Reklama
ReklamaBanner

Ruszył przetarg na przeprowadzenie prac remontowych Fortu Bema. Na odbudowę obiektu przeznaczono 1,5 mln złotych

Fort Bema czeka na wykonawcę prac zabezpieczających. Urząd Dzielnicy Bemowo ogłosił przetarg na wyremontowanie ważnego zabytku. Na odbudowę obiektu przeznaczono 1,5 mln złotych. Dotacja pochodzi z z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Ruszył przetarg na przeprowadzenie prac remontowych Fortu Bema. Na odbudowę obiektu przeznaczono 1,5 mln złotych
Fort Bema

Autor: materiały prasowe

Urząd Bemowa informuje, że do 24 października można składać oferty na wykonanie prac zabezpieczających i porządkowych tego dzieła fortecznego. Inwestycję prowadzi urząd dzielnicy.

Planowane prace zabezpieczające w Forcie Bema

Prace w Forcie Bema umożliwia dotacja z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, na które przeznaczono 1,5 mln zł. Dofinansowanie na remonty otrzymały także oficyna Burkego (3,5 mln zł) i Elizeum (3,5 mln zł). Planowane prace przede wszystkim będą polegać na:

  • zniwelowaniu terenu poprzez usunięcie z dziedzińca wtórnie naniesionej ziemi,
  • naprawie kominów i schodków żelbetonowych na spadkach,
  • odsłonięciu wierzchów wszystkich nakryw betonowych nad gzymsami wieńczącymi budowlę,
  • zabezpieczeniu części otworów wejściowych i okiennych,
  • wymianie deskowej nawierzchni mostu,
  • montażu monitoringu wizyjnego.    

Dotychczas w Forcie Bema miasto wykonało prace porządkowe polegające m.in. na uczytelnieniu fortu. Wiązało się to z wycinką części zieleni, usunięciem grobli w fosie, rozbiórką wtórnych budynków i budową dwóch kładek pieszo-rowerowych. Naprawiono także historyczny most. Teren fortu jest udostępniony mieszkańcom i posiada charakter parkowy.

Historia Fortu Bema

Fort Bema (d. Parysów) został wybudowany na składnicę w latach 1886-90, w drugim etapie rozbudowy Twierdzy Warszawa. W 1909 roku wydano rozkaz likwidacji twierdzy. Wysadzono jednak tylko 2 budynki i zasypano przejście podziemne. Dzięki temu większa część fortu zachowała się do dziś. Fort Parysów otrzymał nazwę Fort Bema (stąd nazwa dzielnicy Bemowo) w 1921 roku. W latach 1924-1939 mieściła się tu Wytwórnia Amunicji nr 1. 

Jego układ oparty na wzorcowym projekcie został zmodyfikowany i dostosowany do funkcji magazynowej. Fort w całości otoczony wodną fosą i wałem piechoty otrzymał rozbudowaną szyję, w której zlokalizowano składy prochu, amunicji i laboratorium osłonięte nasypami ziemnymi. Ze względu na czytelność fortu i znaczny stopień zachowania budynków i budowli ziemnych, wraz z oryginalnym XIX-wiecznym mostem żelaznym Fort Bema został wpisany do rejestru zabytków w 2008 r.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama