Reklama
ReklamaBanner

Nowy budynek na Kampusie Głównym UW. Budowa kosztowała ponad 30 mln zł

Inwestycja kosztowała prawie 31,6 mln zł i jest częścią kompleksowego planu rozwoju uczelni. – Jestem przekonany, że nowy budynek stanie się przestrzenią, która w istotny sposób umocni współpracę międzynarodową na Uniwersytecie Warszawskim – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
Nowy budynek na Kampusie Głównym UW. Budowa kosztowała ponad 30 mln zł

Autor: fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

Nowy budynek na Głównym Kampusie Uniwersytetu Warszawskiego

28 października odbyło się otwarcie nowego budynku administracyjno-dydaktycznego na górnym dziedzińcu kampusu przy Krakowskim Przedmieściu. To będzie nowa siedziba jednostek zajmujących się obsługą kandydatów na studia oraz związane z umiędzynarodowieniem Uniwersytetu Warszawskiego i wsparciem studentów, doktorantów i pracowników z zagranicy podczas pobytu na uczelni.

Budynek ma dwa piętra naziemne oraz kondygnację podziemną. Znajduje się w nim m.in.: dziesięć pomieszczeń biurowych, trzy sale warsztatowe przeznaczone dla kilkunastu uczestników, pomieszczenia dla pracowników naukowych, sala wykładowa z ruchomą ścianką, która umożliwia przedzielenie przestrzeni na dwie mniejsze, pomieszczenia socjalne, szatnia, przestrzeń wielofunkcyjna, w której będą mogły odbywać się zarówno wykłady, jak i konferencje. Na parterze budynku znajduje się otwarta przestrzeń studencka.

– Chcemy, żeby wszyscy członkowie naszej społeczności akademickiej czuli się jak najlepiej na uczelni oraz mieli odpowiednie warunki studiowania i pracy. Bardzo ważne jest, żeby studenci i doktoranci z zagranicy, ale także cudzoziemcy pracujący na UW mogli uzyskać niezbędne informacje oraz pomoc w realizacji ważnych spraw formalnych związanych z funkcjonowaniem na uczelni i pobytem w Polsce. 

Skupienie jednostek zajmujących się tymi kwestiami w jednym budynku umożliwi wszechstronne wsparcie obcokrajowców na Uniwersytecie Warszawskim – podkreśla prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.

Budynek jest nowoczesną minimalistyczną bryłą 

Koncepcję architektoniczną budynku oraz znajdującego się przy nim górnego dziedzińca kampusu przygotowała pracownia 22Architekci. Budynek posiada prostą formę stanowiącą uzupełnienie historycznej architektury uniwersyteckiej. Na zrewitalizowanym dziedzińcu, praktycznie dotychczas niewykorzystanym, znajduje się skwer porośnięty drzewami. Dostępne są także ławki i miejsca postojowe dla rowerów.

–  Nowy budynek, powstał w miejscu wybudowanego na przełomie lat 60. i 70. XX wieku dawnego zakładu poligraficznego. Zrewitalizowany dziedziniec stwarza nowe możliwości integracji społeczności akademickiej. Amfiteatralne schody prowadzące na dziedziniec już stały się miejscem spotkań studentów. Budynek jest nowoczesną minimalistyczną bryłą i został zaprojektowany w taki sposób, żeby wpasować się w historyczną tkankę miejską – mówi Robert Grey, kanclerz UW.

Wieloletni program „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”

Uniwersytet Warszawski informuje, ze nowy budynek przy Krakowskim Przedmieściu został wybudowany w ramach programu „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”, który ma na celu ożywienie potencjału nauk humanistycznych i społecznych, wzmocnienie międzynarodowej pozycji uczelni, a także zwiększenie wpływu uniwersytetu na otoczenie społeczne i gospodarcze. Obejmuje budowę nowych gmachów oraz rozbudowę i przebudowę istniejących budynków, z których korzystają lub będą korzystać studenci, doktoranci i pracownicy UW. W ramach programu powstają lub modernizowane są budynki naukowo-dydaktyczne, akademiki, przestrzenie sportowe oraz siedziby biur i jednostek uniwersyteckich.

– Inwestycje Programu Wieloletniego realizowane są z uwzględnieniem konsultacji z przyszłymi użytkownikami. Staraliśmy się, żeby nowe miejsce na kampusie było jak najbardziej przyjazne dla użytkowników oraz funkcjonalne. W budynku na górnym dziedzińcu znajduje się m.in. pokój dla rodzica z dzieckiem, z którego skorzystać będą mogły wszystkie zainteresowane osoby. 

Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Korzystanie z niego ułatwiają m.in. bezprogowe wejścia, automatycznie otwierane drzwi, uchwyty w toaletach. Na każde piętro będzie można wjechać windą – dodaje prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama