Reklama
ReklamaBanner

Nowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej już otwarte. Nowa przestrzeń dla warszawiaków i sztuki współczesnej

W Warszawie otwarto nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Marszałkowskiej 103. Na inaugurację, która przyciągnęła tłumy, przybył m.in. prezydent Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN-u to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych stolicy ostatnich lat – przez kolejne dni muzeum zaoferuje ponad 100 bezpłatnych wydarzeń, choć część z nich ma ograniczoną liczbę miejsc.
Wnętrza MSN
Wnętrza MSN

Autor: Maciej Gillert

Źródło: Raport Warszawski

To jest wyjątkowy moment dla Warszawy. Dziś otwieramy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, miejsce, które Warszawa wyczekiwała od lat – mówił na otwarciu muzeum prezydent Trzaskowski. – Mamy ambicję, by MSN stało się symbolem przemian w centrum miasta. Plac Centralny, który otworzymy wiosną, i to muzeum stworzą nową jakość tej części stolicy – dodał Trzaskowski, wskazując, że inwestycja jest częścią szerszej wizji przekształcania przestrzeni miejskiej.

Nowy budynek, usytuowany wzdłuż zachodniej strony ul. Marszałkowskiej, to pierwszy od dekad projekt zbudowany w Warszawie specjalnie dla sztuki. Zaprojektowany przez nowojorskiego architekta Thomasa Phifera, gmach o powierzchni blisko 20 tys. m² i sześciu kondygnacjach wyróżnia się monumentalną, centralną klatką schodową. Dwie kondygnacje wystawowe oferują panoramiczne okna z widokiem na Marszałkowską i południową część placu Defilad, co tworzy otwartą przestrzeń dla mieszkańców i turystów.

Otwarta przestrzeń i program

Warszawiacy mogą liczyć na darmowy dostęp do programu otwarcia, który potrwa kilka dni i obejmuje koncerty, wystawy oraz warsztaty. Inaugurację uświetnił koncert Kim Gordon, amerykańskiej ikony alternatywnej muzyki rockowej, a w kolejnych dniach wystąpią także duet 700 Bliss i polska artystka Hania Rani. W sumie w ciągu pięciu dni w budynku odbędzie się ponad 40 pokazów tanecznych i performatywnych, rozlokowanych w 12 salach, prezentujących twórczość zarówno uznanych artystów, jak i debiutantów.

W muzeum działa także Kinomuzeum – miejsce dedykowane sztuce filmowej. W repertuarze znajdą się m.in. filmy gatunkowe, dokumenty, animacje oraz spotkania z twórcami. MSN planuje rozwinięcie tej oferty o retrospektywy i warsztaty edukacyjne dostępne dla każdej grupy wiekowej. Szczegółowy program muzeum dostępny jest w specjalnym kalendarium.

Polscy artyści na otwarcie MSN

Na otwarcie muzeum przygotowano również nowe prace polskich artystów. Na białej fasadzie budynku wyświetlana jest multimedialna „Przepowiednia” Agnieszki Polskiej, której wróżby mają zaskakiwać i angażować przechodniów. Zbigniew Libera przygotował dzieło „Inwazja na muzeum”, które powstało w ramach sesji zdjęciowej przeprowadzonej w nieoddanym jeszcze do użytku gmachu MSN. W muzealnej kawiarni można podziwiać wielkoformatowy obraz Karoliny Jabłońskiej „Słoiki 2024”, a dźwiękowa instalacja Wojciecha Bąkowskiego w podcieniach budynku zaprasza zwiedzających do refleksji nad przestrzenią.

Dzięki tej różnorodnej ofercie nowo otwarte muzeum zapowiada się jako istotne miejsce dla sztuki współczesnej i życia kulturalnego stolicy. Pierwsza stała wystawa kolekcji MSN ma zostać zaprezentowana w lutym 2025 roku, a póki co, warszawiacy mogą cieszyć się darmowym dostępem do tego miejsca.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama