Reklama
ReklamaBanner

Tej nocy zmiana czasu na zimowy. Jak to wpłynie na nocną komunikację?

Już tej nocy z 26 na 27 października wskazówki zegarów przestawimy o godzinę do tyłu, z godziny 3:00 na 2:00, aby wejść w czas zimowy. Ta coroczna operacja wpłynie nie tylko na nasze zegarki, ale również na kursowanie pociągów i transportu miejskiego. Dzięki dodatkowym kursom metra i autobusów oraz specjalnemu rozkładowi pociągów zmiana czasu przebiegnie sprawnie, a podróżni nie odczują znaczących zmian.
Warszawa nocą zdj. ilustracyjne
Warszawa nocą zdj. ilustracyjne

Autor: Maciej Gillert

Źródło: Raport Warszawski

Zmiana czasu z letniego na zimowy stosowana jest od lat jako sposób na lepsze wykorzystanie światła dziennego w okresie zimowym. Cofnięcie wskazówek o godzinę oznacza, że słońce będzie wschodzić wcześniej, co jest korzystne w chłodniejszych miesiącach. W praktyce daje to także dodatkową godzinę snu tej nocy.

Mimo że przestawianie zegarów wywołuje pewne zmiany w codziennym rytmie, to dzięki wsparciu ze strony komunikacji miejskiej i PKP, podróżni mogą być pewni, że zmiana czasu nie wpłynie na ich plany podróży.

Transport nocny – dwa razy przez tę samą godzinę

Jak potwierdził Raportowi Warszawskiemu Zarząd Transportu Miejskiego - warszawskie metro oraz autobusy nocne przygotowały dodatkowe kursy, aby sprawnie obsłużyć podróżnych w nocy z soboty na niedzielę. Zmiana czasu oznacza, że wybrane linie nocne przejadą przez godzinę 2:00 dwukrotnie. Na przykład, autobus nocny, który pojawi się na przystanku o 2:15, przejedzie ten sam przystanek ponownie po cofnięciu zegarów o godzinę – czyli o „nowej” 2:15.

Dla pasażerów może to być ciekawa sytuacja, gdy zobaczą na rozkładzie te same godziny kursów dwa razy pod rząd. Wszystko po to, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo i komfort podróży oraz nie dopuścić do żadnych przestojów wynikających ze zmiany czasu.

Pociągi: godzinna przerwa na najbliższej stacji

Również PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowały się na nadchodzącą nocną zmianę. Specjalny rozkład jazdy przewiduje 60-minutowy postój na najbliższej stacji dla pociągów kursujących wokół godziny 3:00. Dzięki temu wszystkie składy będą mogły dotrzeć do miejsc docelowych zgodnie z planem, a pasażerowie nie odczują opóźnień związanych ze zmianą czasu.

W praktyce oznacza to, że pociągi Kolei Mazowieckich oraz warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej, które znajdują się na trasie podczas zmiany, zatrzymają się na godzinę i wznowią podróż po przestawieniu zegarków. Łącznie postój ten dotyczy sześciu składów: czterech należących do Kolei Mazowieckich oraz dwóch kursujących w ramach SKM.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.