ReklamaBanner

Na warszawskim Mordorze ma powstać kolejne osiedle. Ruszają konsultacje w trybie lex deweloper

Na warszawskim Służewcu zbudowane może zostać kolejne osiedle w trybie lex deweloper. Ruszyły w tej sprawie konsultacje. Radni miasta zadecydują, czy zezwolić firmie Archicom na budowę bloków u zbiegu ulic Postępu i Bokserskiej. W zamian inwestor obiecuje realizację kilku przedsięwzięć pożytku publicznego. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do koncepcji przedstawionej przez dewelopera.
Postępu 2 - wizualizacja nowego osiedla.
Postępu 2 - wizualizacja nowego osiedla.

Autor: WWAA

Kolejna inwestycja lex deweloper w Warszawie. Właśnie rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące nowego osiedla Archicom, spółki z Grupy Echo Investment, które ma powstać u zbiegu ulic Postępu i Bokserskiej na warszawskim Służewcu. Inwestor zaprezentował projekt pracowni WWAA, który zakłada budowę pięciu bloków mieszkalnych o różnych wysokościach. Od strony ulicy budynki mają mieć od 6 do 8 pięter, z kolei dominanta zaplanowana u zbiegu z Bokserska ma mieć aż 12 pięter, najniższe zabudowania, w głębi osiedla, mogą mieć jedynie 4 piętra. Łącznie znaleźć ma się tam 420 mieszkań, których wielkość będzie rozciągała się od 26 do 82 mkw. 

Zgodnie z polityką miejską kontynuujemy przekształcanie monokultury biurowej tzw. Mordoru w śródmiejską przestrzeń sprzyjającą budowaniu sąsiedzkich relacji. Zamiast kolejnego biurowca proponujemy otwartą zabudowę mieszkaniową i przyjazną przestrzeń publiczną. Jej architekturą dostosowujemy się do pobliskich budynków, a urbanistyką dopełniamy zabudowę całego miejskiego kwartału i łączymy się z sąsiednim skwerem przy ul. Bokserskiej. Planowane osiedle będzie w pełni powiązane z najbliższą okolicą, umożliwiając każdemu wygodne przejście między budynkami, których teren nie będzie ogrodzony. W ten sposób spacer, wyprawa na zakupy czy dojście do przystanku będą dużo łatwiejsze – mówi Mateusz Świętorzecki, partner w pracowni WWAA.

Mieszkania zastępują biura na Służewcu

Na terenie nowego osiedla ma pojawić się 29 nowych drzew i krzewy, łącznie powierzchnie biologicznie czynna ma zająć 30% terenu. Mają znaleźć się tam nie tylko mieszkania, ale też lokale usługowe. Zaplanowano miejsce na, chociażby piekarnię, aptekę, kawiarnię, restaurację czy fryzjera. Z kolei pomiędzy budynkami ma stanąć parterowy pawilon handlowy, znajdzie się tam też miejsce na wewnętrzne dziedzińce z atrakcyjną przestrzenią publiczną.

Posiadamy bogate doświadczenie i kompetencje w tworzeniu projektów miastotwórczych. Na Mokotowie budujemy właśnie nową szkołę podstawową przy Konstruktorskiej i przyjazny miejski kwartał naprzeciw Galerii Mokotów. U zbiegu ulic Postępu i Bokserskiej chcemy zrealizować osiedle z placem centralnym i zazielenionym dziedzińcem między budynkami, które harmonijnie uzupełnią pierzeję tej ulicy i wpiszą się skalą w kompozycję już istniejącej i powstającej zabudowy w sąsiedztwie. Zależy nam, żeby to miejsce spełniało oczekiwania sąsiadów i samorządu Warszawy, dlatego wsłuchujemy się w ich głosy i proponujemy dodatkowe inwestycje, które będą służyły lokalnej społeczności – dodaje Inga Pilarska, dyrektor ds. planowania strategicznego w Grupie Echo Investment.

Postępu 2 - wizualizacja nowego osiedla.
Materiały inwestora. 

Nowe osiedle Postępu 2. W zamian za pozwolenie na budowę deweloper rozbuduje szkołę 

To kolejne osiedle na Służewcu, za którego realizację odpowiada Archicom. Wcześniej firma zrealizowała inwestycję Modern Mokotów. Również wyszła ono spod ręki architektów z WWAA. To część szerszych przemian tzw. Mordoru, który stopniowo zmienia swój charakter z biurowego w mieszkalny. Bloki przy Postępu 2 mogą być kolejnym krokiem w tym kierunku. Najpierw koncepcję w trybie lex deweloper będą musieli jednak przyjąć radni, którzy będą podpierać się wynikami trwających konsultacji. 

W ramach procedury Archicom sfinansuje rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 191 przy ul. Gruszczyńskiego 12 oraz zadba o rewitalizację skweru o powierzchni 3 000 mkw. zlokalizowanego od strony ul. Bokserskiej. Firma obiecuje miastu również remont ulicy Postępu, nowe nasadzenia drzew i krzewów, nowe piesze ścieżki i miejsca odpoczynku z małą infrastrukturą. 

Zbieranie uwag w sprawie projektu będzie trwało do 18 listopada 2024. W międzyczasie odbędą się spotkania z mieszkańcami: zdalne 28 października br. o godz. 17:30, jak i stacjonarne 4 listopada br. o godz. 17:30 w Domu Kultury „Kadr” przy Rzymowskiego 32.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.