Osiedle Przyjaźń w rejestrze zabytków
Mazowiecki Konserwator Zabytków wpisał Osiedle Przyjaźń do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Zespół budowalny jest położony w Warszawie, w obszarze ograniczonym ulicami: Powstańców Śląskich, S. Konarskiego, Górczewska (na Bemowie).
Jak zaznacza Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, na przestrzeni lat budynki Osiedla Przyjaźń były przekształcane w minimalnym stopniu. Zabytkowe domki do dziś wyróżniają się oryginalnym charakterem. Kluczową cechą tego miejsca jest niepowtarzalna w skali regionu stylistyką i formą architektoniczną.
Historyczny zespół budowlany Osiedla Przyjaźń jest wyjątkowym przykładem kompleksowo zaprojektowanego samowystarczalnego osiedla mieszkaniowego o spójnej i jednorodnej pod względem kompozycyjnym zabudowie. Projekt osiedla na Jelonkach powstał w 1951 r. w biurze architektonicznym Miastoprojekt Stolica, najprawdopodobniej pod kierunkiem Kazimierza Piechotki. łużyło głównie budowniczym Pałacu Kultury i Nauki. Z czasem zmieniło się w miejsce życia społeczności akademickiej – tak studentów, jak i pracowników warszawskich uczelni – mające swój unikalny klimat.
Osiedle Przyjaźń doczeka się remontu?
6 listopada Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia odnowionego Domu Studenckiego „Grosik” Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zapowiedział nowy projekt, dotyczący odnowy Osiedla Przyjaźń. Plany obejmują budowę i renowację akademików. Między resortem a władzami stolicy toczą się rozmowy w tej sprawie.
Projekt ma wsparcie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Koszty inwestycji będą mieściły się w przedziale 200-300 mln zł. Ministerstwo ma w planach również ogłoszenie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie terenu osiedla Jelonki.
Na przełomie kwietnia i maja osiedle stało się własnością miasta, gdyż Akademia Pedagogiki Specjalnej nie była zainteresowana dalszym najmem nieruchomości. Założeniem władz miasta było przywrócenie budynkom dawnej świetności. Obecnie korzystanie wielu z nich jest jednak niemożliwe. Uczelnia pozostawia nieruchomości w fatalnym stanie technicznym. Wiele z nich jest zniszczonych, na ścianach znajduje się pleśń, dachy wielu budynków wciąż pokryte są azbestem. Modernizacji i napraw wymaga też infrastruktura podziemna.
Napisz komentarz
Komentarze