniła, że tabliczki "Nie rezygnuj z życia" to przykład działań związanych z miejskim projektem społecznym, który ma na celu wsparcie osób w kryzysie psychicznym.

- Spotykamy się dzisiaj w Warszawie, na brzegu Wisły, przy Warszawskim Moście, żeby przedstawić Państwu pewien etap programu, który w mieście realizujemy. Dotyczy to tabliczek, które pojawiły się na warszawskich mostach. Inicjatorem i pomysłodawcą jest stojący obok mnie pan Karol, ale jest to pewna część dużego projektu, który od roku realizujemy - powiedziała podczas konferencji wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.

- Jak Państwo wiecie często kryzysy życiowe, które dotyczą dzieci, młodzieży i dorosłych, mogą być związane z tymi ostatecznymi decyzjami, czyli próbami samobójczymi albo nawet udanymi samobójstwami. Od kilku lat niepokojąco wzrasta liczba osób, które podjęły się próby samobójczej. Jednym z miejsc, w których zauważyliśmy, że wzrasta liczba prób samobójczych, są właśnie warszawskie mosty. Ta liczba wzrosła ostatnio o 30% z 24 w 2019 roku do 34 w 2023  - dodała. 

Wiceprezydentka opowiedziała o tym, w jaki sposób miasto stara się pomagać osobom w kryzysie psychicznym. Postawiono na zwiększenie liczby kamer na mostach i stałą obserwację obrazu przez specjalnie przeszkolone osoby:

- Rok temu zdecydowaliśmy o tym, żeby powołać w Warszawie specjalny zespół, który ma wypracowywać rekomendacje związane z tym, żeby na różnych obszarach, na których miasto ma wpływ, starać się zapobiegać różnym kryzysom życiowym, ale też świadczyć jak najlepszą pomoc w tych kryzysach warszawskim rodzinom. Złożyło się to z inicjatywą pana Karola, który w budżecie obywatelskim zgłosił wniosek związany z tym, żeby na warszawskich mostach zamontować specjalne tabliczki. 

Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa zwiększyło monitoring na warszawskich mostach, czyli kamery ustawione specjalnie w taki sposób, żeby obejmowały swoim zakresem szlaki piesze, barierki, specjalne osoby, które są przeszkolone i obserwują monitoring - wyjaśniła wiceprezydentka.

Inicjatywa tabliczek „Nie rezygnuj z życia”

Tabliczki "Nie rezygnuj z życia" początkowo miały pojawić się tylko na siedmiu mostach. Po przeanalizowaniu sytuacji władze miasta doszły do wniosku, że warto, aby takie informacje znalazły się na każdym warszawskim moście. Tego typu plansze znajdują się w różnym krajach na całym świecie, a Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono takie rozwiązanie:

- Tabliczki na mostach nie jest to zupełnie nowy pomysł. Na świecie w różnych miastach wiemy, że one są i działają. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się, żeby użyć takiego sposobu. Tabliczki mają na celu nie tylko zapobiegać próbom samobójczym na mostach, ale również pokazują, że pomoc jest dostępna. Ważne, aby pomocowy numer telefonu, był znany wszystkim - wyjaśnia wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.

Inicjator pomysłu Karol Bąkowski wyjaśnił, dlaczego pojawienie się takich tabliczek, jest bardzo ważną i potrzebną inicjatywą:

- Jestem z pokolenia, które ciągle mierzy się z problemami kryzysu psychicznego. Wydaje mi się właśnie szczególnie istotne, aby w sferze publicznej pojawiały się tego typu znaki. Dzięki nim osoby w kryzysie psychicznym mogą szybko dowiedzieć się, gdzie zwrócić się o pomoc. Ważne jest to, aby powoli różne elementy znane na całym świecie, były wprowadzane i zabezpieczane. Wiele się mówi o skokach z mostów i problemie wypadków, czy to przy infrastrukturze kolejowej, czy w metrze - powiedział Karol Bąkowski.

Wiceprezydentka opowiedziała o tym, że dzięki wdrożeniu specjalnego programu zwiększenia patroli rzecznych, udało się uratować życie 11 osobom.

- Szacujemy, że 14 osób w ten sposób zostało złapanych już na etapie próby samobójczej na moście. Wdrożyliśmy specjalny program zwiększenia patroli rzecznych, które dotychczas uratowały 11 osób, które chciały popełnić samobójstwo. Niestety, cały czas nie możemy pochwalić się tym, że liczba udanych prób samobójczych to jest zero. To są w ostatnich latach dwie, trzy, jedna, ale jednak wciąż warszawskie mosty są pod tym względem niebezpieczne - komentuje Aldona Machnowska-Góra.

„Metro także jest jednym z tych miejsc, w których analizujemy, czy powinny tam się znaleźć takie tabliczki”

Tekst na tabliczce został przygotowany we współpracy z psychologami i specjalistami zajmującymi się wsparciem osób w kryzysie suicydalnym. Ponadto pod napisem można znaleźć całodobowy numer telefonu dla osób dorosłych w kryzysie samobójczym. 

- Na tabliczce, którą Państwo widzicie, jest numer telefonu 511 200 200. Rok temu razem z Warszawskim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej zdecydowaliśmy o tym, że musi być w mieście jeden całodobowy, działający 7 dni w tygodniu, dostępny dla osób dorosłych, ale także dla wszystkich osób w kryzysach, numer telefonu. W ciągu kilkunastu miesięcy to jest 3,5 tysiąca zgłoszeń, jakie ten telefon odebrał. Ponad 100 z nich to są zgłoszenia, które są zdiagnozowane jako te zgłoszenia, w których osoby były w kryzysie suicydalnym i otrzymały pomoc - wyjaśnia wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.

Telefon pomocowy jest czynny całodobowo, siedem dni w tygodniu. Jest obsługiwany przez psychologów, terapeutów i pracowników socjalnych – specjalistów, którzy mają doświadczenie we wspieraniu osób w kryzysie suicydalnym.

- Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej udziela pomocy całodobowo na ulicy 6 Sierpnia 1/5, można zawsze przyjechać i pomoc psychologiczna jest dostępna 7 dni w tygodniu. Ten numer telefonu obsługiwany jest przez psychologów, interwentów kryzysowych, osoby z dużym doświadczeniem, ale też nie zapominajmy, że jest on jednym z telefonów dostępnych dla osób w kryzysach suicydalnych, a więc tutaj  uzupełniamy cały system dedykując go stricte dla mieszkańcom Warszawy -  powiedziała Katarzyna Sękowska, dyrektorka Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

W Warszawie nie tylko mosty są miejscem, w którym osoby w kryzysie suicydalnym podejmują próby samobójcze. Niestety takie sytuacje bardzo często mają miejsce w warszawskim metrze. Postanowiliśmy zapytać się wiceprezydentki Machnowskiej-Góry, czy miasto planuje wdrożyć podobnie rozwiązania w przestrzeni publicznej:

- W naszym zespole analizowaliśmy różne miejsca w tak zwanej przestrzeni publicznej, w której dochodzi do tego typu działań. Metro także jest jednym z tych miejsc, w których analizujemy, czy powinny tam się znaleźć takie tabliczki. To są też tory kolejowe, czyli to nie jest tylko ta przestrzeń transportu publicznego, miejskiego, ale też tego transportu kolejowego. Dzisiaj jeszcze nie zapadły decyzje, my dopiero przygotowaliśmy ten projekt dotyczący mostów, ale tak analizujemy razem ze specjalistami, specjalistkami także inne miejsca, w których dochodzi do prób samobójczych - wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.