Urząd Bemowa informuje, że do 24 października można składać oferty na wykonanie prac zabezpieczających i porządkowych tego dzieła fortecznego. Inwestycję prowadzi urząd dzielnicy.
Planowane prace zabezpieczające w Forcie Bema
Prace w Forcie Bema umożliwia dotacja z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, na które przeznaczono 1,5 mln zł. Dofinansowanie na remonty otrzymały także oficyna Burkego (3,5 mln zł) i Elizeum (3,5 mln zł). Planowane prace przede wszystkim będą polegać na:
- zniwelowaniu terenu poprzez usunięcie z dziedzińca wtórnie naniesionej ziemi,
- naprawie kominów i schodków żelbetonowych na spadkach,
- odsłonięciu wierzchów wszystkich nakryw betonowych nad gzymsami wieńczącymi budowlę,
- zabezpieczeniu części otworów wejściowych i okiennych,
- wymianie deskowej nawierzchni mostu,
- montażu monitoringu wizyjnego.
Dotychczas w Forcie Bema miasto wykonało prace porządkowe polegające m.in. na uczytelnieniu fortu. Wiązało się to z wycinką części zieleni, usunięciem grobli w fosie, rozbiórką wtórnych budynków i budową dwóch kładek pieszo-rowerowych. Naprawiono także historyczny most. Teren fortu jest udostępniony mieszkańcom i posiada charakter parkowy.
Historia Fortu Bema
Fort Bema (d. Parysów) został wybudowany na składnicę w latach 1886-90, w drugim etapie rozbudowy Twierdzy Warszawa. W 1909 roku wydano rozkaz likwidacji twierdzy. Wysadzono jednak tylko 2 budynki i zasypano przejście podziemne. Dzięki temu większa część fortu zachowała się do dziś. Fort Parysów otrzymał nazwę Fort Bema (stąd nazwa dzielnicy Bemowo) w 1921 roku. W latach 1924-1939 mieściła się tu Wytwórnia Amunicji nr 1.
Jego układ oparty na wzorcowym projekcie został zmodyfikowany i dostosowany do funkcji magazynowej. Fort w całości otoczony wodną fosą i wałem piechoty otrzymał rozbudowaną szyję, w której zlokalizowano składy prochu, amunicji i laboratorium osłonięte nasypami ziemnymi. Ze względu na czytelność fortu i znaczny stopień zachowania budynków i budowli ziemnych, wraz z oryginalnym XIX-wiecznym mostem żelaznym Fort Bema został wpisany do rejestru zabytków w 2008 r.
Napisz komentarz
Komentarze