Reklama
ReklamaBanner

Osiedle Przyjaźń trafiło do rejestru zabytków. Trwają rozmowy dotyczące renowacji osiedla

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek prowadzi rozmowy z władzami Warszawy na temat odnowy Osiedla Przyjaźń. To nie jedyna zmiana, która dotyczy tego wyjątkowego miejsca. Mazowiecki Konserwator Zabytków poinformował, że Osiedle Przyjaźń zostało wpisane do rejestru zabytków.
Osiedle Przyjaźń

Autor: Fot. B. Lis, WUOZ w Warszawie

Osiedle Przyjaźń w rejestrze zabytków

Mazowiecki Konserwator Zabytków wpisał Osiedle Przyjaźń do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Zespół budowalny jest położony w Warszawie, w obszarze ograniczonym ulicami: Powstańców Śląskich, S. Konarskiego, Górczewska (na Bemowie).

Jak zaznacza Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, na przestrzeni lat budynki Osiedla Przyjaźń były przekształcane w minimalnym stopniu. Zabytkowe domki do dziś wyróżniają się oryginalnym charakterem. Kluczową cechą tego miejsca jest niepowtarzalna w skali regionu stylistyką i formą architektoniczną.

Historyczny zespół budowlany Osiedla Przyjaźń jest wyjątkowym przykładem kompleksowo zaprojektowanego samowystarczalnego osiedla mieszkaniowego o spójnej i jednorodnej pod względem kompozycyjnym zabudowie. Projekt osiedla na Jelonkach powstał w 1951 r. w biurze architektonicznym Miastoprojekt Stolica, najprawdopodobniej pod kierunkiem Kazimierza Piechotki. łużyło głównie budowniczym Pałacu Kultury i Nauki. Z czasem zmieniło się w miejsce życia społeczności akademickiej – tak studentów, jak i pracowników warszawskich uczelni – mające swój unikalny klimat.

Osiedle Przyjaźń doczeka się remontu?

6 listopada Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia odnowionego Domu Studenckiego „Grosik” Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zapowiedział nowy projekt, dotyczący odnowy Osiedla Przyjaźń. Plany obejmują budowę i renowację akademików. Między resortem a władzami stolicy toczą się rozmowy w tej sprawie.

Projekt ma wsparcie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Koszty inwestycji będą mieściły się w przedziale 200-300 mln zł. Ministerstwo ma w planach również ogłoszenie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie terenu osiedla Jelonki.

Na przełomie kwietnia i maja osiedle stało się własnością miasta, gdyż Akademia Pedagogiki Specjalnej nie była zainteresowana dalszym najmem nieruchomości. Założeniem władz miasta było przywrócenie budynkom dawnej świetności. Obecnie korzystanie wielu z nich jest jednak niemożliwe. Uczelnia pozostawia nieruchomości w fatalnym stanie technicznym. Wiele z nich jest zniszczonych, na ścianach znajduje się pleśń, dachy wielu budynków wciąż pokryte są azbestem. Modernizacji i napraw wymaga też infrastruktura podziemna.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama