Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w muzycznym kalendarzu każdego szanującego się melomana. Odbywający się co pięć lat konkurs ściąga uczestników oraz widownię nie tylko z całej Polski, ale i świata. Od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, na Japonii i Australii kończąc.
Biorąc to pod uwagę nie powinien dziwić fakt, że bilety rozchodzą się w naprawdę błyskawicznym tempie, porównywalnym do występów największych gwiazd pop-u czy rocka.
Bilety wyprzedano błyskawicznie
Sprzedaż biletów na rok 2025 ruszyła jednocześnie w kasach biletowych pod Muzeum Fryderyka Chopina przy ul. Tamki oraz online - tradycyjnie już o godz. 12 wraz z początkiem października. Tempo sprzedaży biletów było niesamowite. Raptem po ok. pół godziny wyprzedano wszystkie bilety online.
Z kolei melomani decydujący się na bardziej tradycyjne sposoby zdobycia biletów czy całych karnetów, czekali w kolejce po kilka lub kilkanaście godzin. Pierwsze osoby pojawiały się już 30 września, ok. godz. 19.30. Rekordziści spędzili noc przed drzwiami gmachu czekając aż 16 godzin. Dodać warto, że w sprzedaży stacjonarnej znalazło się 25 proc. wszystkich biletów.
„Zainteresowanie miłośników Chopina było ogromne, o czym świadczyło tempo sprzedaży biletów on-line, jak również tłumy melomanów zbierające się przed kasami Muzeum Fryderyka Chopina” - czytamy w komunikacie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina na Facebooku. W przygotowanej przez nich relacji możemy wysłuchać osób czekających w kolejce od co najmniej kilkunastu godzin.
Wejściówki na koncert inauguracyjny i koncerty laureatów będą do kupienia dopiero we wrześniu 2025 roku.
W kolejce czekali nie tylko Polacy
W kolejce stały osoby z całej Polski: Olsztyna, Gdyni, Krakowa i oczywiście Warszawy. Niektórzy jednak przybyli do stolicy aż z drugiego końca świata, jak grupa Japończyków, która przyleciała tutaj z... Australii.
- Mogę powiedzieć, że byłem jądrem kondensacji tej kolejki, ponieważ gdy przyjechałem o 19.30, to stwierdziłem, skoro już tu jestem, nie będę wracał do domu. Więc zająłem swoje miejsce. Doświadczenie muzyki na żywo w trakcie koncertów jest nie do porównania z jakąkolwiek transmisją - komentuje mężczyzna czekających na otwarcie kas.
Wbrew pozorom czekanie w kolejce może być również dobrą zabawą. Wszystko dzięki osobom, które z własnej inicjatywy zabrały śpiwory, kurtki czy termosy z herbatom - tylko po to, by móc podzielić się nimi z innymi oczekującymi.
- Noc minęła szampańsko. Jedyny minus, to minus Celsjusza. Dzięki atmosferze oraz temu co przyniósł nasz kolega, udało się te 14 godzin przetrwać - dodaje inna osoba.
Harmonogram konkursu
XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina będzie trwał w okresie 2-23 października 2025 roku. Koncert inauguracyjny zostanie zorganizowany 2 października w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Następnie konkurs zostanie podzielony na szereg etapów:
- etap I, 3-7 października (sesja poranna godz. 10, sesja popołudniowa godz. 17);
- etap II, 9-12 (sesja poranna godz. 10, sesja popołudniowa godz. 17);
- etap III, 14-16 (sesja poranna godz. 10, sesja popołudniowa godz. 17);
- finał:,18-20 (sesja wieczorna godz. 18);
- koncerty laureatów, 21-23.
Wśród przyszłorocznego jury znalazły się takie osobistości świata muzyki jak: Garrick Ohlsson (jako przewodniczący), John Allison, Yulianna Avdeeva, Nelson Goerner, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak czy Piotr Paleczny.
Konkurs niedługo będzie obchodził stulecie
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zapoczątkowany w 1927 roku, jest jednym z najstarszych wydarzeń muzycznych tego typu na świecie. Na przestrzeni minionego wieku nieustannie doskonalono jego formę: zmieniała się liczba jego etapów, program, sposób oceniania uczestników, nagrody, a także media, za pośrednictwem których słuchano konkursowych recitali. Od samego początku nie zmieniły się tylko dwa aspekty: muzyka Chopina i zainteresowanie pianistów oraz słuchaczy.
Powstanie Konkursu pod koniec lat 20. XX wieku było odpowiedzią na słabnące zainteresowanie muzyką klasyczną oraz niewielką rozpoznawalność twórczości Fryderyka Chopina. Konkurs Chopinowski szybko stał się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. W gronie jego laureatów znalazło się wielu najważniejszych pianistów XX i XXI wieku, w tym Maurizio Pollini, Martha Argerich czy Garrick Ohlsson.
Napisz komentarz
Komentarze