Ostatni remont placu przed pawilonem Zodiak zakończył się w 2018 roku. Wówczas przemianę zaprojektowali dwaj architekci z Krakowa, którzy chcieli, by charakteru temu miejscu nadawały odbywające się tam wystawy. Okazało się, że ich idea wyczerpała się niezwykle szybko, a pusta betonowa przestrzeń przestała przystawać do dzisiejszych standardów, choć przecież od jej modernizacji minęło zaledwie 6 lat. Wcześniej w tym miejscu było o wiele więcej zieleni, teraz Ratusz planuje częściowo cofnąć skutki ostatniego remontu.
– Dotychczasowa forma placu nie spełniła oczekiwań. Dziś naszym priorytetem jest dostosowanie do wyzwań klimatycznych i ograniczenie wyspy ciepła, dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę placu. Szansą na to stał się niezbędny remont dotyczący części podziemnych placu realizowany przez wykonawcę w ramach gwarancji – mówi Bartosz Rozbiewski, p.o. dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Niedawno, bez wcześniejszych zapowiedzi, wokół placu pojawiły się barierki. Zapytaliśmy, jakie plany ma miasto wobec tego miejsca. Okazuje się, że pierwszy etap prac pod Zodiakiem jest konieczny w ramach „gwarancji placu”. W kolejnej części inwestycji zrealizowany ma zostać projekt firmy RS Architektura Krajobrazu. To ta sama pracownia, która jest odpowiedzialna za trwającą modernizację ulicy Chmielnej, a także za plany dotyczące rejonu ulic Złotej i Zgoda. Zanim jednak przestrzeń przed Zodiakiem przejdzie metamorfozę, na ten cel przyznać środki musi Rada Warszawy.
Koniec betonozy przed Zodiakiem?
Inwestycja Ratusza zakłada, że część placu przed Zodiakiem zostanie „rozpłytowana”. Przestrzeń ma zostać dostosowana do współczesnych standardów, mają pojawić się tam 34 nowe drzewa takie jak brzozy i graby. Nie zabraknie też stojaków rowerowych oraz stolików kawiarnianych.
– Pojawią się wyspy zieleni jako mikroekosystemy z retencją wody opadowej, zacienianiem w okresie letnim i schładzaniem dzięki wodzie odparowywanej z powierzchni liści. To będą też siedliska dla ptaków oraz owadów. Dobór roślin wzmocni tzw. usługi przyrodnicze, a nakłady związane z utrzymaniem i pielęgnacją zostaną zminimalizowane. Szczególnie ważne będzie magazynowanie i wykorzystywanie wody opadowej – przekazał nam stołeczny Ratusz.
Wszystkie elementy obecnego zagospodarowania tej przestrzeni mają zostać użyte ponownie. Jednocześnie plac ma pełnić takie same funkcje, jak obecnie. Wciąż będą organizowane tam wystawy. Cały projekt ma być częścią flagowego przedsięwzięcia Rafała Trzaskowskiego, czyli Nowego Centrum Warszawy i korespondować z przebudowaną Chmielną i Bracką, Złotą oraz Zgody. Planowany remont placu przed Zodiakiem będzie trzecim w ciągu ostatnich 20 lat. Oprócz tego towarzyszącego budowie samego pawilonu w 2018 roku, w latach 2006- 2007 odbyła się przebudowa Pasażu Wiecha, podczas której teren ten również przeszedł metamorfozę.
Napisz komentarz
Komentarze