- To będzie kadencja kontynuacji, ale również nowych wyzwań. Przez cały czas jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą żeby Warszawa była jeszcze lepszym miejscem do życia – zapowiedział Rafał Trzaskowski stojąc na scenie pawilonu Zodiak.
To tam, w jednym z pierwszych miejsc otwartych w czasie jego rządów w stolicy, pokazał swój zespół.
W porównaniu do poprzedniej kadencji nastąpiła jedna, znacząca zmiana. Michał Olszewski, pierwszy wiceprezydent, stracił swoje stanowisko po kilkunastu latach pracy w urzędzie. W jego miejsce „wskoczyła” Adrianna Porowska. To część umowy koalicyjnej między KO i Trzecią Drogą. Porowska nie wystartowała w wyborach prezydenckich, ale w zamiast dostała stanowisko w zarządzie.
- Adrianna Porowska została zaproszona do naszego zespołu, żeby nas wzmocnić. Od wielu lat pracowała z osobami wykluczonymi, w kryzysie bezdomności. Będzie odpowiadała w ratuszu za politykę społeczną – do czego jest bardzo dobrze przygotowana – komplementował Trzaskowski.
„Tańczę, chociaż muzyka inaczej gra”
Porowska wybrała inną strategię. Odpowiedziała nieco poetycko, mocno zaznaczając swoją niezależność.
- Gdybyście myśleli o mnie obrazem, chciałabym, żeby była na nim droga do domu. Dom składający się z determinacji, odwagi, ale i miłości. Te słowa określają to, co chciałabym wprowadzić w mieście – rozpoczęła.
Następnie wbiła delikatną szpilkę Rafałowi Trzaskowskiemu.
- Panie prezydencie, potrafię grać w orkiestrze. Nie zawsze jestem najgłośniejszym instrumentem, ale jestem tą melodią bez której nie byłoby pełni. Bywa też tak, że tańczę chociaż muzyka inaczej gra – dodała.
Superwiceprezydentka Renata Kaznowska
Kolejna ważna zmiana to docenienie Renaty Kaznowskiej, która została pierwszą wiceprezydentką Warszawy. Na czas kampanii prezydenckiej - jeśli Rafał Trzaskowski w niej wystartuje - najprawdopodobniej przejmie stery w mieście. Co ważne, Kaznowska - która sprawdziła się odpowiadając za edukację i zdrowie – otrzyma również niezwykle ważne biuro architektury. Wcześniej podlegało ono Michałowi Olszewskiemu.
Pozostałe biura w „spadku” po Olszewskim otrzymał Tomasz Mencina. To ważna postać w stołecznym ratuszu, ponieważ podlegać mu będą sprawy dotyczące m.in. funduszy europejskich, a także inwestycji. Prawdopodobnie – to nie zostało jeszcze ustalone – także drogi i remonty.
- Do grona moich najbliższych współpracowników zaprosiłem Tomasz Mencinę, który od kilku miesięcy wspierał nas w ratuszu. Będzie pełnił rolę dyrektora-koordynatora ds. infrastruktury i rozwoju. To dla mnie absolutnie kluczowa sprawa, żeby nadzór nad inwestycjami był jak najsilniejszy – mówił Trzaskowski.
Poza tym w skład zarządu wchodzą:
- wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra – odpowiedzialna za mieszkalnictwo, zabytki oraz kulturę
- wiceprezydent Tomasz Bratek – któremu przypadły biura mienia, dekretowe oraz geodezji i katastru
- Maria Wasiak – sekretarz miasta
- Marzanna Krajewska – skarbnik w miejsce Mirosława Czekaja, który odszedł do Banku Gospodarstwa Krajowego - gdzie został prezesem.
Rafał Trzaskowski zapowiada obniżki i podwyżki
Poza przedstawieniem swojego zespołu, prezydent Trzaskowski zapowiedział dwie uchwały, które przedstawi Radzie Warszawy. Dotyczą one obniżek opłat za wywóz śmieci, a także podwyżek maksymalnych stawek za przejazd taksówkami.
- W połowie marca obniżymy mieszkańcom stolicy opłaty za odpady: o 15 proc. - dla zabudowy jednorodzinnej i 30 proc. - dla zabudowy wielolokalowej – powiedział prezydent. Jak dodał, wniosek został złożony do Rady Warszawy.
Trzaskowski zaznaczył, że to czasowa obniżka, ponieważ nie wiadomo jak ceny wywozu śmieci będą się kształtowały w przyszłości. Przypomniał też, że jeszcze w tym roku miasto uruchomi powiększoną spalarnie śmieci na Targówku, co powinno móc „lepiej regulować ceny”.
Na konferencji usłyszeliśmy też o planach zmian dotyczących przejazdów taksówkami. Kierowcy od lat walczą o podniesienie stawki maksymalnej. - Złożyłem wniosek o podwyżkę stawek maksymalnych za przejazd taksówkami. Mam nadzieję, że zostanie przegłosowany na Radzie Warszawy – podsumował Trzaskowski.
Napisz komentarz
Komentarze